Цьогоріч виповнюється 28 років з дня ухвалення Конституції України. Однойменне свято українці відзначають 28 червня. Саме в цей день 1996 року в сесійній залі Верховної Ради було введено в дію Основний Закон України.
Як з’явилася сучасна Конституція України
Ухваленню сучасної Конституції передували цілих п’ять років після проголошення Незалежності. Протягом цього часу окремі комісії, підпорядковані парламенту та президенту, ніяк не могли дійти консенсусу щодо майбутнього головного закону. Поки тривали чвари двох протидіючих сил, Україна жила за дещо видозміненою Конституцією УРСР 1978 року.
Врешті навесні 1996-го президентською комісією був запропонований варіант проєкту закону, який наділяв би гаранта великою владою, що не задовольнило парламентарів. Вони своєю чергою внесли правки, що не влаштовували Леоніда Кучму, який на той момент очолював країну.
Все це призвело до того, що 26 червня було зібране засідання РНБО, на якому голова країни запропонував провести референдум щодо ухвалення його проєкту Конституції. Депутати, які не хотіли цього робити, але розуміли наслідки відмови, знайшли вихід. Делегація Верховної Ради внесла пропозицію востаннє спробувати ухвалити головний закон держави, якщо ж це не спрацює — зроблять, як хоче президент. І це таки спрацювало.
Цілу добу майже без перерв тривало засідання, не обійшлося й без бійок біля трибуни, але 28 червня о 9:18 Україна отримала Основний Закон. Цю ніч зрештою назвуть Конституційною.
Що визначає Конституція України
Конституція України — головний державний закон, який визначає:
- порядок і принципи функціювання представницьких, виконавчих та судових органів влади;
- державний устрій;
- права й обов’язки держави, суспільства та громадян;
- виборчу систему.
Всі інші закони країни України ґрунтуються саме на Конституції. Вона має найвищу юридичну силу і значення.
Конституція не просто визначає демократичний курс нашої країни, але й закріплює правові основи, незалежність і територіальну цілісність України. Крім того, документ визначає права людини та громадянина у межах держави.
Основні положення Конституції України
Чинна Конституція України має 15 розділів. Чотирнадцять з них містять 161 статтю, а останній розділ — 17 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула.
Статті Конституції враховують усі сфери життєдіяльності держави і людини. Серед їх основних положень можна виділити наступні:
- Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Демократична суть держави конкретизує ст.5, проголошуючи Україну республікою за формою правління, а також закріплюючи в Українській державі принцип народовладдя.
- Народ визнається носієм суверенітету і єдиним джерелом влади.
- Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.
- В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
- Україна — унітарна держава, територія якої є цілісною і недоторканною.
- Державною мовою в Україні є українська мова.
- Український народ як суб'єкт права власності на землю, її надра, повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України. Право користуватися природними об'єктами, що є власністю народу відповідно до закону, має кожний громадянин України.
- На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом, а також не допускається розташування іноземних військових баз.
- У розділі "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина" закріплено широкий спектр прав і свобод людини й громадянина, що охоплює всі без винятку права і свободи, які демократичною світовою спільнотою заведено вважати за відповідні гуманістичні стандарти в цій сфері суспільного і державного життя.
Конституція в мініатюрі
Першу мініатюрну Конституцію України розміром 21х32 мм презентували 22 серпня 2011 року в Києві. На її створення пішло близько двох місяців. Документ складається зі 160 сторінок, на яких вручну написано близько 9500 букв, кожна з яких не перевищу 1 мм. Текст писали індійською тушшю, а сама мініатюра створена зі спеціального тонкого паперу. Конституцію в мініатюрі помістили в чохол із зображенням українського герба. Нині вона перебуває в Музеї книги і друкарства.
Дитяча Конституція України
У 2019 році в мережі з’явилася електронна Конституція України для дітей. Її створено у вигляді коміксів. Авторами виступили брати Капранови, а художником — Олександр Костенко.
Чи буде вихідний на День Конституції України 2024
День Конституції України дійсно входить до переліку тих днів, які мають бути неробочими. Цьогоріч 28 червня припадає на п'ятницю, і якби не воєнний стан, він був би вихідним. Проте, в умовах повномасштабної війни, третій рік поспіль офіційно ми відзначатимемо цей день на роботах, якщо лише керівники компаній не вирішать інакше на свій розсуд.