Можно ли критиковать свою страну, если ты из неё уехал?

Дана Павлычко, издатель

Можна робити все що завгодно. Це відповідь?

Катя, юрист

Конституція України передбачає, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності абогромадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

"Є фундаментальна цінність - це свобода слова, і я вважаю ми маємо її зберігати. Уряд стурбований цим питанням, ми обов’язково повідомимо депутатів про це", - каже прем'єр-міністр України Володимир Гройсман (03.06.2016 р).

Проте, враховуючи складну політичну і соціальну обстановку в України, краще обмірковувати свої висловлювання та намагатися стримуватися.

Дмитрий Кулеба, постоянный представитель Украины при Совете Европы

Главное не география, а связь со своей страной. Оторваться от реальности одинаково легко можно как уехав из страны, так и живя в ней.

Антон, юрист

Свобода слова - право людини вільно висловлювати свої думки. Свобода слова декларується в низці міжнародних і українських документів, серед яких: «Загальна декларація прав людини» (ст. 19), «Конвенція про захист прав людини і основних свобод» (ст. 10) і Конституція України, ст. 34 якої стверджує: «Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб і на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя». Прямих обмежень стосовно критики немає, однак слід бути обачним з контекстом заяв.

Саша Кольцова («Крихітка»), певица

Я думаю велике краще розглядати здалеку, коли їдеш, одразу багато речей стають очевидними, можеш порівняти реалії країни, в якій живеш з країною, яку покинув. З іншого боку, якщо довго не живеш в своїй країні, дуже швидко втрачаєш реальну картинку - можна поспілкуватись з нашою діаспорою, щоб розуміти, наскільки викривленою наша реальність здається, якщо черпати інформацію лише з ЗМІ. Справа не в критиці, об'єктивна критика корисна, а у тому з якою метою мовець озвучує недоліки - з метою покращити чи образити.

Вывод: Можно, если по делу.