У Києві  продовжує працювати незаконний хостел в елітному будинку

З 17 березня в Україні через карантин зачинені готелі та хостели. Але кияни розповідають про виключення ― хостел у будинку на вулиці Голосіївській, 13а.

Активне протистояння мешканців будинку з хостелом триває вже понад десять років. Зараз ініціативна група будинку має рішення суду про заборону використовувати приміщення під хостел, але воно ще набрало законної сили. Паралельно поліція веде розслідування по кримінальній справі щодо незаконної діяльності в приміщенні квартири. Але усе це не заважає підприємцям продовжувати роботу та приймати відвідувачів. Навіть попри карантин.

Про це та не тільки Наш.Київ.UA розповідають представники ініціативної групи мешканців будинку. Детальніше про проблему ― в нашому матеріалі.

«Бонус» на третьому поверсі

У 2012 році киянка Катерина Петрина робила ремонт у новій квартирі та не підозрювала про сусідство з хостелом. Розповідає, що однокімнатні квартири коштували від 100 тисяч доларів. Будинок був «бізнес-класу».

«Поки не заїхали усі сусіди, та йшли ремонти ― було непомітно, що у будинку є якийсь хостел. Думали, що ходять просто будівельники, ― згадує Катерина, ― Але коли ми вже заїзджали та заносили речі до квартири, у мене вкрали два пакети з новими рушниками та сковорідками. Я залишила пакунки біля ліфту, а вже вдома помітила, що їх не вистачає».

Згодом консьержка будинку розповіла Катерині, що на третьому поверсі з трьохкімнатної квартири зробили хостел, де щодня проживає нібито від 30 до 48 людей.

«Спочатку ми не особливо звертали на нього увагу. Але два роки тому в нашому під'їзді почали дуже часто обкрадати комори між поверхами. До однієї сусідки залізли через вікно та винесли їжу й планшет. На 20 поверсі у людей зламали двері та викрали 17 тисяч доларів. Це було досить дико, бо ж новий будинок, вікна на поліцію дивляться. Контингент хостелу не зовсім благополучний. На сходах валяються шприци та порожні пляшки з-під пива», ― ділиться Катерина та додає, що за останній рік вона викликала поліцію «разів вісім».

Фото використано як ілюстрація. Фото: booking.com

Мешканці будинку вирішили боротись з хостелом разом: у 2018 році забрали управління над ОСББ «Квітень», створили групу у Viberi «Антихостел». Також власними силами поставили камери спостереження на вході та біля ліфтів.

А з вересня 2018 року почалось юридичне протистояння мешканців будинку з власником хостелу. У адвоката об’єднаннання «Квітень» зібралась кіпа листів від КМДА, Голосіївської адміністрації, різних департаментів та поліції. У 2019 році активісти будинку подали позов до суду, додавши відповіді державних установ.

«Майже кожний місяць я готую якесь звернення чи скаргу. Адже у квартирі можуть одночасно жити до 48 людей», ― коментує Станіслав Петрина, адвокат об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітень».

Добитись свого мешканцям будинку все ж таки вдалось, хоч поки що й не в повній мірі ― 20 березня 2020 року суд, розглядаючи цивільну справу, заборонив використовувати квартиру під хостел. Але оскільки рішення суду ще не вступило в законну силу, «готель у висотці» продовжує працювати.

«Ми ще не отримали офіційне рішення суду, хоча воно вже опубліковане в Єдиному реєстрі судових рішень. Але вирок можуть оскаржити в апеляційному суді протягом 30 днів, а через карантин можна продовжити строк оскарження», ― розповідає Станіслав Петрина.

Це не єдине провадження щодо хостелу у будинку 13А на вулиці Голосіївській. Прес-секретарка Голосіївського управління поліції Христина Кір'якова зазначає, що з серпня 2019 року в їх управлінні триває розслідування за статтею 356 ККУ ― «Самоправство». Це ще одна можливість для мешканців будинку припинити діяльність хостелу.

«На жаль, поки законом не врегульовані питання діяльності таких закладів. Справа по статті «Самоправство» Кримінального кодексу — єдина можливість якось притягнути до відповідальності за незаконну діяльність хостелу, — розповідає Христина Кір'якова, — На підставі рішення суду ми проводили обшук квартири. Виявили 19 двоповерхових ліжок. Власниця квартири має ФОП та офіційно здає в оренду приміщення. Але каже, що не знає, як саме використовують квартиру».

Після розслідування в поліції, справу передадуть до суду, де можуть призначити штраф до 850 грн (50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) або виправні роботи до 2 років. Максимальна міра — арешт до 3 місяців.

Фото використано як ілюстрація. Фото: downtown.ru

Життя будинку в умовах карантину

Прем’єр-міністр Шмигаль ще 23 березня доручив обмежити на час карантину перебування у кімнатах готелів та хостелів не більше двох осіб. Повноцінне відкриття хостелів не входить навіть в другу хвилю карантинних послаблень.

Мешканка будинку Катерина Петрина каже, що постояльців хостелу під час карантину дійсно стало менше, але не настільки, щоб це відповідало правилу «не більше двох осіб на кімнату».

«Усі сусіди намагаються дотримуватися правил, а мешканці хостелу спокійно ходять без масок. А вони ж їздять у ліфті нашому ― страшно, якщо хтось з них хворіє на коронавірус, ― розповідає Катерина, ― Сусіди, які жили поряд з цим закладом, усі виїхали на час карантину, аби вберегтись від можливих ризиків».

На підтвердження, що хостел працює у повному обсязі, мешканці розповідають про пограбування на початку квітня однієї з консьєржок. Нібито повністю обчистили холодильник та «забрали усе, що сподобалось». І зі слів мешканців ― це не перший випадок.

Через порушення карантину адвокат Станіслав Петрина 27 квітня подав скаргу до місцевого відділу поліції. В Голосіївському управлінні поліції Наш.Київ.UA повідомили, що квартиру перевірили, але порушень не виявили.

«Про результати перевірки ми повідомили заявнику. Було зафіксовано до чотирьох осіб, що не суперечить закону. На майбутнє порадили б одразу дзвонити за номером 102 та викликати патрульних. Тоді ми оперативно могли б відстежити факт порушення умов карантину», — зазначає Христина Кір'якова, прес-секретарка Голосіївського управління поліції.

Адміністратор хостелу у будинку 13А по вулиці Голосіївській Анна Яковенко розповідає, що вони дотримуються усіх рекомендацій та не приймають нових гостей.

«Зараз у хостелі живуть тільки чоловік з дружиною. І то, до 16 травня. Більше постояльців немає, чекаємо закінчення карантину, ― розповідає Анна, ― Приходив участковий, зробив фото документів двох мешканців та зафіксував, що не було порушень».

Фото використано як ілюстрація. Фото: booking.com 

Пані Анні 72 роки, вона рік працює у хостелі та сама там живе. Зазначає, що максимально у квартирі проживало 20 людей. Всі приїжджі ― з сіл та інших регіонів країни.

«Зараз немає ні бійок у нас, ні проблемних постояльців. Коли пограбували консьержку, мене покликали для перевірки. Мої люди заходили в останнє до будинку о 23:30, а обікрали десь о 3 ночі, ― зазначає Анна, ― Потім просили здати гроші на додаткові замки. Ми внесли 100 гривень».

Представники хостелу не розуміють ані карантинних претензій мешканців будинку, ані претензій загалом. Бо начебто мають оформлене підприємництво з потрібними видами діяльності та сплачують усі податки. Власниця квартири взагалі заперечує, що в її квартирі працює саме хостел.

«Мабуть людям нема, що робити, раз постійно пишуть скарги, ― розповідає Наталя, яка представилась власницею квартири, але не захотіла вказувати своє прізвище, ― Хостелу в квартирі не було ніколи, там склад речей та деякі ліжка стоять для будівельників, що там живуть. Завжди тихенько, та ніхто не порушує правил. У нас щоб де не сталося, завжди винні приїжджі. А у людей не так багато грошей, щоб орендувати квартиру чи готель».

Наталя не «бачить приводу» зустрічатись з жителями будинку для розмов. Також жінка поки не знає про рішення суду щодо заборони використовувати її квартиру під хостел. Розгляд справи проходив без присутності сторін, вирок винесли 20 березня, а оприлюднили 24 квітня. Оригінали документів поки що не були вручені.

Проте адвокат Станіслав Петрина каже, що мешканці будинку готові йти до кінця, аби закрити хостел. НашКиїв.UA буде слідкувати, чи вдасться їм це.

Читайте також: «Як під час карантину живуть люди з онкологічними захворюваннями»