Київ у книжках: креативні путівники


Фото: Yuriy Buriak

Як розповісти про місто і захопити, як відкрити його з іншого боку перед туристом, як відчути його на запах та смак – розкривають креативні путівники! Їхніх авторів об’єднує головне – щира, палка і пристрасна любов до Києва, якою неможливо не захоплюватися. Автори доклали неймовірну кількість зусиль, щоб розповісти про місто по-новому і захопити ним, вони відходять від шаблонів та вікіпейдіності, пропонуючи власний погляд.

Awesome Kyiv (авторки Тамара Кравченко, Світлана Кострикіна)

Цитата з путівника:

«Київ п'янить. Місто вибухає мистецтвом і культурою. Через численні сквери та закаулки Києва, місцеві жителі обговорюють політику, грають в шахи і пліткують. Його історія, зелені парки і приховані острови вздовж широкого Дніпра дають можливість нескінченних дослідженнь. Це місто гуляк. Поетів. Політиків».

Зміст 

Через місця, відомих мешканців, спорт, історичні події та традиції англомовний путівник розповідає про Київ, як про молоде і жваве місто. Окремий блок статей присвячений їжі, зокрема і вуличній: тут і котлета по-київськи, і київські торт та перепічка. 80 статей розповідають про все те, що належить до категорії аwesome, тобто лише дивовижне, яскраве і прогресивне. 

Особливості

Книга буде цікава як іноземцям, так і своїм. Глянцевий папір та гарні фотографії роблять видання, окрім утилітарного, водночас подарунковим. А наявність iOS додатку Awesome Kyiv дозволяє відкривати місто не на папері, а у телефоні чи на планшеті, адже функція GPS може і скерувати, і розповісти більше. 

Видавництво «Основи»

«Необычный Киев» (автори Александр Анисимов, Григорий Мельничук, Георгий Кравец, Юрий Олейник, Юрий Назарчук) 

Цитата з путівника:

«К нему быстро привыкаешь, как к чему-то очень родному и близкому. Обитая здесь многие годы, а то и всю жизнь, начинаешь любить и ценить не только то, чем гордится город перед всем миром, но и милые детали, которые оказываются не разу. Это тихие и уютные дворики старого города, незаметных, а то и вовсе скрытые от посторонних глаз скульптуры, элементы декора старинных зданий, фонтаны, беседки и многое другое...»

Зміст

Мозаїка на Терещенківській, будинки-загадки з іменами (чи знали ви про «дом покойников» на Інститутській, «дом-самолет» на Арсенальній чи «дом семи повешенных» на Артема?), ворони на Рейтарській – усе, що робить Київ незвичайним та є частиною його міфу, сучасної культури і урбанізму. У путівнику окремі розділи присвячені так само ігровим пам’ятникам з легендами чи інсталяціям. Так, автори розповідають історію кота Пантюши біля Золотих воріт, якому всі норовлять потерти хвіст, не знаючи про те, що доля тварини насправді була трагічною, або ж не помічають «Рояль у кущах» на Хмельницького чи скульптуру класичної бабусі в парку Шевченка. Традиційно путівник розповідає і про містику київських гір, і міські вуличні годинники на яких час йде вперед, або ж застиг навіки, і про секрети та легенди дворів – серед яких трапляються не менш колоритні, аніж львівські чи одеські.

Особливості

Історії про 350 цікавих місць супроводжуються гарними фотографіями, а також, що дуже важливо – адресами і прив’язкам до станцій метро. Путівник намагається охопити максимум і пропонує поглянути на всі родзинки, які для містян давно стали частиною Києва, однак туристів вони здатні дивувати. Наприкінці путівника – пропозиція із незвичайними екскурсіями. 

Видавництво «Скай Хорс»

Київ: історія, архітектура, традиції (авторки Ольга Друг, Юлія Ференцева) 

Цитата з путівника:

«Давайте ж подивимося на Київ не як на золотоверху бундючну столицю, сувору законодавицю і жорсткого збирача податків – ця роль, погодьтеся, зовсім йому не пасує, але як на давнього доброго друга, дотепного співрозмовника і талановитого оповідача. І ви дізнаєтесь, як росло і розвивалося Місто, цей живий організм на придніпровських кручах, збагнете історію його становлення, побачите, якими скарбами воно готове поділитись з кожним». 

Зміст

Київ у подіях і фактах зі збереженням хронології та килимом ілюстративних матеріалів: із музеїв, фотографій з архівів, зображень історичних осіб та місць, мозаїк та споруд. У путівнику одна стаття логічно перетікає у іншу, розповідаючи про місто на усіх етапах його становлення (включаючи розділ про «Київ-духовний» – він же є одним із ключових у путівниках для дітей). Не інтригує, однак поглиблює загальні, поверхневі, знання читача про рідне/нове місто. 

Особливості

Передовсім дивує нестандартний початок путівника: перший розворот розповідає про київське самоврядування – зібрання городян (віче), яка було рушієм усіх процесів у місті. Виявляється магістратське правління поширювалося лише на мешканців Подолу (фото печаток шукайте у розвороті). Із таким путівником по місту не погуляєш, але провести вечір – варто. 

Видавництво «Балтія-Друк»

Киев для романтиков (автор Виктор Киркевич)

Цитата з путівника:

«Постараюсь рассказать о любимых местах древнего города так, чтобы вам захотелось побродить по ним со своими друзьями, а если эта книга станет ващим другом, то с ней в сумочке или в модном сейчас среди молодежи рюкзаке!... Необходимо попытатся раскрыть душу родной, близкой местности, познать ее, освободившуюся от материальной оболочки окаменевших стоений и заасфальтированых троа, в недрах которых она зажата и скрыта, оживить ее». 

Зміст

У 70-ти річного києвознавця і дослідника Віктора Киркевича своя логіка руху містом: від розділу до розділу він проводить екскурсію та перестрибує так, щоб охопити усі ключові центральні райони – і Адріївський узвіз, і Аскольдову могилу, і Бессарабку, і пройтися шляхами князя Володимира, і Липками, і Подолом, і навіть (!) Межигір’ям («В Межигорье росли дубы, по преданию, посаженные святым князем Владимиром, а также похоронен его сын воинственный Святослав, а еще… Не хочу поганить свою книгу подробностями превращения древней обители в обиталище хамства и бескультурья…»). 

Особливості

Якщо вище описані путівники роблять акцент на гарних зображеннях, поліграфії, особливих місцях, подаючи їх під новим соусом, то автор цього путівника читає лекцію. Книжка формує добре знайоме кожному відчуття: коли людина старшого віку починає говорити, а тобі залишається лише слухати, кивати і час від часу ставити уточнюючі питання. Монолог автора на стільки щільний і перенасичений фактами, описами, цитатами із покликаннями на авторитетів, що не передбачає навіть того, щоб його слухали чи реагували. Захоплене занурення у минуле міста – плюс, 500 сторінок сірого паперу і бляклих чб-фотографій – мінус. 

Видавництво «Фоліо»

 —

01.09.2016