З настанням холодів життя безпритульних тварин стає в рази складнішим. Шукати їжу все важче, з’являються додаткові ризики зневоднення та обмороження. Без людської допомоги шанси вижити мінімальні.
За даними зоозахисної організації UAnimals, внаслідок холоду та голоду собаки помирають через 15 годин, для котів цей час майже втричі менший — лише 6 годин. Тож своєчасна і правильна допомога може врятувати життя не одній безпритульній тварині.
Холод: як зігріти безпритульну тварину
Досить часто безпритульні тварини тікають від холоду до під’їздів чи підвалів будинків, до закинутих будівель. У такому випадку найкращим рішенням буде забрати чотирилапого додому, зазначає голова ГО "Єдина Планета" Катерина Сорока. Якщо такої можливості немає, можна змайструвати для пухнастиків будку. Її стіни мають бути утеплені, сама конструкція повинна стояти на дерев’яному піддоні, а не на землі.
Коти ж часто ховаються від морозів під капотами автомобілів, де можна погрітися біля двигуна. На жаль, якщо власник транспорту не перевірив машину перед поїздкою, в більшості випадків усе закінчується загибеллю тварини. Тому в холодну пору року перед початком руху необхідно заглядати під капот та простукувати автівку з усіх боків.
Серед головних ризиків, пов’язаних з холодом, — переохолодження та обмороження. У першому випадку йдеться про зниження температури тіла усього організму, а в другому лише про місцеве ураження кінцівок.
Головними симптомами переохолодження є тремтіння та озноб. Це перша стадія, коли організм тварини реагує на різке зниження температури. У цей час шерсть чотирилапого скуйовджується й утворює термоізолюючий шар, який допомагає краще зберігати тепло.
Внаслідок тривалого перебування на холоді або погіршення температурних умов настає наступна стадія. Стан тварини погіршується, вона стає млявою та малорухливою. Дуже важливо це вчасно помітити й зігріти тварину: перевести її у тепле місце або облаштувати таке самостійно, дати теплої води та корму.
Що стосується обмороження, то без ветеринарної освіти діагностувати перші симптоми досить складно. Тому передусім слід звернути увагу на загальний стан тварини.
Найчастіше обмороженню піддаються хвіст, вуха, лапи, молочні залози та статеві органи тварини. У жодному разі різко не нагрівайте уражені місця, адже це може лише нашкодити. Не занурюйте лапки чи хвіст тварини у гарячу воду та не притуляйте їх до обігрівача.
Голод і зневоднення: як допомогти чотирилапому
Взимку бездомним тваринам складніше шукати собі їжу. Водночас від поживного харчування залежить, чи отримають чотирилапі достатню кількість енергії. Тож те, чим ми підгодовуємо безпритульних тварин, може відіграти значну роль у порятунку пухнастиків.
У жодному разі не годуйте безпритульних тварин зіпсованою їжею або кістками, адже це може призвести до хвороби або загибелі чотирилапого. Натомість можна давати сухий корм, який не псується, підходить майже усім і зручний для регулярного додавання в місці годування. Аби допомогти тварині зігрітися, такий корм можна залити теплою водою.
Зрозуміти, що тварина довго голодувала, можна за її зовнішнім виглядом:
- тварина худа, тазостегнові кістки та ребра виступають;
- тварина млява;
- тварина може мати шкірні захворювання тощо.
Деякі собаки та коти після тривалого голодування можуть потребувати стаціонарного лікування і постійного контролю лікаря. Тому сильно виснажених тварин потрібно передовсім показати ветеринару, який може призначити план лікування. Якщо ж проблем зі здоров’ям немає, допомогти тварині можна самостійно.
Правило перше. Не потрібно одразу давати тварині багато їжі. Корм варто вводити дозовано, в ідеалі — кожні 3-4 години по невеликій порції. Якщо ви не знаєте, як давно тварина їла, краще дати їй спершу вологий корм або розмочити сухий корм у теплій воді. Так тварина легше перетравить їжу.
Важливо не перегодувати тварину, адже велика кількість корму за раз може принести шкоду чотирилапому, внаслідок чого є ризик виникнення проблем з метаболізмом та шлунково-кишковим трактом. Подекуди наслідки можуть бути летальними.
Правило друге. Тваринам, які тривалий час голодували, заборонено давати жирну, важку для травлення їжу, а тим паче кістки. Також не рекомендується давати молочні та кисломолочні продукти.
Перші 3-5 днів чотирилапих бажано годувати консервами або натуральною м’якою їжею. Наприклад, відвареною курятиною і кашею з овочами. За відсутності скарг на загальний стан тварини та медичних протипоказань інтервал між прийомами їжі та розмір порції можна поступово збільшувати.
Не меншим ризиком є зневоднення, адже при "мінусовій" температурі тварини фактично втрачають доступ до джерел води. Тому дуже важливо слідкувати за тим, аби у чотирилапого було що пити. Миску для води потрібно регулярно поповнювати й слідкувати за тим, скільки тварина п’є. Це має бути близько 50 мл на 1 кг маси тіла.
Як розпізнати ознаки зневоднення у тварини?
- млявість;
- відмова від їжі;
- задишка;
- запалі очі;
- сухі, липкі ясна;
- втрата еластичності шкіри.
Коли тварину варто везти до ветеринара
Як наслідок голодування, переохолодження та обмеженого доступу до води, у тварини можуть розвинутися хвороби. Їх важливо вчасно помітити й відвезти чотирилапого до спеціаліста.
Як і де шукати новий дім для тварини
Просто дати корму і води безпритульній тварині чи облаштувати для неї будку у дворі свого дому — рішення тимчасове, яке насправді не розв'язує проблему. Адже якщо чотирилапому не знайти нову родину, то ситуація може повторитися наступного разу.
Шукати потенційних господарів для чотирилапого у hutrooff рекомендують серед друзів та знайомих, або у соціальних мережах, наприклад, тематичних пабліках на зразок @hochysobaky чи @hochukota. При цьому важливо, аби у пухнастика була гарні фотографії, а саме оголошення мало цікавий та інформативний опис. Радимо не бути скупими на слова, а креативити й залишати оригінальні описи — так більше шансів, що саме ваша публікація виділиться серед решти.
Аби оголошення побачила якомога більша кількість людей, попросіть друзів та знайомих про репости. Можна також звертатися до інфлюенсерів — із півсотні прохань хтось так точно поділиться вашою публікацією про пошук власників для чотирилапого.
Під час пошуку потенційних власників для тварини обирайте людей, які готові нести відповідальність та дбати про нового домашнього улюбленця. Це мають бути люди, які розуміють необхідність стерилізації та вакцинації, дбають про безпеку тварини, а також мають можливість забезпечувати пухнастику належне харчування та ветеринарний догляд. Останнє стосується як коштів, так і часу.
Поради для тих, хто хоче взяти тварину з вулиці
На відміну від тварин із притулків, собаки та коти з вулиці у більшості випадків не вакциновані та не оброблені від паразитів. Тому перше, що потрібно зробити після того, як ви забрали тварину з вулиці — це віднести її на огляд до спеціаліста.
У клініці можна попросити пошукати чіп, за допомогою якого можна встановити власників тварини. Також там необхідно пройти усі необхідні ветеринарні процедури та отримати ветеринарний паспорт. Якщо тварина не потребує лікування, ветеринар призначить обробку від паразитів та визначить дату вакцинації.
Якщо вдома є інші тварини того ж виду, яких не можна розділити по різних кімнатах, підібраного кота чи собаку краще залишити у клініці на період карантину та вакцинації. Після цього нового члена родини можна забирати додому.
Підготуйте оселю до появи нового улюбленця. Облаштуйте місце для тварини та встановіть на вікнах сітки-антикішки. Вони убезпечать чотирилапого від падіння з вікна. Також слід перекрити доступ до всіх небезпечних місць у квартирі чи будинку: вузьких проходів, щілин між стіною і меблями, отворів під ванною, виходу у вентиляцію і т.д.
Цей матеріал створено в рамках спецпроєкту "Нова Україна", в якому ми допомагаємо українцям розв'язувати нагальні проблеми та стати ще сильнішими. Команда "Наш Київ" підіймає важливі теми для українського суспільства: нова робота, новий дім, нова культура, новий бізнес, нові технології, нові історії, нові українці та нова реальність.