День Дніпра: 10 цікавих фактів про найбільшу річку України
Фото: Лев Шевченко

Щороку 7 липня в Україні відзначають День Дніпра. Це головна водна артерія нашої країни, яку оспівували в віршах, біля якої наші пращури будували міста, а в її притоці Володимир Великий охрестив Київську Русь. 

Зібрали найцікавіші та маловідомі факти про річку Дніпро.

Дніпро — найбільша ріка в Україні

День Дніпра: 10 цікавих та маловідомих фактів про річку ДніпроДніпро — це річка з найдовшою течією в України. Серед усіх рік Європи вона четверта за довжиною й третя за площею басейну. До побудови водосховищ та ГЕС довжина ріки становила 2285 км. На території нашої держави її протяжність наразі складає 981 км, а площа басейну — 291 400 км².  Дніпро забезпечує водою 2/3 території України. Зокрема, воду з Дніпра споживають мешканці Києва, Дніпра, Запоріжжя, Черкас та інших міст.

У стародавні часи Дніпро називали "Борисфен"

Сучасна назва річки Дніпро — скіфського походження. Скіфи, які мешкали на схилах Дніпра, називали її "Данапр", що в перекладі означає "глибока річка". Грецький історик Геродот у своїй книзі "Мельпомена" називав Дніпро взагалі іншою назвою — "Борисфен" (в перекладі "той, що тече з півночі"). Ця згадка про річку найдавніша й датується V ст. до н. е. Римляни називали Дніпро "Данаприс", турки — "Узу". Перші вітчизняні відомості про Дніпро є у творі "Слово о полку Ігоревім" та літописі "Повість врем'яних літ". Крім того, східні слов'яни інколи називали ріку "Славутич", вкладаючи в слово сенс "син слави". До речі, ця назва досі використовується деякими поетами та письменниками.

Річка Дніпро зародилася 6 млн років тому

Дніпро зародився 6 мільйонів років тому, у другий період кайнозойської ери. Геолог Максим Веклич довів, що річка з'явилась після трансгресії палеоген-неогенового моря. З появою водойми тут почали активно з'являтися різноманітні тварини, які пили воду з Дніпра. Згодом ця територія стала місцем походження наших пращурів — сучасних українців. За легендою, саме в притоці Дніпра Володимир Великий охрестив Київську Русь.

У Києві знаходиться 13 мостів через річку Дніпро

10 цікавих та маловідомих фактів про річку Дніпро

У Києві через річку Дніпро та її протоки побудували 13 мостових переходів:

  • Південний міст;
  • Північний міст;
  • Парковий (пішохідний) міст, який сполучає вулицю Набережно-Хрещатицьку з парковою зоною та пляжами Труханового острова;
  • Подільський мостовий перехід або Подільсько-Воскресенський міст;
  • Дарницький міст (Дарницький залізнично-автомобільний мостовий перехід або міст Кірпи);
  • Міст Патона;
  • Гаванський міст;
  • Рибальський залізничний міст (сполучає Рибальський острів з Воскресенкою і Русанівськими садами);
  • Залізничний Дарницький міст;
  • Міст Метро;
  • Венеційський міст;
  • Рибальський вантовий міст (наразі закритий й частково розібраний);
  • Автомобільний міст на Оболонський острів.

Перший наплавний міст у столиці з'явився у XII століття, перша згадка про який наведена у літописі 1115 року.

Дніпро протікає у 8 областях України

Цікаві факти про річку Дніпро: де протікає Дніпро в УкраїніРічка Дніпро та її протоки протікають у Київській, Чернігівській, Черкаській, Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізький та Херсонській областях. Зокрема, на Дніпрі "стоять" 25 великих міст: Київ, Запоріжжя, Дніпро, Черкаси, Кам'янське, Херсон, Нікополь тощо. За межами басейну Дніпра знаходиться Галичина, західна частина Волинської землі та Закарпаття. На цих територіях протікають такі ріки, як Південний Буг, Дністер, Дунай тощо. Також Дніпро перетинає росію та білорусь.

На дні Дніпра можна відшукати скарби та стародавні артефакти

День Дніпра: 10 цікавих та маловідомих фактів про річку ДніпроВ стародавні часи через річку Дніпро пролягав відомий торговий шлях "Із варяг у греки", який пов'язував Балтійське і Чорне море та вів до Візантії. Кораблі перевозили коштовні речі, посуд, золото, срібло, прикраси тощо. Багато суден розбивались о пороги, деякі затонули під час сутичок з піратами або козаками. Аквалангісти досі намагаються відшукати скарби, які залишилися на дні. У 2020 році біля острова Хортиця на Запоріжжі в гирлі Дніпра знайшли раритетний гарматний лафет козацького часу.  

Взимку Дніпро замерзає лише після довгих морозів

Річка Дніпро взимкуЗ настанням холодів Дніпро замерзає не одразу, оскільки глибина ріки на різних ділянках становить від 4 до 19 метрів. Товста крига утворюється лише після тривалих морозів. Для того, щоб утворився лід, температура повітря має опуститися нижче 0°C і триматися 20 днів поспіль. 

В радянські часи річка Дніпро давала 80% вилову риби

В Дніпрі мешкають понад 70 видів риб — це майже усі риби, які водяться в Україні. Лише у Києві виловлювали 40 різноманітних видів риби.  Серед них — коропи, плітка, окунь, щука. У другій половині XX століття річка давала майже 80% всієї риби, виловленої в УРСР — понад 11 тисяч тонн на рік. 

На честь річки Дніпро назвали місто, футбольну команду, станцію метро та ракету

Українці настільки пишаються річкою Дніпро, що назвали на її честь чимало міських об'єктів, смаколик й навіть ракету. На честь річки Дніпро назвали:

  • Місто Дніпро (попередня назва — Дніпропетровськ, перейменовано у 2016 році);
  • Станція метро "Дніпро" у Києві;
  • Український футбольний клуб "Дніпро" в однойменному місті та у Черкасах;
  • Готель "Дніпро" у Києві;
  • Київське видавництво художньої літератури "Дніпро";
  • Печиво "Дніпро" (прямокутне здобне печиво орнаментом дніпровських хвиль);
  • Ракета-носій легкого класу "Дніпро";
  • Стадіон "Дніпро-Арена" в місті Дніпро;
  • Інтернет-магазин "Dnipro-M" тощо.

Цікаві факти про Дніпро: що назвали на честь річки

Найбільша ГЕС в Україні розташована на Дніпрі

Найбільша гідроелектростанція в Україні — Дніпровська ГЕС. Вона знаходиться на річці Дніпро в місті Запоріжжя. Цю ГЕС побудували за часів СРСР, у так звану сталінську "п'ятирічку" між 1927-1932 роках. Під час Другої світової війни, у 1941 році, станцію підірвали радянські війська, щоб зупинити наступ німецької армії. Відновили станцію у 1950 році. 22 березня 2024 році під час масованого обстрілу України російські війська влучили в Дніпровську ГЕС, зокрема було зафіксовано два прямих влучання.

Загалом на Дніпрі розташовано шість гідро- та одна гідроакумулювальна електростанції. Вони об'єднані в єдиний комплекс й мають назву "Дніпровський каскад ГЕС".

Про вірність власним мріям та вміння починати все спочатку. Цікаві факти про Ігоря Сікорського