На фоні драматичних подій та новин про війну у значної кількості українців розвивається емоційне вигорання. Причиною такого стану можу бути надмірна втома, тривалий стрес, проблеми зі сном, нав’язливі думки.
Вигорання розвивається поступово — спершу активність підвищується, а потім різко спадає, тож важливо звернутися за допомогою тоді, коли ви відчуєте наростання втоми. Нерідко емоційне виснаження призводить до депресії, посилення тривожності та навіть до фізичного нездужання.
Психологічну допомогу і ефективне лікування можна отримати у центрі інноваційної психології та ментального відновлення "Експіо".
Симптоми емоційного вигорання під час війни
До ранніх тривожних ознак відносять повторювані думки, труднощі зі сном, а зокрема із засинанням та проблеми із концентрацією та пам'яттю. При відсутності лікування симптоми посилюються, стан перетворюється у затяжний.
До основних симптомів емоційного виснаження під час війни належать:
- роздратування через новини, а особливо через ті, які стосуються війни;
- зниження інтелектуальної продуктивності, апатія й відсутність сил;
- відчуття емоційного спустошення;
- часте погіршення настрою, розхитаність емоцій;
- відчуття безпорадності та втрати контролю над життям;
- проблеми із самоусвідомленням;
- ізоляція від суспільства.
Симптоми можуть проявлятися по одному або комплексно, усе залежить від особливостей нервової системи конкретної людини.
Синдром емоційного вигорання досить часто супроводжує синдром хронічної втоми, який також є наслідком хронічного стресу. Він характерний прогресуючою втомою, м'язовою слабкістю, тривалим субфебрилітетом, болем у горлі, дратівливістю та головним болем.
Методи лікування емоційного вигорання під час війни
Центр інноваційної психології та ментального відновлення "Експіо" використовує різноманітні ефективні методи лікування та реабілітації.
Перш за все, існує кілька різновидів психотерапії, це зокрема класична терапія, короткотривала та трансперсональна психотерапія, тілесно-орієнтована терапія і арт-терапія.
Також сюди включають психологічне тестування, консультування, гіпнотерапію, гіпноаналіз, сенсомоторний психосинтез та емоційно-образну терапію.
Блокаду зірчастого вузла застосовують для терапії при ПТСР. Метод спрямований на зменшення активності симпатичної нервової системи, яка регулює реакцію на стрес та впливає на настрій.
Кетамінову терапію використовують для лікування депресії та ПТСР, а також експериментально — для подолання наслідків хронічного стресу.
Фахівці зазначають, що терапевтична дія кетаміну зумовлена його здатністю створювати швидкий антидепресивний ефект і сприяти обробці травматичних спогадів. Експерти пояснюють, що кетамін допомагає мозку увійти у стан нейропластичності, таким чином він може реорганізувати своє функціонування.
У випадках, коли кетамінова терапія неефективна, для лікування депресії, як показали дослідження у США, можна використовувати терапію пропофолом.
Пропофол — це внутрішньовенний анестетик, який понад 25 років застосовують для процедурної седації та загальної анестезії.
Фахівці центру "Експіо" першими в Україні почали застосовувати кетамінову терапію — ще у 2018-му. Відтоді вони провели більш ніж 1000 терапевтичних сеансів.
Активаційна терапія передбачає використання натурального засобу або процедури за схемою, адаптованою до вихідного типу стану людини.
Аудіовізуальна стимуляція мозку — це стимуляція центральної нервової системи за допомогою специфічних зорових та звукових сигналів. Вони впливають на мозок залежно від типу звуків, що передаються через навушники, та сигналів, які проєктуються в поле зору за допомогою світлодіодної маски.
У центрі "Експіо" використовують розроблену інтегративну мультимодальну програму відновлення психіки та мозку при хронічній втомі, емоційному вигоранні, енцефалопатії та інших наслідках хронічного стресу.