Поховання домашніх тварин
Колажі: Микита Шклярук

В Україні та в Києві зокрема люди ховають тварин там, де вважають за потрібне: від городів у селах до стихійних кладовищ. Однак ризик стихійного, що воно в будь-який момент може зникнути, а разом з ним і місце, куди людина приходила, щоб вшанувати пам’ять домашнього улюбленця.

Щоб уникнути цього, дехто обирає кремацію тіла тварини й залишають на згадку її прах. Яка проблематика поховань домашніх тварин, розповідаємо далі. 

“Як зараз пам’ятаю день, коли в нас з’явилась Муня” 

Коли в домі з’являється домашній улюбленець, здається, що життя розділилося на “до” і “після”. І як було “до” вже ніхто не пам’ятає, бо поруч з’являються чотири лапи. 

У 2004 році в житті Ксенії з’явилася кішка на прізвисько Муня. Трьохмасне висловухе кошеня, яке при першій зустрічі вмостилося на коліна і провело так 18 років поруч з нею. 

“З усього виводку вона була єдина дівчинка, така спокійна і смішна, крихітна з величезними очиськами. Вона видряпалась мені на коліна і з тої пори стала нашим членом родини. Вона обожнювала село і сонячні проміння на підвіконнях. Муня прожила 18 щасливих років”, – розповідає Ксенія. 

Муні не стало наприкінці 2022 року. Як виявилось потім, у неї була хвороба серця. Саме тоді Ксенія вперше зіштовхнулася з проблемою поховань домашніх улюбленців в Києві: 

“Для нас коти – це повноцінні члени родини, тому відчуття від втрати улюбленця дуже болючі й важкі. До цього просто неможливо бути готовим, навіть знаючи, що старість, що є проблеми зі здоровʼям, що вони, на жаль, не вічні… І нам шкода, що в Києві досі немає офіційного кладовища тварин, а ті, що існують, є стихійними.  Тварини так само заслуговують на нормальне поховання, а люблячі власники потребують можливості їхнього вшанування”. 

Кішку Муню поховали у селі, куди Ксенія приїжджала періодично, у коробці з-під взуття з її улюбленим м’ячиком. Сьогодні дівчина має вже двох котів, одному з яких 11 років. Його звати Харитон і він син Муньки, а ось другого на ім’я Льова Ксенія підібрала п’ять років тому. Він був хворий і лежав на вулиці без ознак життя. 

Прощання з тваринами для дівчини – питання болюче, але вона сподівається, що в Києві таки з’явиться місце, де з тваринами можна буде попрощатися та приходити до них час від часу. 

Стихійні кладовища домашніх тварин та кремація у Києві

У Києві та області станом на сьогодні немає зареєстрованих кладовищ, де можна було б офіційно поховати домашню тварину. Проте стихійних кладовищ, які перетворились в реальні, можна нарахувати щонайменше п’ять. Такі місця є на Березняках, Оболоні, Троєщині, Борщагівці й Лісовому масиві. 

Однак ці стихійні кладовища не всіх влаштовують. Так, у квітні 2023 року кияни просили ліквідувати кладовище тварин, яке розташоване біля перону станції “Київська Русанівка”. Відповідну петицію зареєстрували на сайті Київської міської ради. Однак з 6000 необхідних підписів петиція зібрала 1761 голос. 

"Згідно із висновком за номером 1095 Державної санітарно-епідеміологічної служби міста Києва за 2016 рік наявність кладовища тварин несе пряму загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки продукти розпаду тіл тварин потрапляють у розташований поруч Русанівський канал. Також біля кладовища знаходиться житловий комплекс", — зазначив автор петиції Андрій Машков.

Як розповідає юристка громадської організації “ЮАЕНІМАЛС» (“UAnimals”.)  Анастасія Гевчук, вимог, передбачених для “кладовищ домашніх тварин”, наразі немає. Проте можна використовувати деякі вимоги, що передбачені у порядку з облаштування й утримання худобомогильників та біотермічних ям. Відповідно, така територія може бути розміщена в приміській зоні міських поселень і поблизу місць розташування сіл. Територія із захороненням має бути розташована подалі від рекреаційних зон, також це не має бути на узбережжі водойм.

“Якщо ми говоримо про домашніх тварин, то офіційних місць для поховання фізичними особами не передбачено і не виділено в Україні. До війни в Україні був єдиний колумбарій (офіційні місця для захоронення, зберігання праху – ред.) тварин у місті Харкові при КП “Центр поводження з тваринами”, – розповідає Анастасія Гевчук, юристка громадської організації “ЮАЕНІМАЛС”(“UAnimals”.)

Кремація — ще один спосіб попрощатися зі своєю твариною, кращий із санітарної точки зору. Існує два види кремації домашніх тварин: загальна кремація – коли спалюють відразу кілька тіл тварин, та індивідуальна кремація – спалення тільки одного тіла. 

Кремація тварин у Києві проводиться в Київському крематорії, розташованому за адресою вул. Байкова, 16. Вартість послуги кремації тварини залежить від ваги тварини й виду кремації. Індивідуальна буде дорожча і вартість сягне орієнтовно від 450 грн і більше. А ось сам процес поховання тварини може коштувати від 2000 грн – за даними бюро, що спеціалізуються на похованнях тварин. Сюди входять послуги зберігання тіла тварини, організація прощання з нею, закупівля необхідної атрибутики для поховання і сама церемонія. 

Стихійні кладовища домашніх тварин у Києві

У мене померла домашня тварина – що робити?

Втрата домашньої тварини – це завжди емоційні переживання, в яких ще треба знайти сили діяти так, щоб поховати тварину відповідно до закону. Такі правила є, вони прописані у рішеннях органів місцевої влади про “Правила утримання домашніх тварин”, розповідає юристка Анастасія Гевчук. Але є одне правило, яке загальне для всіх: заборонено викидати тіла тварин або ховати їх у невідведених для цього місцях. 

Правила утримання собак та котів у місті Києві від 25 жовтня 2007 року:

  1. У  випадку  смерті  або  загибелі  тварини  її  власник зобов’язаний  негайно  повідомити  заклад  ветеринарної медицини з метою отримання свідоцтва про смерть тварини.
  2.  На  підставі  отриманого  документа власник тварини повинен у 10–денний  термін  письмово проінформувати КП «Центр  ідентифікації тварин» про факт та причину смерті тварини для   внесення   змін   до   загальної   електронної   бази  даних непродуктивних тварин у м. Києві.
  3. Відшкодування  витрат,  пов’язаних  з  транспортуванням трупів  тварин,   їх   похованням  або  утилізацією  проводиться власниками  тварин  відповідно  до  встановлених  тарифів.

Однак, всі правила у різних містах України відрізняються один від одного. У Львові взагалі заборонено поховання трупів тварин, там дозволена виключно кремація,  розповідає Анастасія Гевчук:

“Досить сучасними у цьому плані є Правила утримання і поводження з домашніми тваринами у м. Львові від 23.01.2020. Дані правила передбачають у п. п. 2.3.14, 2.4.15 та 2.4.17, що: 

1. У випадку смерті домашньої тварини власник зобов’язаний здійснити засвідчення смерті тварини, що полягає у знятті померлої тварини з реєстрації у Єдиному електронному реєстрі тварин шляхом повідомлення ЛКП “Лев“. 

2. У разі смерті тварини за невстановлених обставин, що виключають смерть внаслідок нещасного випадку, хронічних захворювань чи незворотніх вікових змін, власник тварини зобов’язаний повідомити про цей випадок Державну ветеринарну установу і на її вимогу надати труп тварини для проведення досліджень.

3. На території м. Львова заборонене захоронення трупів домашніх тварин. Тіло/труп домашньої тварини необхідно піддати кремації або здати на утилізацію у ЛКП “Лев“. 

Якщо узагальнити усі можливі правила, то власнику необхідно отримати документ про смерть тварини, звернутися до відповідного комунального підприємства у своєму місті, ініціювати зміни до реєстру, якщо тварина була зареєстрована. І тільки тоді її кремувати, а на руки отримати урну з прахом тварини. Однак, офіційних місць для поховання наразі не передбачено, а в деяких місцях захоронення тіл домашніх тварин заборонено. 

Юристка ГО “ЮАЕНІМАЛАС”(“UAnimals”) Анастасія Гевчук додає: застосування Порядку використання худобомогильників до домашніх тварин є невірним підходом, оскільки не відповідає суті цивілізованих “кладовищ домашніх тварин”. Проте, певні санітарно-ветеринарні вимоги до поховань домашніх тварин дійсно можна взяти із цього порядку.

“Потрібно передбачити окремі вимоги до місць поховання трупів домашніх тварин та колумбаріїв для них на державному рівні. Після чого органами місцевої влади внести зміни до застарілих Порядків утримання домашніх тварин та передбачити офіційні місця для такого поховання, разом із детальними правилами дій власників та уповноважених осіб щодо поховання домашніх тварин”, – пояснює Анастасія. 

Сьогодні власникам потрібно бути готовими до того, що домашню тварину потрібно буде передати на кремацію у ветеринарну лікарню,  яка надає такі послуги та оплатити такі послуги. Якщо обрати індивідуальну кремацію – прах, за бажанням, віддадуть у руки господарю. При цьому прах захоронити також не вийде, оскільки відсутні колумбарії. 

Примітка. Правила утримання домашніх тварин у Києві планують змінити. Кияни можуть долучитися до процесу за посиланням.

Де хоронити домашніх тварин у Києві

Чи будуть зміни?

У квітні 2023 року стало відомо, що в Києві планують збудувати офіційне кладовище для домашніх тварин. Про це повідомила в.о. директора "Київської міської лікарні ветеринарної медицини" Наталя Мазур в ефірі телеканалу "Київ":

"На жаль, сьогодні у Києві не існує офіційного кладовища. Відбувається процедура землевпорядкування для того, щоб провести коригування проєкту і запустити міське кладовище для тварин".

Вона зазначила, що планується саме кремація, а не поховання у звичному для українців розумінні. Натомість на самому кладовищі улюбленцям встановлюватимуть меморіальні дошки. Майбутнє кладовище планують розмістити на вулиці Пухівська, 6 у Деснянському районі столиці.

Текст: Дар'я Янушкевич

Нове життя для чотирилапих: як і чому варто взяти тварину з притулку