Добро у подарунок
Чому не варто відмовлятися від презентів під час війни
Добро
у подарунок
В усіх нас цього року по-новому проявилися єдність і добро. Від евакуації до "нуля", від волонтерських пунктів до комунальних служб чи бізнесу — всюди українці доводять, що у дива варто вірити. Навіть наприкінці складного року у багатьох є сили, бажання та можливість ділитися добром з іншими: у вигляді подарунків рідним, донатів на армію чи підтримки тих, хто потребує допомоги.

Водночас не всі дозволяють собі відпочинок і трохи свята. Разом із експертами "Наш Київ" розібрався, чому не варто відмовлятися від подарунків під час війни. Чому важливо дарувати та отримувати презенти у складні часи, які сюрпризи під ялинкою будуть найбільш доречними і як один подарунок може не лише порадувати близьку людину, але й допомогти іншим — дізнавайтеся у матеріалі.
як один подарунок може допомогти іншим...
важливість подарунків у складні часи...
Подарунки і війна
Почнемо зі статистики. Порівняно з минулим роком цьогоріч кількість людей, які робитимуть новорічні та різдвяні подарунки близьким, знизилася на 4%. Утім це не критично, адже більшість все рівно не планують відмовлятися від святкових традицій. І цьому є кілька причин, пояснюють психологи.

За словами психологині та системної психотерапевтки Лесі Ковальчук, подарунки є своєрідними символами і якорями, які свідчать про важливість тієї чи іншої події. Це може бути день народження, Різдво, Новий рік чи будь-яка інша особиста дата. Саме подарунки нагадують нам про ці важливі події, знову і знову повертають святкові почуття і стани, які через сильні переживання та страждання багато з нас втратили сьогодні.
Якщо людина отримує бодай маленький подарунок — неважливо, яка його вартість — вона повертає себе та своїх рідних у ті почуття і стани, які асоціюються зі святом. Це завжди корисно для психіки, для нашого організму і для перемоги. Адже ми маємо бути міцними. Ця міцність не ґрунтується на ненависті, зневазі чи втраті віри — вона росте, коли ми інвестуємо свою увагу у життя, відновлення миру.
Леся Ковальчук
Психологиня та системна психотерапевтка
Якщо ж відмовляти собі у радощах, зазначає психологиня, наслідки для фізичного та психічного здоров’я можуть бути неминучими. Передусім йдеться про посттравматичну реакцію або травму, яка проявляється поступово. Приміром, почуття провини, яке не дозволяє насолоджуватися життям, впливає на те, як ми ставимося до людей навколо. Якщо хтось має іншу реакцію чи іншу точку зору, ми можемо бути більш агресивними, зневажливими, критичними або взагалі виключаємо цю людину зі свого оточення. Це призводить до комунікаційної, суспільної або родинної ізоляції, як наслідок — людина стає вразливою до фізичних інфекцій та психологічних вірусів (інформації, яку ми споживаємо через соцмережі та інші джерела).
...як наслідок — людина стає вразливою до фізичних інфекцій та психологічних вірусів
У результаті, людина стає незахищеною. Нею легше маніпулювати і керувати або її стан переходить у важкі форми — захворювання чи безповоротні зміни поведінки і характеру.
Леся Ковальчук
Психологиня та системна психотерапевтка
Аби цього уникнути, розповідає психіатр і психотерапевт Олексій Крапивка, потрібно дотримуватися балансу у всьому. Перш за все — балансу у почуттях, пов’язаних з війною, та почуттях, пов’язаних з минулим, довоєнним життям.
потрібно дотримуватися балансу у всьому....
Людина, яка вагається між вибором: дарувати чи ні, святкувати чи ні, стикається з відчуттями, ніби вона не має права жити своїм звичним хорошим життям у той час, як у країні триває війна. Насправді, вся проблема суто в балансі. Можна допомагати військовим і при цьому займатися улюбленою справою чи відзначати важливу подію. Адже подарунки — не лише про те, аби залишатися у здоровому психологічному стані, який асоціюється з минулим, але й про допомогу іншим. Ті, хто отримують і роблять презенти, можуть бодай на хвилину позбутися відчуття постійної присутності війни. Як би це дивно не звучало, але дарувати щось і радувати близьких — це надважливо.
Олексій Крапивка
Психіатр і психотерапевт
Аби прибрати відчуття провини, сорому чи неповноти психіатр радить поставити собі питання: "Чи робиш ти, на свою думку, все, аби пришвидшити перемогу?". Це може бути допомога на інформаційному фронті, гуманітарна підтримка тощо.

Для прикладу, можна виписати на аркуш паперу усе, що ви робили для допомоги під час війни. По-перше, такий спосіб дозволить побачити, чим людина дійсно зайнята і чим вона допомагає. По-друге, так мозок краще сприймає і систематизує інформацію, не занурюється у тривожні думки. Зрештою, якщо ви все ще сумніваєтеся у собі, попросіть найближчих друзів чи людей, яким ви довіряєте, оцінити цей список зі сторони.
"Чи робиш ти, на свою думку, все, аби пришвидшити перемогу?"
Якщо у списку недостатньо справ — допишіть їх і виконайте, аби вирішити дилему. Якщо достатньо — можна розслабитися і відчути трохи свята. Потрібно розуміти: ми маємо право радіти і веселитися, але ми також повинні показувати світу, військовим і всіх іншим, що ми настільки незламні, що ми можемо все. Йдеться не про те, аби забути війну, а про те, аби тримати в голові одночасно всю цю інформацію.
Олексій Крапивка
Психіатр і психотерапевт
Кожен подарунок слід обирати індивідуально, утім потрібно адекватно оцінювати умови, фінансове становище та інші можливості. Ну і звісно, не забувати про повагу до людей, які бережуть наше життя та спокій. Тому про феєрверки, салюти та гучні вечірки слід призабути.

А ось подарунки з благодійним сенсом можуть, навпаки, стати більш цікавими. Ми підготувати кілька ідей того, що можна подарувати рідним та близьким, і що водночас може принести користь тим, хто потребує допомоги.
Які подарунки вибрати?
...принести користь тим, хто потребує допомоги
NFT і ліки для дітлахів із деокупованих територій
Українська Освітня Фундація запустила благодійну кампанію Bee Ukrainian: продаж унікальних NFT-зображень бджілок на платформі OpenSea. Мета проєкту — зібрати кошти на ліки та вітаміни для українських дітей, які постраждали під час війни.

Що таке NFT?

NFT (non-fungible token, невзаємозамінний токен) – це цифровий сертифікат, що підтверджує володіння певним активом. Завдяки NFT можна зацифрувати будь-який предмет, картинку, відео тощо.

Фармацевтична компанія "Дарниця" стала партнером проєкту і створила п’ять власних NFT – ДарБжілок (bee #136-140), яких можна придбати і як подарунок близьким. Усі кошти від продажу підуть на допомогу дітям. Крім цього, за кожну придбану ДарБджілку "Дарниця" передає додатково 2500 упаковок ліків дітям, які мешкають на деокупованих територіях України.
Мерч, який рятує життя українців
Соціальний проєкт "Ми однієї крові" націлений на допомогу громадським організаціям "ДонорUA" та "Агенти крові", які забезпечують потреби у донорській крові та доставці компонентів крові до гарячих точок. Також ці організації купують засоби тактичної медицини для українських воїнів. Кожен придбаний мерч — ще +1 кровоспинний турнікет, торакальна грудна наліпка, компресійний бандаж чи базовий набір кровоспинних засобів тактичної медицини.

Продають різне: від стікерів, шевронів і бананок до рушників, рюкзаків і курток-бомберів.
Одяг з малюнками дітей, які постраждали через війну
Благодійний фонд "Діти Героїв" спільно з компанією Customprint запустили лінійку одягу з малюнками дітей, які втратили батьків під час війни. Можна обрати лонгслів, футболку, сумку, кепку чи чашку із зображенням, що сподобалося, — і допомогти реабілітації дітлахів.
Фонд надає дітям юридичну, психологічну, фінансову, медичну, екстрену допомогу та підтримку із соціалізації і супроводжує підопічних аж до повноліття.
Благодійний мерч для допомоги ЗСУ
Волонтери благодійного фонду UAID запустили Instagram-сторінку з ексклюзивним мерчем. Кошти з продажу йдуть на допомогу військовим (забезпечення підрозділів захисним обладнанням, медичною допомогою і технікою). На сторінці можна придбати свічки із вощини, футболки, стікери і світловідбиваючі браслети.
Речі для себе, допомога іншим
Благодійний магазин "Ласка" вже не перший рік співпрацює з різноманітними соціальними проєктами та благодійними фондами, влаштовує спеціальні заходи та збирає допомогу тим, хто її потребує.

Зокрема, відвідувачам крамниці пропонують придбати речі та аксесуари від українських дизайнерів — виручені кошти йдуть на підтримку внутрішньо переміщених людей, тих, хто постраждав внаслідок війни, людей з інвалідністю, бездомних тощо.
МАТЕРІАЛ ПІДГОТОВЛЕНО ЗА ПІДТРИМКИ