День Героїв Небесної сотні: хронологія подій 18-21 лютого 2014 року

20 лютого в Україні вшановують пам’ять полеглих під час Революції Гідності протестувальників.

"Це жалобний день, але він не про смерть, а про героїчну боротьбу, самопожертву, готовність українського суспільства захищати незалежність України", — каже гендиректор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.

День Героїв Небесної сотні

Революція Гідності

У ніч на 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності "Беркут" побив студентів. Тоді молодь вийшла на мирну акцію проти відмови уряду від євроінтеграційного курсу. Внаслідок насильницького розгону постраждало щонайменше 79 людей.

Протести, які зрештою отримали назву Революції Гідності, продовжилися по всій країні. За весь час Євромайдану загинуло понад 200 людей.

Кульмінацією стало жорстоке протистояння у центрі столиці 18-20 лютого 2014 року, коли силовики вбили 107 активістів. До Дня Героїв Небесної сотні ми підготували стислу хронологію цих трагічних подій.

Вівторок, 18 лютого 2014

"Мирний наступ" на Верховну Раду з вимогами повернути Конституцію 2004 року, оголошений напередодні лідерами опозиції, переріс у протистояння з "Беркутом" та тітушками. Внаслідок насильницьких дій з боку силовиків у цей день загинули щонайменше 22 демонстранти, ще тисячі були поранені.

Близько 8:30 активісти разом із членами Самооборони Майдану вирушили Інститутською до урядового кварталу. Колони силовиків блокують протестувальникам шлях.

"Мирний наступ" на Верховну Раду, ранок 18 лютого 2014 року

Близько 10:15 на розі Інститутської та Шовковичної "Беркут" та тітушки застосовують проти активістів світло-шумові гранати з металевими деталями, слізогінний газ, травматичну та стрілецьку зброю.

"Беркут" застосовує гранати проти мітингувальників

У цей час протестувальники кидають у сторону кордонів спецпризначенців бруківку, петарди та коктейлі Молотова. На Грушевського палають шини, на Шовковичній — два КамАЗи, що блокували проїжджу частину.

Починаючи з 11:00 епіцентром запеклого протистояння стає Маріїнський парк і Кріпосний провулок. У цей час на Шовковичній з даху будинків "Беркут" стріляє у протестувальників.

 

Автор: Олексій Фурман
Після 16:00 столична влада зупиняє рух метро, аби не допустити стягування інших активістів у центр міста.
Під натиском озброєних силовиків демонстранти відступають. "Беркут" без розбору б'є людей гумовими кийками.

Після цього він оточив і захопив Український дім та атакував демонстрантів біля Жовтневого палацу. У цей час протестувальники знов захопили будівлю КМДА.

Штурм Майдану, фото: Максим Дондюк

Увечері, близько 20:00 почався штурм Майдану, який влада назвала антитерористичною операцією.

 Фото: "Дзеркало тижня"

Тоді силовики палили барикади, табір і Будинок профспілок, у якому на той момент був госпіталь, розгорнутий активістами.

Середа, 19 лютого 2014

За офіційними даними, у ніч з 18 на 19 лютого загинуло близько 17 активістів, ще більше ніж 200 — поранено. Також було повідомлено про 50 зниклих людей. 

Усю ніч тривала оборона Майдану. Протестувальників атакували вогнепальною зброєю та світло-шумовими гранатами. Їм стріляли у спини.

Фото: Укрінформ

Близько 7:00 до активістів прибуло підкріплення з регіонів. Це допомогло їм повернути позиції по периметру Майдану Незалежності.

Після штурму, близько 20:00, лідери опозиції вчергове провели переговори з тоді ще президентом Віктором Януковичем. Результатом зустрічі стала домовленість про перемир'я. Активістів переконували, що штурмів більше не буде.

Четвер, 20 лютого 2014

Незважаючи на перемир’я, у цей день, який відомий як "Кривавий четвер", за офіційними даними загинуло 48 людей.

Ніч на 20 лютого пройшла відносно спокійно, хоча силовики використовували проти людей водомет, тоді як активісти — петарди. 

Близько 7 ранку до протестувальників змогло прорватися підкріплення зі Львова, Тернополя й Івано-Франківська.

З 8 ранку поновилися сутички. Після відступу беркуту та Внутрішніх військ із Майдану, активісти почали просуватися по Інститутській.

У той час на пагорбах за Жовтневим палацом спецпризначенці у чорній формі відкрили по людям вогонь на ураження.

У проміжок часу з 9:05 до 11:43 було вбито близько 47 активістів. Найманці стріляли на ураження — у голову, шию, груди. Останні полеглі цього розстрілу — люди, які просто намагалися відтягнути тіла побратимів униз до Майдану.

Близько 12:00 обстріл припинився. Тоді ж рядові бійці Внутрішніх військ МВС почали здаватися в полон активістам.

Після обіду демонстранти зайняли Український дім та увійшли до Жовтневого палацу. Там вони взяли в полон ще 20 бійців. За даними МВС, станом на 19:30 у полоні активістів перебувало 70 представників внутрішніх військ.

Фото: elle.ua

Поки у центрі столиці вбивали невинних людей, до Києва прибула делегація з ЄС. Цілий день та наступну ніч міністри МЗС Німеччини, Франції та Польщі спілкувалися з лідерами опозиції та Віктором Януковичем.

П’ятниця, 21 лютого 2014

21 лютого Віктор Янукович заявляє про готовність піти на дострокові президентські вибори.

Після цього значна частина силовиків та спецтехніки залишили урядовий квартал. Опівдні тодішній президент та опозиція у присутності тієї ж таки делегації ЄС підписали Угоду з урегулювання кризи в країні.

Фото "РБК-Україна"

Близько 20:30, коли весь Майдан прощався із загиблими побратимами "Небесної сотні", було оголошено про початок збройного наступу, якщо Янукович не покине пост до 10 ранку наступного дня.

Янукович того ж вечора у супроводі охорони вилетів до Харкова, звідки через Крим втік до росії.

Герої Небесної сотні

Фото: Музей Майдану
За різними оцінками, з 18 по 20 лютого від рук беркуту та тітушок загинуло від 78 до 83 активістів. Ще 20 протестувальників померли від поранень після 20 лютого. Наймолодшому з них — Назару Войтовичу — було 17, найстаршому — Івану Наконечному — 83 роки. Та список Небесної Сотні почав складатися майже за місяць до подій 18-20 лютого, коли 22 січня у центрі Києва загинули Сергій Нігоян та Михайло Жизневський.