Кожен з нас сам обирає, у що йому вірити. Дехто покладається на себе, дехто на підтримку рідних та близьких. А є люди, які у пошуку підтримки звертаються до карт таро та тарологів. Чи шкодить останній метод їм самим, розбиралися з психологинею Анастасією Маслій.
Чому люди звертаються до карт таро та “магії” для вирішення проблем?
Є декілька причин, чому люди використовують нетрадиційні методи у вирішенні своїх проблем. В першу чергу – це перекладення відповідальності. Людина боїться зробити помилки, тому, на її думку, вона потребує підказки від вищих сил для того, щоб зробити все правильно.
По-друге, є така річ як “толерантність до невизначеності". Простими словами, у певних людей невідомість та невизначеність майбутнього може викликати тривогу. Саме тому люди в бажанні зменшити рівень напруги звертаються до тарологів, астрологів та магів.
Третя причина – це відсутність внутрішньої опори. Люди не можуть покладатися на себе. Ця проблема зазвичай криється у певних ситуаціях з минулого та досвіді з дитинства.
Відразу зазначу, що немає нічого поганого в релігії або будь-яких інших чинниках, в яких ви можете знайти опору. Однак варто пам’ятати про баланс. Якщо ви справді можете самі вирішити ситуацію, у такому випадку не варто сподіватися на вищі сили, з надією, що за вас вирішать усі проблеми.
У психології є поняття дихотомії контролю. Це поділ речей на підконтрольні нам і ті, на які ми не можемо вплинути. Раджу розділяти події чи проблеми за цим поділом та впливати на ті з них, які можна контролювати. Якщо ситуація знаходиться за межами контролю людини, у такому випадку можна покладатися на вирішення проблеми вищими силами, якщо віра в них покращує емоційний стан.
Чи можна гадання на таро сформувати залежність?
Такого поняття як залежність від таро не існує. Але люди з підвищеним рівнем тривожності, які ніяк не вирішують цю проблему — тобто не відвідують психолога, не приймають медикаментозне лікування, — можуть знаходити певне заспокоєння в походах до таролога. Вони зазвичай розповідають про майбутнє та таким чином знижують рівень тривожності.
Однак з часом рівень тривожності знову почне зашкалювати, оскільки людина знову буде відчувати потребу у відвідуванні таролога. Тому цей процес буде певною мірою циклічним.
Я раджу відвідати психолога у випадку, якщо ви відчуваєте тривожність стосовно свого майбутнього, а невідомість створює вам дискомфорт.
Чи є небезпека від гадань
Звичайно. Одна з небезпек — це так звані “передбачення, які збуваються”, або помилка мислення.
Уявімо ситуацію, коли я йду на побачення з хлопцем, та переживаю, що я йому не сподобаюсь. Таке відчуття викликає в мене тривогу, сором і так далі. Несвідомо я починаю підлаштовувати факти так, щоб моє переконання збулося. Через постійні переживання, чи оцінить мене хлопець, я починаю себе вести на побаченні неприродно, говорю не притаманні мені речі, не можу розслабитися та перебуваю у стані напруги. Партнер також може відчувати дискомфорт. Як наслідок, ймовірність того, що я сподобаюсь, меншає.
Також існує таке явище як ефект Форера. Це коли людина вважає точним описом свого характеру опис, який є дуже загальним і підходить будь-якій людині. Людині можуть нагадати загальні речі, а вона почне сприймати їх ніби як про себе.
Пам’ятайте: ваша особистість – багатогранна. Навіть якщо ви спокійна людина, це не означає, що ви ніколи не можете злитися чи проявляти свої негативні емоції.
Чи є зв'язок між таро картами та МАК картами
Для довідки: МАК карти (метафоричні асоціативні карти) – набір карток, що зображають людей, їхні взаємодії, життєві ситуації, пейзажі, тварин, предмети побуту, абстрактні зображення. Мак карти не мають офіційних чи традиційних інтерпретацій зображень, а інструкції, що додаються до колод, заохочують творчу та особисту інтерпретацію зображень. Так, представлені на картах образи можуть ставати метафорою наших цінностей, страхів, бажань.
Трішки зануримося в історію. Карл Густав Юнг, учень Фрейда, дуже любив карти таро. Він розробив так звані архетипи (12 архетипів, серед яких маг, мудрець і всі інші). Це прообрази моделей людської поведінки, здібностей, ролей та життєвих сценаріїв, які зустрічаються у всіх народів світу та мають разючі подібності. Ці архетипи були виведені саме на основі карт таро. Тому в принципі ми можемо сказати, що карти таро свого роду застосовуються в психології, але не як гадання, а як спосіб пізнання себе. Наприклад, для людей, у яких ще чітко не сформований образ Я (самоідентифікація). Визначення свого архетипу дозволить їм зрозуміти та пізнати себе краще.
Чи є користь від карт таро
У випадку посиленої тривожності (наприклад, на початку війни) гадання на картах таро можна було б приписати до копінг стратегії. Але якщо це залишається єдиним методом боротьби з тривожністю, в такому випадку лише походи до таролога користі не принесуть.
Одним з відносно корисних способів використання карт таро є пізнання своїх тригерів. Одного разу до мене прийшла клієнтка, яка повернулася від прийому в таролога. Саме на її реакціях від почутого (які моменти їй відгукнулися, а які засмутили), ми змогли розібрати глибинні причини переживань на консультації.
Рекомендації для людей, які часто використовують карти таро
Людям необхідно у щось вірити — це одна з копінг стратегій, яка потрібна для виживання. Однак завжди варто тримати баланс між вірою та критичним мисленням. Варто розділяти всі події у житті на ті, які можна змінити, та такі, на які може повпливати те, у що вірить людина.