Кинджал: характеристика ракети та чому її не може збити ППО
Ракета типу "Кинжал": що це

Сьогодні, 9 березня, внаслідок масованої атаки рф на Україну, прильоти зафіксовані в двох районах Києва. Попередньо влучання в об’єкт інфраструктури здійснено аеробалістичною ракетою типу "Кинджал".

Що таке "Кинджал"

"Кинджали" — це гіперзвукові ракети повітряного базування. По суті вони є удосконаленою версією балістичних ракет системи "Іскандер" для запуску з літаків.

Здатність летіти зі швидкістю, що в 10 разів перевищує швидкість звуку, робить їх небезпечнішими за інше повітряне озброєння.

Крім того, маневри в польоті — запущена ракета підіймається на 20 км, після чого падає на ціль — робить "Кинджали" важкодосяжими для ППО.

Ракети "Кинджал" можуть вражати рухомі та нерухомі об’єкти на відстані 2000 та 3000 км у випадку запуску з літака. Проте це дані російських військових, вони не підтверджені незалежними експертами. Бойова частина дорівнює 4 тонам тротилу. 

У кремлі кажуть, що ракети цього типу можуть також нести ядерні боєголовки.

Водночас носіями самих ракет можуть бути:

  • Літак МіГ-31К — одна ракета;
  • Ту-22М — чотири ракети;
  • Ту-160 — вісім ракет.

Раніше повідомлялося, що в росії також працюють над обладнанням лікака Су-57, як носія ракет типу "Кинджал".

Як і коли виникли ракети "Кинджал"

Як ми вже писали вище, "Кинджал" — модифікація ракет для "Іскандерів" в авіаційній версії.

Ракетний комплекс нібито прийняли на озброєння рф 1 грудня 2017 року після випробувань.

Вперше у публічній площині про ракету "Кинджал" заговорили в березні 2018 року. Тоді під час звернення до федеральних зборів, путін розповів про нову розробку, продемонструвавши комп'ютерну графіку. Це стало приводом сумніватися в реальності "Кинджалів". Досі деякі експерти висувають думку, що гіперзвукові ракети — вигадки росії.

Скільки "Кинджалів" залишилося в росії

Достовірної інформації щодо запасів "Кинджалів" у рф немає. Станом на листопад 2022 року, в українській розвідці повідомляли, що у росії залишилося приблизно 40 ракет.

Водночас, на початку 2023 року, за даними міністра оборони Олексія Резнікова, кількість "Кинджалів" на озброєнні в рф може складати 53 ракети, з них 20 були виготовлені протягом року з початку повномасштабної війни.

Застосування ракет "Кинджал" в Україні

Війська ворога випустили по території нашої держави понад 10 гіперзвукових ракет. Саме в Україні, за даними самих же росіян, було вперше застосовано ракетні комплекси "Кинджал".

Зокрема, вони повідомили про це 19 березня 2022 року. Удар прийшовся по селищу Делятин Івано-Франківської області.

Після цього, 9 травня, три ракети "Кинджал" було випущено по цивільних об’єктах на Одещині, внаслідок чого постраждало двоє людей та зруйновано п’ять будівель.

7 серпня росіяни обстріляли "Кинджалами" об’єкти у Вінницькій області.

26 січня 2023 року під час масованого ракетного удару, серед інших, були застосовані й дві ракети "Кинджал".

Також гіперзвукові ракети були застосовані під час масованої атаки 9 березня 2023 року. За інформацією спікера Повітряних сил Юрія Ігната, сьогодні росіяни випустили шість "Кинджалів", один із яких влучив об’єкт інфраструктури в Києві.