10 березня в Україні відзначають День Державного Гімну. Це один із головних державних символів країни поряд із прапором і гербом. Кабінет Міністрів України затвердив свято 7 грудня 2021 року. Державним гімном є пісня “Ще не вмерла України і слава, і воля”.
Коли та як з'явився Гімн України
Автором слів є етнограф, фольклорист і поет Павло Чубинський. Він написав вірш “Ще не вмерла Україна” у 1862 році, надихнувшись словами патріотичної пісні сербських студентів, що виконали її під час однієї з вечірок. Текст Чубинського надрукували в одному із львівських журналів, де його побачив композитор Михайло Вербицький і поклав на музику.
Вперше повноцінна композиція прозвучала 10 березня 1865 року в Перемишлі, як завершальний номер концерту, присвяченого Тарасові Шевченку. А в 1910 році пісню вперше записали на платівку у кельнському відділенні німецького лейбла класичної музики — для запису гімн виконав український оперний співак Модест Менцинський.
Офіційну музичну редакцію гімну ухвалила Верховна Рада 15 січня 1992 року, а текст гімну затвердили законом України “Про Державний гімн України” 6 березня 2003 року.
Текст Державного Гімну України
Державним Гімном України є національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору Павла Чубинського в такій редакції:
“Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду”.