На початку квітня Володимир Зеленський підписав закон №7190, який на період дії воєнного стану дозволяє українцям, серед іншого, ввозити автомобілі з-за кордону без податків та зборів. Цим законом власників легкових та вантажних автомобілів звільняють від ПДВ, акцизного податку та ввізного мита. Запроваджується так зване нульове розмитнення.
Ми розібралися, що собою являє нульове розмитнення, а також як придбати автомобіль за кордоном, ввезти його в Україну та зареєструвати під час війни.
Передісторія
Запроваджуючи нульове розмитнення, влада пояснювала своє рішення тим, що в Україні потрібно відновлювати втрачений під час війни автопарк. Також спрощення процедури ввезення авто з-за кордону мало б покращити постачання транспорту, придбаного на потреби ЗСУ та територіальної оборони.
Утім, на прикордонних пунктах пропуску вишикувалися величезні черги із охочих ввезти авто без податків та зборів. Це ускладнило доставку гуманітарних вантажів для України від волонтерів з країн ЄС, адже вантажівки були вимушені стояти на кордоні по кілька днів.
Зрештою, державні органи спробували виправити ситуацію. Спершу обмежили кількість пунктів пропуску до шістьох, на яких можуть ввезти авто з нульовим розмитненням. Згодом цей перелік скоротили вдвічі. Тож тепер ввезти автомобіль без податків та зборів можна лише у трьох прикордонних пунктах:
- "Устилуг" — на кордоні з Польщею;
- "Грушів" — на кордоні з Польщею;
- "Малий Березний" — на кордоні зі Словаччиною.
Загалом, за період з 9 квітня по 30 травня українці ввезли понад 119 тисяч автомобілів із європейських країн.
Найпопулярніші моделі:
- Volkswagen Passat;
- Volkswagen Golf;
- Skoda Octavia.
Як ввезти авто в Україну під час війни?
Придбання та ввезення авто з-за кордону — точно не швидкий процес. Потрібно бути готовим до того, що це може зайняти декілька днів. Усе залежить від черг на кордоні та в сервісних центрах МВС України — слідкувати за часом очікування на пунктах пропуску можна онлайн.
Якщо ви все-таки вирішили ввезти автомобіль в Україну з країн ЄС, то потрібно знати:
- де купувати авто?
- які документи при купівлі потрібні?
- як перевезти авто через кордон?
- як зареєструвати авто в Україні?
Розбираємося з усім по порядку.
Отже, придбати автомобіль можна у будь-якій країні ЄС, як у фізичної особи, так і в магазинах вживаних авто. Також машину можна купити на аукціоні. Зокрема, закон про нульове розмитнення розповсюджується на такі види транспортних засобів:
- легкові автомобілі та кузови до них;
- причепи та напівпричепи;
- мотоцикли;
- транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше;
- транспортні засоби для перевезення вантажів.
Під час купівлі у продавця має бути реєстраційний документ на транспортний засіб (технічний паспорт) та договір купівлі-продажу (рахунок-фактура або інвойс). Зверніть увагу, що згідно з новим законом, нульове розмитнення розраховане саме на фізичних осіб. Тому у договорі купівлі-продажу в рядку "Покупець" має бути вказана фізична особа, на яку в подальшому буде зареєстроване авто в Україні.
Наступним кроком потрібно зняти авто з реєстрації у країні, в якій ви його купуєте. Приміром, у Польщі цю процедуру потрібно пройти у тому ж воєводстві, в якому ви і придбали авто. Для зняття машини з реєстрації там необхідно надати:
- заяву власника на зняття транспортного засобу з обліку;
- посвідчення особи власника авто;
- квитанцію про сплату мита за зняття транспортного засобу з реєстрації (10 злотих або ще 17 злотих за документ, що підтверджує видачу довіреності);
- техпаспорт;
- документ про проходження техогляду;
- договір купівлі-продажу;
- Karta Pojazdu з інформацією про попередніх власників та реєстрацію авто (якщо є).
Після цього вам мають видати дозвіл на зняття автомобіля з реєстрації, тимчасові номерні знаки і тимчасовий техпаспорт. Усе це знову потрібно буде міняти вже в Україні.
Далі на вас чекає перетин кордону. Для цього потрібно мати договір купівлі-продажу, документ про зняття автомобіля з обліку, реєстраційні документи на машину та номер попередньої декларації громадянина. Щодо останнього, то його може підготувати будь-який брокер на території країни ЄС. Ці послуги платні.
Для оформлення номеру попередньої декларації громадянина брокеру необхідно мати:
- реєстраційний документ на авто;
- ваші паспортні дані (або доручення і паспортні дані людини, для якої ви ввозите автомобіль);
- договір купівлі-продажу (рахунок-фактура або інвойс).
Завершенням купівлі авто за кордоном та його ввезення в Україну стає реєстрація транспортного засобу. Для цього автомобіль має пройти сертифікацію. Зокрема, він має відповідати екологічному стандарту не нижче "Євро-2" для легкового автомобіля. Якщо стандарт не вказаний у реєстраційних документах, то для розмитнення потрібна довідка сертифікаційної лабораторії.
Після цього можна сміливо відправлятися у сервісний центр МВС, де, заповнивши заяву на реєстрацію авто, потрібно пройти та оплатити огляд експертної служби. Аби поставити авто на облік, потрібно також сплатити вартість свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, вартість нових номерних знаків (вже українських), а також збір до пенсійного фонду в розмірі від 3% до 5% митної вартості авто — орієнтовно 695 гривень.
Для того, аби поставити автомобіль на облік та зареєструвати його на себе, потрібно мати:
- договір купівлі-продажу транспортного засобу;
- посвідчення особи власника авто (для власників ID-картки потрібна також довідка про реєстрацію місця проживання/перебування);
- ідентифікаційний код;
- реєстраційні документи на авто;
- вантажно-митну декларацію (отримується після проходження митного контролю);
- сертифікат відповідності екологічним стандартам.
Дискусії навколо нульового розмитнення та його скасування
Окрім великого ажіотажу на ввезені авто, нульове розмитнення викликало також велику дискусію щодо його доцільності. По-перше, лише у період з 9 квітня по 19 травня через скасування податків та зборів на ввезені в Україну авто бюджет країни недоотримав 10,5 мільярдів гривень (станом на 30 травня — близько 13 мільярдів гривень).
По-друге, деякі українці почали зловживати нульовим розмитненням. Як повідомив заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм, без податків та зборів ввезли багато "люксових" авто, наприклад BMW X5, Mercedes-Benz S-Class, Audi Q7 2022 року випуску, і навіть Cadillac Escalade за 3,1 мільйона гривень.
Тож не дивно, що вже на початку травня серед парламентарів з’явилися противники закону про нульове розмитнення. Зокрема, 1 травня до Верховної Ради подали законопроект №7311, що скасовує звільнення від податків та мита на авто з-за кордону.
Ініціатором законопроекту є голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Він пропонує скасувати нульове розмитнення через те, що бюджет України недоотримує значні кошти. 3 травня законопроект №7311 було відправлено профільним комітетом на доопрацювання, згодом він втілився у №7311-д. У доопрацьованому проекті закону йдеться про те, що від мита звільняються лише автомобілі з кузовом типу "пікап" до 2017 року випуску. Але і цей проект поки перебуває на розгляді у профільного комітету.
А ось зовсім нещодавно, 30 травня, на розгляд Верховної Ради надійшов новий законопроект №7418. Він пропонує повернути мито на ввезення в Україну авто для власного користування. Зокрема, пропонується відновити оподаткування транспортних засобів, які ввозяться громадянами. При цьому, від сплати збору до Пенсійного фонду хочуть звільнити авто з виключно електричними двигунами. Доля цього документу поки невідома — він перебуває на ознайомленні у профільного комітету.
Тим часом на кордонах зменшуються черги з охочих ввезти в Україну вживане авто. Серед головних причин — продовження воєнного стану ще на три місяці, а відтак — продовження терміну дії нульового розмитнення.