У 2016 році кияни обрали 62 проекти на суму в 50 млн грн. Більшість були у сфері освіти, спорту, охорони здоров’я. До кінця 2017 року втілили 57 проектів та витратили 42,7 млн грн. Ми вирішили перевірити реалізацію деяких ініціатив та обрали сім з вже реалізованих.
Розумний простір неформальної освіти Clever Space
Бюджет: 168 750 грн, використали 157 200 грн
Посилання на проект
Втіленням проекту займалась Солом’янська РДА. Простір Clever Space працює при бібліотеці Національного авіаційного університету.
«Слідкував за закупівлями обладнання на ресурсі "ProZorro". Навіть зекономили частину грошей та придбали послуги дешевше, — розповідає ініціатор проекту Артем Стельмашов. — Зараз простір відкритий для усіх охочих. Є проектор, мікрофони, крісла, комп’ютери, фототехніка. Там безкоштовно можна проводити різні заходи».
Фітнес-парк «Озеро Лебедине»
Бюджет: 958 489 грн, витратили 928 800 грн.
Посилання на проект
За кошти міста Дарницька районна адміністрація облаштувала парк на проспекті Бажана, що на Позняках. На 12 гектарах зробили асфальтні доріжки, газон, встановили лавочки, декоративну огорожу, висадили квіти та кущі. А також обладнали дитячий та спортивний майданчики.
«Ділянка навколо озера була пустирем, а тепер тут облаштували парк. До озера дотичні й Осокорки, і Харківський масив, і Позняки-1, і Позняки-2. Парк "Позняки", що знаходиться поруч, має маленьку площу і не справляється з великим потоком відвідувачів, — розповідає Артем Савичев, член Громадської ради при Дарницькій РДА, — реалізація проекту потребувала щоденної уваги та контролю. Підрядники пізно взялися за встановлення дитячого майданчику "Фрегат". До того ж, виготовлення конструкції зайняло два місяці».
Міжнародний фестиваль дитячо-юнацької творчості «Сонячний каштанчик»
Бюджет: 963 735 грн
Посилання на проект
Проект підтримується бюджетом участі два роки поспіль. У 2018 році 24 травня відбудеться VIII фестиваль. Сім днів будуть виступати творчі колективи з усіх регіонів України. Також чекають гостей з Індії, Африки, Чорногорії, Болгарії, Польщі, Туреччини та інших країн.
Реалізація творчого проекту відрізняється від інших. Фестиваль реалізовував автор проекту, а не адміністрації міста. Як зазначає організатор, ідея такого заходу є авторською. І своє авторське право втілює через ансамбль танцю «Вітамінчики», що сім років проводить цей захід до Дня Києва.
Не усі витрати організаторів покриває бюджет міста. Наприклад, для організації фуршету, екскурсій довелось шукати спонсорів. Також оплачували послуги медичного супроводу заходу та охорони. Участь, подарунки, проживання та харчування для учасників безкоштовні. А це близько 300 дітей.
«Якби не було громадського бюджету, не було б і фестивалю, — розповідає Олег Мельник, автор та організатор проекту. — У кожного міста повинен бути свій іміджевий фестиваль. Хотіли б, щоб "Сонячний Каштанчик" став таким заходом. У нашій країні йде війна, але до нас їдуть колективи з різних країн, бо фестиваль за вісім років існування має добру репутацію».
Інклюзивний дитячий майданчик
Бюджет: 804 800 грн, витратили 789 900 грн
Посилання на проект
У Святошинському районі у парку «Юність» з’явився інклюзивний майданчик для дітей. Особливість його полягає в тому, що всі діти, і здорові, і з різними вадами, мають спільну територію для відпочинку та розваг. Майданчик поставили у грудні 2017 року. Поки що відсутнє безпечне покриття та спеціальні під’їзди для людей на візках.
«Щоб реалізувати цей проект, постійно ходили до адміністрації та контролювали виконання, — зазначає Наталя Комаренко, співавтор проекту та співзасновник громадської організації "З теплом у серці". — Посадовці хотіли поставити звичайний майданчик, без турніків для дітей з інвалідністю. Але ми наполягли, щоб зробили саме так, як планували. Не задоволені якістю робіт. Мами жаліються, що вже зараз деякі гойдалки поламані».
Очищення та облаштування озер Пущі-Водиці
Бюджет: 780 300 грн, витратили 779 900 грн
Посилання на проект
Автори проекту подавали декілька ідей: благоустрій та очищення озер та джерел, проведення свят та створення футбольного поля. Останній проект не набрав потрібної кількості голосів, але був реалізований одним з місцевих депутатів.
Облаштували 10 джерел. Поряд з ними зробили велопарковки, сходи, інформаційні стенди, вказівники, розчистили прилеглу територію. Ставки у Пущі очистили та подали на міжнародну екологічну нагороду «Блакитний прапор».
«Реєстрували проект без серйозної бюджетної експертизи. Виявилось, що багато задуманого за ті кошти зробити не можна, — розповідає Олександр Чепурко, ініціатор проекту. — Комунальники зробили усе, щоб проект був реалізований. Виділяли додаткові кошти зі свого бюджету. Наприклад, був занедбаний міст на озері Горащиха з аркою посередині, що не був на балансі в жодній структурі. Ремонт робили на свій ризик. Зараз досить знакове місце, де люблять фотографуватись люди. Завдяки бюджету участі можна вирішувати проблеми системно та привертати увагу посадовців до ситуації».
Відкрита політехнічна лабораторія Lampa
Бюджет: 740 000 грн, витратили 695 300 грн
Посилання на проект
Працює при Київському політехнічному інституті. Усі охочі можуть завітати для вивчення сучасної електроніки, виконання досліджень, розробки проектів, виготовлення прототипів винаходів. Завдяки бюджету участі придбали прецизійне вимірювальне обладнання і сучасні 3D-принтери. Останні досить популярні серед відвідувачів лабораторії. 3D-друк власних проектів пропонують по собівартості пластику — 175 грн/500 г.
Лабораторія працює у двох напрямках: освітній та дослідження й розробка. У «Лампі» допоможуть підібрали літературу та онлайн-курси з будь-якого напрямку електроніки. Також там можна робити прототипи дипломних і курсових робіт, виконати роботу на замовлення.
«Виникла ідея дитячої школи мікроелектроніки Lampa Kids, — розповідають автори проекту, — у цьому році з бюджету участі отримали 2 мільйони гривень на придбання меблів і надсучасного обладнання для майбутньої школи. Над перемогою проекту працювали сотні волонтерів, переважно з-поміж студентів. Вони кілька тижнів жили лише цим змаганням, відклавши усі інші справи. Неодноразово вони обійшли навчальні корпуси і гуртожитки, розповідаючи викладачам та студентам про КПІшні проекти, підняли на вуха весь Політех, зламали клавіатури, набираючи друзям численні повідомлення з проханням підтримки, але зібрали понад трьох тисяч голосів за кожен із п’яти проектів КПІ. За що усім причетним до цього величезна подяка!».
Оболонський сад
Бюджет: 997 тисяч грн, витратили 991 607 грн
Посилання на проект
Почали будувати на розі вулиці Героїв Дніпра та проспекту Героїв Сталінграда. Зараз зробили тільки перший етап реалізації: відбувся демонтаж асфальту, решіток, провели системи автоматичного поливу та підготували територію під посадку дерев, встановили 15 лавочок та 3 смітники. У цьому році планують закінчити озеленення та інші ремонтні роботи.
«Дуже багато зусиль витратили на просування проекту. Писали особисто у фейсбуці людям, щоб зібрати потрібну кількість голосів, — розповідає Олександр Горбань, автор проекту, — Співпраця з адміністрацією була важкуватою. Вони хотіли додати своїх ідей та змінити архітектуру саду. Одного мільйону не вистачило. Відмовились від доріжок, залишили основні проходи. Щоб закінчити будівництво другої черги, обіцяли залучити кошти меценатів та виділити гроші з міського бюджету».
У 2018 році втілять 140 проектів на суму 149,1 млн грн. З них 62 великих та 79 малих. На сайті бюджету участі поки жоден проект не має статус реалізованого. За інформацією Київської міської адміністрації, зараз проходить етап узгодження дій з авторами проекту, технічної документації, роблять тендерні закупки. Усі ініціативи мають бути втілені до кінця цього року.
Читайте також: «5 локацій на ВДНГ, куди не пускають "простих смертних"»