В Міжнародний день людей з інвалідністю ми підготували для вас підбірку доступних місць столиці: театри, музеї, ресторани та кав'ярні. Їхній простір облаштованих з урахуванням потреб людей з інвалідністю.
Мистецький Арсенал
Мистецький Арсенал — культурно-мистецький та музейний комплекс. Його працівники слідкують за тенденціями європейського музейництва та втілюють їхні практики в Києві. Власне, сама експозиція музею свідчить про те, що старий формат віджив своє.
Перший поверх Арсеналу повністю пристосований для пересування людей на візках та батьків з дітьми у візочках. Самих кураторів та медіаторів спеціально навчали, як поводитися із людьми з інвалідністю.
На виставці «Бойчукізм. Великий стиль» куратори організували окремо 7 об’ємних експозицій, аби незрячі могли на дотик відчути картини.
Анна Філіпова, медіаторка Мистецького Арсеналу, у інтерв'ю для ArtUkraine розповідає: «Спеціальні організації провели для нас інструктаж та розповіли як поводити себе з людьми з інвалідністю. Якщо у людини ДЦП, то її варто попереджати про зміни в обстановці: яскраве світло, темні штори. Загалом, будь-що, що може їй заважати або шкодити. У мене нещодавно була перша екскурсія з глухонімими. З нами був сурдоперекладач. Єдине що, мене завчасно попередили, щоб я багато не жестикулювала, бо вони починають читати мої жести як мову».
Театр на Подолі
Скандальний театр на Андріївському узвозі, що ввели в експлуатацію в жовтні минулого року, пройшов кілька етапів зневіри у киян. Спершу йшлося про відкриття торгово-розважального центру, пізніше громадські активісти були обурені зовнішнім виглядом будівлі.
Чорна коробка, що не вписується в загальний стиль міста, насправді всередині облаштована з урахуванням потреб усіх відвідувачів. Зручне фойє театру не має бордюрів або підйомів, які інвалідний візок не здолав би.
В театрі також є ліфт для людей на візках. Він ширший. Ним можна піднятися на верхній поверх до зали. Для глядачів з вадами зору по всьому театру розклеєні яскраві наліпки. Для перегляду вистави є спеціальний звукоряд з коментарями усього, що відбувається на сцені.
Дістатися самого театру — справжнє випробування для людей на візках. Проте всередині на них чекають усі зручності.
Національний театр оперети
Протягом жовтня та листопада у рамках проекту «Арт-дія-інклюзія» в Національному театрі оперети пройшли кілька вистав, що супроводжувалися аудіодискрипцією. Такий звуковий супровід часто називають тифлокоментарем.
Між репліками героїв коментатор стисло описує те, що відбувається на сцені. Або, у випадку з кіно, у кадрі. В Україні така практика лише починає зароджуватися, тому її нечасто можна зустріти в театрах.
Наприклад, у Новому драматичному театрі на Печерську таку ініціативу лише починають впроваджувати в життя.
Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
Музей працює із людьми з порушеннями зору вже 10 років. Зокрема, над «Абеткою мистецтва» — адаптованим для слабозрячих дітей букварем.
Також з жовтня музей почав проводити екскурсії для незрячих «Мистецтво на слух і дотик». У музеї заборонено торкатися старовинних експонатів, проте екскурсоводи дають можливість відчути твір мистецтва через інші органи чуття: понюхати спеції, торкнутися рами, уявити картини через опис кольорової гами та емоцій.
Від сьогодні Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків розпочинає водити екскурсії з аудіогідом, або аудіодискриптивні екскурсії. Для більшості країн світу така практика є звичною, проте в Україні це чи не перший такий випадок.
Сім’я ресторанів Дмитра Борисова
Мережа ресторанів «Сім'я ресторанів Дмитра Борисова» другий рік займається облаштуванням своїх закладів відповідно до потреб людей з інвалідністю. Кожен новий ресторан, який відкривався із 2016 року, відповідає всім нормам.
Наприклад, пандуси, ліфт та адаптовані санвузли — обов'язковий інвентар. В «Останній Барикаді» незрячі можуть користуватися меню зі шрифтом Брайля. До речі, поєднання тексту чорнилами та шрифтом Брайля виглядає дуже органічно.
Також на етапі тестування зараз знаходиться система BeWarned, яка дає можливість людям з порушеннями слуху комунікувати з офіціантом. Слова останнього конвертуються у текст, що надсилається в спільний з гостем чат.
McDonald's
Українське товариство сліпих (УТОС) допомогло мережі ресторанів McDonald's адаптувати їхнє меню для незрячих. Виглядає воно як книжечка на спіральці.
Таку ініціативу реалізували рік тому. McDonalds став першим закладом, який замовив створення таких меню на всю мережу ресторанів.
«Хармс»
Юля Костяна, керуюча «Хармс» розповідає, що до переїзду заклад знаходився на Михайлівській площі. Встановити пандус там було технічно неможливо. На новій локації поступово почали облаштовувати простір.
Спершу з'явилося меню шрифтом Брайля, після цього — пандус. Також у закладі адаптована під інвалідний візок вбиральня. Весь простір організований таким чином, аби людина на візку могла вільно пересуватися. Столи невисокі.
Дмитро Щербатюк — автор проекту «Доступно UA», який спрямований на виявлення таки доступних локацій для людей на візках. «Хармс» — один із небагатьох закладів, які Дмитро рекомендує.
Арт завод «Платформа»
Арт завод «Платформа» — творчо-культурний комплекс та інтелектуальний кампус. На його території проходять масштабні культурні та освітні події.
Комплекс займає велику територію, більша частина якої адаптована для людей на візках. Пандуси та відсутність бордюрів полегшують пересування.
Також на території Арт заводу Платформа є кілька «тихих зон», де люди з ментальними порушеннями можуть провести час.
Київський зоопарк
Зоопарк зараз реконструюють. Після завершення будівельних робіт обіцяють облаштувати таблички зі шрифтом Брайля, де будуть дані про тварин.
Керівництво зоопарку обіцяє безбар’єрний простір для людей на візках: пандуси на вулиці та у приміщеннях. Вбиральні будуть адаптовані під класичний інвалідний візок, а умивальники будуть двох рівнів: стандартної висоти та нижчі.
Реконструкція завершиться невдовзі, проте зоопарк працює у звичному режимі: на час будівельних робіт його не закривали.
Попри те, що наразі інклюзія та доступність на порядку денному, не всі заклади поспішають робити себе доступним для кожного.
Читайте також: «No drama, please. Позитивні історії з ВІЛ-позитивного життя».