Щоб не виникало сумнівів щодо здоровʼя малюка, слід регулярно спостерігатися в педіатра. Він оцінює фізичний і психічний розвиток малюка, планує обстеження та консультації дитячих спеціалістів перед вакцинацією тощо. Це головне і незмінне правило.

Водночас є й ряд інших показників, які сигналізують про необхідність втручання спеціаліста. Лікаря треба викликати, якщо дитина погано смокче груди, в неї рвота чи діарея, судоми, висип на тілі, порушення дихання, гіпо- чи гіпертермія. Також невідкладно звертайтеся до лікаря в разі травм, забоїв, опіків, почервоніння чи нагноєння пуповинної ранки, при зниженні мʼязового тонусу або підвищенні збудженості дитини.

Вирішити деякі дитячі проблеми завжди під силу батькам, якщо знати правила. Наприклад, полегшити неприємні відчуття від малюкових кольок.
Перший рік
малюка:
практичні поради батькам
Сучасні батьки дуже тривожні і при наявності найменшої проблеми йдуть до лікаря. Чи це вірне рішення? З якими проблемами треба звертатися до лікаря, а які можна вирішити самотужки?
Нікому не передаються знання про дітей на генетичному рівні. Здається, що покоління наших батьків точно знало, що робити з новонародженими, а от нинішнє не настільки поінформоване і з будь-якими питаннями звертається спочатку до інтернету.
“Наш Київ” поспілкувався з кандидаткою медичних наук, провідною лікаркою-педіатром медичної мережі Into-Sana Ганною Гнилоскуренко, яка розповіла, як забезпечити гармонійне зростання і розвиток малюка в перший рік життя.
Питання, яке найчастіше ставлять батьки на початку життя малечі — як зрозуміти, чого хоче дитина? Чому вона постійно кричить?
Нікому не передаються знання про дітей на генетичному рівні. Здається, що покоління наших батьків точно знало, що робити з новонародженими, а от нинішнє не настільки поінформоване і з будь-якими питаннями звертається спочатку до інтернету.

Плачем дитина намагається повідомити, що їй некомфортно, холодно, вона втомлена або ж навпаки — бажає поспілкуватися.

Наприклад, коли малюк голодний, він плакатиме голосно і протяжно. При цьому інтенсивність тільки наростатиме, допоки його не накормлять. Важливо памʼятати, що крім плачу є додаткові сигнали голоду, які подає малюк. Йдеться про смоктання кулачка, потягування, пошук грудей мами тощо.

Плач від страху гучний та дещо істеричний. Він починається раптово і так само раптово може припинитися. Проте, навіть, якщо дитина нібито швидко заспокоїлася, до неї все одно варто підійти, обійняти, сказати, що все добре.

Так званим призовним плачем малюк заявляє про проблему. Він не гучний і нетривалий — дитина кричить кілька секунд і замовкає в очікуванні вашої реакції.

Якщо малюку боляче, то плач буде жалібний, монотонний, з нотами відчаю. При раптовому болю плач одразу буде гучним і заливчастим. При цьому безперервний плач означає, що батькам терміново необхідно звернутися до спеціаліста.
Поява на світ після материнської утроби — це стрес для новонародженого. Як малюк адаптується до нових умов та як йому можна допомогти?
Якщо дитина погано їсть і не набирає вагу, має рідкий та дуже водянистий стул, стала вʼялою — батькам слід звернутися до педіатра.

Сечокислий інфаркт проявляється в помутнінні сечі від жовтого до цегляного кольору та можливою появою кристаликів солей на пелюшках дитини такого ж насиченого цегляного кольору. Якщо ситуація триває довше 12-18 годин рекомендується допоїти дитину водою з ложечки. Якщо симптоми тривають понад 48 годин, необхідно звернутися до педіатра.

Почервоніння шкіри малюка через 6-12 годин після народження — це проста еритема. Вона проходить до кінця першого тижня життя.

Також може спостерігатися лущення шкіри, але воно частіше зустрічається у переношених дітей. У такому випадку рекомендується змащувати шкіру зволожуючими засобами і за тиждень-півтора все пройде. Якщо лущення супроводжується зудом і викликає занепокоєння дитини, необхідно звернутися до лікаря.

Білі вузлики на крилах носа, переніссі та на чолі — це міліа — закупорені вузькі сальні протоки, які самостійно відкриваються протягом 1-2 тижня життя дитини. Якщо з'явилися ознаки запалення — необхідна консультація лікаря.

Також характерна для новонароджених фізіологічна жовтуха, при якій шкіра та слизові оболонки дитини набувають жовтого відтінку.
Як реагувати на кольки та звідки вони взагалі беруться?
З кольками стикається кожен третій малюк десь на 2-3 тижні життя. Це періоди, коли плач дитини триває більше 3 годин щодня, більше 3 днів на тиждень, протягом 3 тижнів. Це спазми кишківника через підвищене газоутворення, яке викликає недостатня розвиненість травної системи. Вони можуть продовжуватися до кількох місяців, аж поки ферментативна система остаточно не дозріє. Коли малеча піджимає ніжки до животика, вигинається, плаче, тужиться, крехче — це може свідчити про кольки.

При цьому їх поява може бути пов’язаною з неправильною технікою годування малюка, коли разом з молоком дитина захоплює повітря.

Малюкові кольки виникають у здорових дітей, важливо відрізняти їх від інших причин виникнення кишкових кольок — перегодовування, перегрівання, лактазна недостатність, неправильний раціон мами чи не підходяща суміш для годування.

Щоб допомогти малюку і полегшити неприємні відчуття від кольок існує кілька простих прийомів:

  • перед годуванням покладіть дитину на животик на 15-20 хв;
  • після прийому їжі потримайте малюка вертикально "стовпчиком";
  • зробіть масаж животика.

Якщо кольки не зменшуються — порадьтесь з педіатром.
Про що свідчить підвищення температури тіла в немовля і що при цьому робити?
Найчастіше підвищена температура тіла у грудних дітей свідчить про гострі інфекційні захворювання, грип, перегрівання або зневоднення, прорізування зубів, стрес чи навіть захворювання центральної нервової системи. Як бачите, причин може бути багато, тому огляд лікаря обов’язковий. Від себе батькам варто давати додаткове пиття дитині, а також контролювати повітря в кімнаті на рівні 18-20 градусів та підтримувати вологість 65%.
Адаптація новонародженого до нового середовища може супроводжуватися різними перехідними станами. Один із них — втрата маси тіла, яка відбувається з усіма новонародженими. Також нормою вважається транзиторна лихоманка. Батькам просто слід стежити за температурою та вологістю в приміщенні і не перегрівати малюка. Непокоїтися варто, коли температура перетне позначку 38 і супроводжуватиметься іншими симптомами.

Варто відзначити і статевий криз новонароджених, який супроводжується збільшенням розмірів статевих органів, появою виділень у дівчаток, набряком молочних залоз. У такій ситуації необхідно приділити увагу гігієні статевих органів. Запалення також може бути симптомом маститу новонародженого і вимагає звернення до лікаря.

Симптомами транзиторної диспепсії, яка є нормою для новонароджених, є кольки, про які ми говорили раніше, комочки слизу в калі, зміна кольору калу, зміна частоти стула.
Які ще універсальні рекомендації для комфорту малюка можна виділити?
Для малюка важливо створювати комфортні умови кожного дня. Як ми вже проговорили, найважливішим є дослухатися до дитини та її бажань. Втім, є універсальні поради, які варто виконувати всім батькам новонароджених без винятку.

Так, кімната, де спить малюк, має бути світла, простора, без зайвих предметів. Памʼятайте про вологе прибирання та регулярне провітрювання перед сном. Обов'язково слідкуйте за температурою в приміщенні — вона не має перевищувати 22 градусів улітку та 24-х взимку, а оптимальна вологість — 50-60%.

Купати малюка потрібно щодня. Процедура має займати від 5 до 10 хвилин за температури води 37 градусів. Занурюємо дитину в ванночку повільно, починаючи з ніжок.
Спецпроєкт реалізований за підтримки
Потрібно регулярно змінювати підгузки та правильно обирати їх розмір для дитини, щоб вони не сильно тиснули на шкіру. Важливо періодично все ж давати дитині відпочити від них, особливо якщо з'явилися подразнення в пахових складках.

Важливим щоденним ритуалом також мають бути прогулянки. Якою б не була погода, дитину обов'язково треба виносити на свіже повітря, навіть в перший період, коли вона переважно спить. Тривалість ви вже маєте регулювати в залежності від умов на вулиці.

Запорукою здоров’я дитини — є грудне вигодовування. Материнське молоко — ідеальний продукт для малечі, воно легко засвоюється, має збалансований склад, формує мікрофлору кишківника, зміцнює імунітет і знижує ризик алергічних реакцій.

Фізичний та емоційний контакт мами та дитини під час грудного вигодовування — це психологічна стабільність дитини на все її життя.
Річна безлімітна програма СТАРТ від INTO-SANA — це необмежена кількість візитів до педіатра протягом року та лабораторна діагностика за призначенням лікаря. До 22 червня 2023 року на цю програму діє знижка 50% для дітей до 18 років.
Перший рік малюка: практичні поради батькам
undefined