«Укрбуд». Чому гальмується будівництво 22 ЖК та одного бізнес-центру

Інвестори недобудов «Укрбуду» 21 квітня створили ще одну петицію до президента. Тільки п’ять з 23 недобудованих об’єктів передали для завершення будівництва до «Київміськбуду». Інвестори винуватять владу у затягуванні процесу та відсутності підтримки.

В чому причина та чи отримають кияни свої квартири, НашКиїв.UA розкаже далі.

Перша хвиля протестів та петиція до Гаранта Конституції

Приблизно влітку 2019 року у деяких інвесторів «Укрбуду» з'явилися підозри, що з будівництвом їх будинків щось не так.

«Фактично будівництво зупинилось у липні 2019 року. Я живу поряд з недобудовою, тож міг спостерігати за роботою. Скоро вже буде рік, як на будмайданчику нічого не відбувається, — ділиться Володимир Ковальчук, який інвестував у ЖК «Академ-парк» у Святошинському районі, — Секція, в якій я придбав житло, за планом мала здаватись в експлуатацію 30 березня 2020 року. Але фактично будинок зараз знаходиться на етапі монолітно-каркасних робіт. Ще навіть немає коробки будинку».

Тоді у 2019 році Володимир декілька разів звертався до Фонду будівництва «Укрбуду», що акумулює кошти та передає їх забудовнику. Вони розповідали, що це тимчасові труднощі, та роботу буде відновлено. Те ж саме казали й представники забудовника.

«У липні 2019 року мені прийшов лист від фінансової компанії — представників забудовника. Писали, що виявили "складний інженерно-технічний склад ґрунтів основи фундаментів" та строки переносять на вересень 2020 року. Проте жодного слова про фінансові чи інші проблеми. Тоді була повна довіра до "Укрбуду", адже багато будинків все ж добудовували. Та й банк, і нотаріус перевіряли усі документи перед купівлею», — розповідає Ксенія Нікітова, інвестор ЖК «Чарівне місто» у Дарницькому районі.

Заплановані будинки не здавали, будівництво стояло. Це викликало все більше занепокоєння у киян. Тому Володимир Ковальчук разом з іншими інвесторами створили ініціативну групу ЖК та групу у Viber. Згодом туди долучилися й інші незадоволені інвестори «Укрбуду».

Вже 20 вересня гендиректор корпорації «Укрбуд Девелопмент» Олег Майборода повідомив, що екс-президент корпорації Максим Микитась вийшов з будівельного бізнесу. Микитась на своїй сторінці у Facebook написав, що продав «Укрбуд Девелопмент» непублічним інвесторам, та що він «упевнений, Укрбуд і далі буде зберігати лідерські позиції на ринку». Але вже 2 жовтня 2019 року НАБУ повідомило йому про підозру у заволодінні майном Нацгвардії України на суму понад 81 млн грн. Керівник Нацгвардії погодив із забудовником заміну житлового комплексу, в якому гвардійці мали отримати квартири. В результаті замість квартир у ЖК «Аристократ» на Печерську військовослужбовці отримають квартири на околиці Києва. Різниця в ціні склала понад 100 млн грн.

Дивлячись, що будівництво стоїть, інвестори «Укрбуду» 26 листопада створили петицію до президента. А на початку грудня вийшли на мітинги на Банковій. Проблема інвесторів була почута: 12 грудня в ефірі програми «Право на владу» Володимир Зеленський гарантував, що компанія «Київміськбуд» добудує всі об'єкти «Укрбуду».

Чому гальмують справу?

Загалом, «Київміськбуд» погодився добудувати 23 об’єкти «Укрбуду» ― 22 ЖК та бізнес-центр LEVEL. Одним з факторів згоди продовжити роботи на об'єктах стало те, що 80% акцій ПрАТ «ХК" Київміськбуд”» належать Київській міській громаді.

Ще один ЖК «Укрбуду» ― «Скай Авеню» у Солом’янському районі ― ще влітку 2019-го перейшов до «Інтергал-Буду», оскільки цей жилий комплекс компанії будували на паритетних правах. А ЖК «Генезис» і ЖК «Едельвейс» мали власників земель із приватних осіб, які відмовились співпрацювати з «Київміськбудом».

«За бортом» залишився лише ЖК «Покрова» у Шевченківському районі, що начебто будували для військових. Відразу після початку будівництва Державна архітектурно-будівельна інспекція анулювала дозвіл на зведення будівлі. Крім того, Міністерство культури видало припис про припинення будівельних робіт. Є також постанова Верховного суду, що підтверджує неправомірність зведення 72-метрового ЖК. Зараз у ЖК взагалі відсутні будь-які документи та дозволи.

Як би там не було, але в кінці 2019-го в інвесторів 22 ЖК знову з’явилась надія. Представники інвесторів, представники Довірчих фондів фінансування об'єктів будівництва, фінансова компанія «Житло-Капітал» (через яку продавалися квартири) та «Київміськбуд» 22 грудня підписали меморандум «Укрбуду». Почався певний процес інвентаризації всіх об’єктів: фінансовій, технічний, юридичний аудит. На це виділили 6 місяців.

Зі слів Ігоря Кушніра, президента «Київміськбуду», впорались з ревізією за три місяці. На підставі аудиту підготували план виходу з цієї кризової ситуації і для себе, і для чиновників, направили пропозиції в усі відомства. Але на цьому етапі виникли проблеми: ДАБІ, зі слів інвесторів, відмовляє у введенні в експлуатацію деяких ЖК, КМДА та КМР ― у відміні пайових внесків, Міноборони відмовляється перепідписувати договори.

«Процес непростий ― це безпрецедентна історія і за кількістю об'єктів, і за масштабом ― майже 1,5 млн квадратных метрів! Картина не радісна ― необхідно понад 2 млрд. грн для завершення будівництва. При завершенні всіх ЖК через п'ять років ми в кращому випадку вийдемо в нуль, і тільки при дуже хорошому розвитку подій ― в плюс, ― зазначає Ігор, ― З 22 об’єктів тільки чотири ― плюсові, за рахунок яких і можливо вирівняти весь баланс. Але якраз при їх передачі ми вперлися в "бюрократичну стіну" у міністерствах, ДАБІ, Державній іпотечній установі».

Наразі «Київміськбуд» повністю прийняв документи та будівництво тільки п’яти із 23 об'єктів. Це практично добудовані ЖК «Гармонія», «Сонячна Рів'єра», «Новомостицький», «Харківський» і «Пектораль». Також практично завершена підготовка документів із ще одного ЖК ― «Кирилівський Гай».

Протест інвесторів "Укрбуду" під ОП, грудень 2019. Фото: zn.ua

Окремо варто розповісти про чотири комплекса, де замовником виступає Міністерство оборони. Земля, на якій будують будинки, належить саме цьому відомству ― мова про ЖК «Чарівне місто», «Оберіг-2», «Урбан Парк» та «Арт хаус». Головна умова будівництва ― передання частини квартир військовими та ветеранам АТО. Щоб продовжити роботи, треба підписати нові договори, де забудовником буде вже «Київміськбуд». Але з цим також виникли проблеми.

«Міноборони хоче збільшити відсоток житлової площі у ЖК "Чарівне місто", що отримує як замовник, ― зазначає Ігор Кушнір, ― У листі МОУ йдеться про збільшення частки. Цифри не вказані, але у спілкуванні звучали і 8%, і навіть 10% (зараз 6%). І це відразу ставить під сумнів фінансову можливість завершення об'єкта. Щоб було зрозуміліше. Загальна площа квартир усіх черг – 204 626,34 кв. м. Квартир – 3 642. Середня площа однієї – 56 кв. м. 6% – це 12 277 кв. м. або приблизно 219 квартир. Кожне збільшення на 2% за середньої вартості 19 000 грн/кв. м. – це близько 80 млн грн відібрати в інвесторів! Це критично, коли кожна гривня дорога. Будівництво простоює рік, прийняти його і почати будувати ми не можемо. Тисячі інвесторів, військовослужбовців, ветеранів АТО, які там повинні отримати квартири ― всіма забуті».

У лютому 2020 року заступник Міністра оборони Олексій Марцинюк обговорював ситуацію навколо цих ЖК з представниками інвесторів, «Київміськбуду» та іншими відомствами. Проте результатів не отримали.

Ксенія Нікітова якраз одна з «щасливих» інвесторів ЖК «Чарівне місто». У лютому вона отримала лист, де їй повідомили, що відбувається підготовка документації для передачі об’єкту «Київміськбуду», а строки здачі будинку у експлуатацію будуть переглянуті. Проте коли саме можна буде отримати ключі від квартири ― не написали.

Володимир Копоть, адвокат і керівник сервісу онлайн перевірки нерухомості Monitor.Estate розповідає, що крім проблемних будинків Міноборони, у інших недобудовах «Укрбуду» є ряд інших недопрацювань.

«Половина об’єктів "Укрбуду", що залишились у спадок "Київміськбуду" ― без документів. Вони будували на землях, на яких не можна будувати. Десь порушення у проектній документації, десь проблеми із землею. І хто має вирішувати ці недоліки? "Київміськбуду" не потрібні ці проблеми», ― вважає Володимир.

Ще одна проблема ― для завершення будівництва усіх ЖК «Укрбуду» не вистачає грошей. А вони потрібні «тут та зараз», а не у далекому примарному майбутньому. Виходом із ситуації Ігор Кушнір вважає співпрацю із Державною іпотечною установою, якщо організація придбає для перепродажу квартири в недобудовах «Укрбуду» на 2 млрд грн. Проте поки «Київміськбуд» не отримав позитивної відповіді на пропозицію ― ситуація на етапі перемовин.

«Для одночасного запуску такої кількості будівництв нам необхідна велика сума саме на цьому моменті. Ми не просимо подарувати ці кошти, ми просимо ДІУ викупити і так заплановані для покупки квартири. Гроші у них є, документи нами підготовлені, навіть опрацьований проект постанови Кабміну», ― розповідає Ігор Кушнір.

Протест інвесторів "Укрбуду" під ОП, грудень 2019. Фото: zn.ua

Друга петиція ― тільки початок протестів

Звичайно, інвесторів не влаштовує ситуація та формальні відписки посадовців. Люди хочуть мати впевненість, що отримають обіцяні будинки. Наприклад, Ксенія Нікітова мала б заїхати у власну квартиру у цьому році, проте її ЖК готовий на ⅔. Вона з родиною ще два роки має виплачувати кредит за квартиру, у якій навіть не живе.

«Погасити кредит допомагають батьки. Та й я собі відмовляю у подорожах, розвагах, якихось делікатесах чи дорогому одягу. Живемо у режимі максимальної економії. Буде значно простіше, коли переїду у власну квартиру», ― розповідає Ксенія.

Інвестори «Укрбуду» 21 квітня зареєстрували нову петицію до президента щодо блокування відновлення будівництва. І петиція вже набрала майже 15 тисяч підписів з 25 тисяч необхідних. Автор петиції Володимир Ковальчук зазначає: люди бояться, що їх будинки просто не добудують. Вони не бачать ніяких результатів та вважають, що влада могла б більше приділяти уваги до проблеми недобудов «Укрбуду».

 

«До початку карантину "Київміськбуд" почав заявляти, що їм усе важче працювати з іншими об'єктами, що вони не знаходять підтримки у представників влади та центральних органів. Зокрема, у Міністерстві оборони, якому належить земля на деяких ЖК. Через ці фактори "Київміськбуд" фактично заблокований та не може приймати інші об'єкти, ― розповідає Володимир Ковальчук, ― Треба створити робочу групу, що буде допомагати та координувати роботу різних гілок влади. Зокрема при Раді національної безпеки та оборони України. Без неї це питання буде постійно буксувати. Буде просто формальна переписка».

Інвестори зокрема пеерймаються відсутністю підтримки з боку КМДА. Так, 13 лютого до київської адміністрації подали проект щодо скасування пайових внесків за 24 новобудови «Укрбуду». Проте ініціативу не підтримали. Хоча з 2021 року пайові внески для забудовників будуть скасовані взагалі.

Редакція НашКиїв.UA направила інформаційний запит щодо ситуації з новобудовами «Укрбуду» до Міністерства оборони та КМДА. Про результати ми повідомимо окремо.

Не можна створювати прецедент

Адвокат Володимир Копоть зазначає, що навіть через 40 тисяч постраждалих людей не можна порушувати правила введення в експлуатацію тих будинків «Укрбуду», де є порушення. Адже це може створити прецедент та дасть іншим забудовникам можливість скористатись подібною схемою.

«Треба перевіряти забудовника до того, як інвестувати. Незалежно від того чи це державна корпорація "Укрбуд" (мова про репутацію ― ред.), чи інша компанія. Кожний комплекс має свої особливості та свою документацію. Наприклад, "Інтергал-Буд" будує "Академ-квартал" без документів взагалі, і люди купують. А може потім передумають добудовувати, бо зміна влади або ще щось. І люди вийдуть на вулицю та будуть просити в президента допомоги, ― коментує Володимир, ― Коли йдемо у магазин за продуктами, дивимось строк придатності та склад. А коли купуємо квартиру від 40 тисяч доларів та вище ― чомусь документи не дивимось».

Володимир Копоть радить інвесторам «Укрбуду» чекати та далі робити якісь активності. Також як варіант виходу з ситуації він бачить збільшення вартості квартир та перепідписання угод з забудовником. Ці гроші допомогли б піти на виправлення помилок у проектах. Проте навряд чи на це погодяться самі інвестори.

«Якби у "Київміськбуду" були усі документи та "усі гроші світу" ― не будували б зараз через коронавірус та карантин, ― заначає Володимир, ― Будівництво зараз йде у дуже повільному темпі. Також вони мають ще й власні об’єкти, що треба доводити до кінця».

Отже, поки бачимо невтішну картину з не завершеними будинками «Укрбуду». Сподіваємось, ситуація після завершення карантину зрушить з мертвої точки. Активісти кажуть, що поки заборонені масові заходи, вони будуть намагатись вплинути на ситуацію дистанційно: інвестори вже влаштували автопробіг з вимогою розблокувати будівництво. Також проводять марафони відеозвернень до президента та представників влади. Але готові вийти на нові мітинги та акції протестів. 

Читайте також: «День праці в Україні ― чи захищає нас трудове законодавством».