Ймовірно, бодай раз у житті ви стикалися з гостингом. У спілкуванні з друзями, під час романтичного онлайн-знайомства чи навіть на роботі — фактично усюди можна без жодних пояснень обірвати комунікацію і просто здиміти.
Насправді це явище не нове, але із розвитком онлайн-технологій "піти по-англійськи" стає все більш поширеним способом завершення стосунків. Тож НК вирішив розібратися, що таке гостинг, чому люди вдаються до нього і як пережити різке розставання без пояснень. Допомогла нам у цьому клієнт-центрована психотерапевтка та магістр психології Юлія Бригадир.
Що таке гостинг?
Кембриджський словник визначає гостинг як спосіб раптово завершити стосунки з кимось, повністю припинивши комунікацію. Йдеться як про близькі зв’язки, так і про робочі.
Особливо популярним термін став після появи додатків для знайомств та розширення онлайн-можливостей. Сьогодні значно простіше ходити на побачення, розпочинати відносини чи навіть влаштовувати весілля. Водночас так само просто проігнорувати чиєсь повідомлення, заблокувати людину чи не відповідати на дзвінки.
Гостинг є лише одним зі способів розірвати стосунки. У 2012 році науковці Тара Коллінз та Омрі Ґіллат удосконалили систему стратегій розставання, запропоновану американською дослідницею Леслі Бакстер ще у 1980-х. Вчені виділили 43 унікальні стратегії, які були згруповані за сімома факторами:
- Відкрита конфронтація, коли між партнерами відбувається пряме та чесне спілкування;
- Маніпуляція, коли сторонні особи навмисно намагаються розлучити партнерів;
- Самозвинувачення або позитивний тон, коли ініціатор розриву проявляє турботу та занепокоєність почуттями партнера, бере на себе відповідальність за розставання;
- Підвищення ціни, коли один із партнерів ускладнює життя іншому, ініціює розбіжності та намагається стати для нього чимось неприємним;
- Деескалація передбачає поступове припинення стосунків між партнерами;
- Дистанційоване/опосередковане спілкування, коли ініціатор розриву повідомляє про завершення стосунків через технологічні засоби (месенджери, СМС тощо);
- Уникнення або вилучення, коли між партнерами збільшується дистанція та зменшується близькість.
На застосування тієї чи іншої стратегії впливає інтимність і близькість стосунків, схожість партнерів, причина розриву, роль соціальних мереж і бажання або небажання продовжувати спілкування після розставання. Утім, варто пам’ятати, що кожен із партнерів може бачити ситуацію по-своєму.
Чому людина може вдатися до гостингу?
Людину, яка раптово припиняє спілкування з іншими, називають гостером (від англ. ghoster). Досить складно узагальнити, чому люди можуть вдаватися до такого способу завершення стосунків, адже кожен випадок індивідуальний. Утім, на основі роздумів, гіпотез та декількох емпіричних досліджень можна припустити існування таких причин:
Уникнення конфронтації, конфлікту. Людина передусім робить те, що краще для неї, що її вбереже чи захистить. Гостер може уявляти негативну реакцію партнера на повідомлення про розрив, і тому вважатиме безпечнішим просто зникнути. Або ж ініціатор розриву може не відчувати в собі достатньо сил, аби попіклуватися про вплив власних дій на інших.
Невміння висловити свої почуття та думки. Досить часто людина не знає, як повідомити партнеру про розставання, або ж не має відповідей на запитання, які можуть виникнути.
Бажання зберегти власне психічне здоров’я та безпеку. Йдеться про ситуації, коли людина вже намагалася пояснити причину розставання партнерові, можливо навіть декілька разів, але зрозуміла, що її не чують. У цьому випадку ініціатор розриву може вважати найбільш екологічним способом просто зникнути.
Що відчувають ті, кого почали уникати або ігнорувати?
Людей, з якими раптово розірвали стосунки без попередження, називають гості (від англ. ghostee). Для них таке розставання відчувається як неочікуваний ляпас.
Після розриву гості можуть втрапити в одну із таких груп станів:
Самокритичність, невпевненість у собі, вина та безнадійність щодо майбутніх стосунків. Перш за все, гостинг — це удар по самооцінці того, кого уникають. У людини виникають питання: "Чому я?", "Що сталося?", "Що я зробив/ла не так?" — і відповіді на них немає.
Саморефлексія. Для декого подібний досвід розставання може стати причиною для аналізу себе та своїх патернів у побудові відносин.
Зазначимо, що більшість гості відносять себе до першої групи.
Що робити, якщо з вами розірвали стосунки без попередження?
Досить часто у гості може виникнути бажання спробувати налагодити контакт із гостером. Звісно, якщо це тривалі стосунки і людина просто зникла, то бажання дізнатися, що з нею — абсолютно нормальне.
Але якщо ви намагаєтеся "достукатися" до людини, телефонуєте їй безліч разів і вона не відповідає, краще відступити. Так, вам може бути боляче, неприємно — це справедливі емоції. Але ви не можете змусити когось бути у відносинах з вами.
Багатьом буває складно відпустити минулі ситуації та рухатися до подій, які приносять задоволення. Якщо ви належите до цієї групи людей, то впоратися із переживаннями допоможе психотерапевт.
Чи може гостер припинити спілкування, аби партнеру не було боляче?
Якщо ви відчуваєте потребу припинити спілкування, але ще не готові до розмови, то можна повідомити партнеру про своє бачення ситуації. Це однозначно буде краще, аніж просто зникнути. Також можна звернутися до психотерапевта — спеціаліст допоможе розібратися глибше у причині, чому вам складно говорити про свої почуття та бути в складних розмовах.
Утім потрібно розуміти, що, на жаль, приємного способу розірвати відносини не існує. Цей процес зазвичай супроводжується важкими переживаннями, навіть якщо двоє партнерів розуміють, що все на краще. Але те, що людина турбується про почуття іншого — це вже круто.