Київ у книжках: дитяче (частина 1)

Рідне місто варто вивчати вже у найменшому віці, пізнаючи його вулиці, історичні місця й особливості.

Подолати затерте формулювання «люби і знай свій рідний край» допоможуть яскраві книжки, де місто по-справжньому оживає і стає цікавим для дитини.

Путівник «Мій маленький Київ»

Вікові рамки

Для дітей молодшого шкільного віку та батьків, які хочуть цікаво провести час.

Зміст

Автори книжки пропонують читачам використовувати її, як щоденник мандрівника. Звісно, цей щоденник не подібний на шкільний, адже у ньому не буде оцінок, але він зафіксує спостереження і враження про рідне місто. Це видання утилітарне. Воно не для того, щоб займати місце на книжковій полиці, а для активного прямого застосування. «Мій маленький Київ» потрібно читати і заповнювати. Перша ж сторінка, наприклад, вимагає імені та портрету власника. А друга – дає поради маленькому читачу: «перш, ніж вирушати на прогулянку по Києву, збери хорошу команду. У кожній, навіть невеликій експедиції цінуються досвідчені люди. Їм можна довіряти». 

Путівник включає бріф історії Києва по століттях та детальну карту маршруту, яка розкривається протягом книжки. У карті ж є інструкції. Наприклад: відвідати музей Золотих воріт і розфарбувати одяг Ярослава Мудрого, пройтись по вулиці Ярославів Вал і знайти відповідні особливості оздоблення на будинках по цій вулиці, розмалювати мозаїку із Софіївського собору.

Батькам

Екскурсія містом із путівником – прекрасний план для вікенду з дітьми. Пропрацьований маршрут, постійний діалог між містом-книжкою-дитиною-дорослим та динамічна інфографіка відкриють для дитини Київ та жагу до мандрів. Важливо: спершу батьки мають самостійно прочитати путівник, щоб не забути про кольорові олівці, які варто прихопити із собою, та щоб наперед дізнатися більше про ключові місця і мати відповіді на майбутні запитання від дитини.

Видавництво «Laurus», 2014.

Михайло Кальницький «Про Київ для дітей та батьків» (малюнки Олени Малакової).

Вікові рамки

Для дітей-школярів молодшого та середнього шкільного віку

Зміст

Герої книги – умовні, вони є провідниками по Києву: тато, мама, старший хлопчик Михайлик та молодші дівчинка Ганнуся. Автор розповідає про конкретні точки у Києві, виділяючи на кожну один розворот книги із текстом та мальованим зображенням. Популярно викладені історичні довідки про місця супроводжують стримані діалоги героїв, які діляться враженнями чи цікавими фактами. 9 розділів групують місця за категоріями: всім містам мати, святі місця, центральні вулиця та площа, які бувають будівлі, монументи урочисті й дотепні, вогнища культури, де будемо вчитися, на чому їздимо, де провести дозвілля. 

Книжка – лише теорія, що не передбачає негайного практичного ознайомлення або прогулянки. 

Родзинка: наприкінці пафосний віршик про дослідження Києва:

«І просять вас лагідним шелестом віти,
І шум водограїв, і співи пташок:
Наш Київ любити, йому присвятити
Побільше захоплених справ і думок»
.

Батькам

Книжка може дати знання окремих фактів про Київ та його пам’ятки. Зміст непоганий, подача матеріалу – посередня і достатньо суха, візуальне оформлення – величезний мінус.

Видавництво «Варто», 2012.

Ірина Цілик «Місторія однієї дружби» (з ілюстраціями Марисі Рудської) 

Вікові рамки

Для дітей молодшого шкільного віку. 

Зміст

Головна героїня книги – 10-річна дівчинка Таня Хорошун з кирпатим носиком у ластовинні. Вона, звісно, бешкетує, що властиво дітям у її віці, однак загалом поводить себе добре. Таня слухається батьків, чемна із усіма, з повагою ставиться до навколишнього світу та суспільних норм. Наприклад, вона «ніколи не переходила дорогу на червоне світло». Ми знайомимося із Танею, коли вона починає приходити у природничий музей, відкриваючи для себе різних метеликів у вітрині та захоплюватись ними. Одного дня Таня знайомиться із Містом. Звісно, «дівчинка ніколи не думала, що міста можуть розмовляти з людьми». Місто – другий головний герой. Воно засинає і прокидається, живе активним життям і навіть впадає у депресії. Дружба Тані та Міста велика і красива: вона гуляє його вулицями, а воно розповідає цікаві історії: «Чого тільки воно не згадувало про своїх колишніх мешканців і їхнє життя. Тепер важко уявити, як виглядали у минулому різні куточки столиці». Місто проводить для Тані екскурсію, тривалістю в 10 розділів – Андріївський, Воздвиженка, Поділ, Софіївська площа, парки і бульвари.

Батькам

Пригодницька повість про Таню і Місто – добра та світла. Текст написаний легко, урбаністичні пейзажі розбавляють живі діалоги, а яскраві ілюстрації доповнюють картину світу. Деталі архітектури Києва, речі, про які говорять герої, правдиво відтворені місця - усе це додає відчуття правдивості. 

Видавництво «Видавництво Старого Лева», 2016.

18.08.2016