День соборності України: що треба знати

22 січня — День соборності України. Саме в цей день 1919-го року на Софійській площі столиці проголосили Акт злуки УНР і ЗУНР.

Офіційний статус свята з’явився аж у 1999 році за указом Леоніда Кучми. Його назва змінилася за часів Януковича, але після втечі "легітимного" все повернулося на свої місця.

Що символізує День Соборності

День Соборності, який грає велику роль в історії нашої країни, символізує єдність наших земель. Це день, коли наші розділені між іншими країнами пращури, нарешті оголосили про об’єднання в соборну Україну.

проголошення Акту Злуки українських земель на Софійській площі в Києві

22 січня 1919-го вважають одним із найвизначніших подій доби Української революції 1917-1921 років.

Як з’явилася ідея соборності України

Одні вважають основоположником ідеї соборності України Богдана Хмельницького, який бачив Військо Запорізьке на чолі всієї Русі-України.

Богдан Хмельницький

Його ідеї поділяли й наступники — Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик.

Інші зазначають, що ідея соборності бере початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві.

Як відзначають День Соборності

Головна традиція останніх десятиліть до Дня Соборності — "живі ланцюги". Наймасштабніша акція відбувалася 21 січня 1990 року, коли мільйони українців взялися за руки й утворили "ланцюг злуки" протяжністю близько 700 км від Києва до Львова.

Крім того, 22 січня прийнято покладати квіти до пам’ятників Михайлу Грушевському та Тарасу Шевченку.

Президент Зеленський покладає квіти до підніжжя пам’ятника Михайла Грушевського, 2021 рік