Не про запас:
Сьогодні понад мільйон українських дітей опинилися за кордоном, де разом зі своїми батьками змушені адаптовуватися до нових умов життя. Війна в Україні й дедалі чіткіші перспективи вступу до ЄС по-новому відкривають очі на важливість знання іноземної мови. Тож не дивно, що онлайн-курси англійської стали такими популярними серед українців в останні місяці. Це стосується як дорослих, так і дітей.

Про те, чому батькам саме зараз варто замислитися про курси англійської для своїх дітей, у чому переваги онлайн-навчання в групі з однолітками і які міфи про вивчення іноземної мови існують — читайте у матеріалі!
чому англійська потрібна дитині вже тут і зараз
Чому саме зараз варто вчити англійську?
Напевно, ви не раз чули, що знання англійської мови допоможе у майбутньому. Не знаємо, наскільки ефективною була ця мотивація, але будьмо чесними — навряд чи саме вона ставала головною причиною, чому діти та підлітки таки бралися за вивчення іноземної мови. Хтось вирішив вчити англійську, аби розуміти слова із пісні улюбленого рок-гурту, інший — аби спілкуватися з однолітками в соцмережах. Ще хтось розпочав свій шлях із відеоігор. Цей список нескінченний, але переважно найсильніше бажання вчити мову з’являлося разом із необхідністю використовувати її тут і зараз.

Яким би примарним не було це “майбутнє”, про яке ми слухали роками, мусимо визнати — воно вже настало. Сьогодні англійська мова — чи не єдина можливість для багатьох українських дітей та підлітків спілкуватися у новому середовищі, в яке вони потрапили через війну в Україні. Цілі родини були вимушені покинути свої домівки й шукати прихистку за кордоном. А далі — навчання у місцевій школі, спілкування з новими друзями та однолітками, побут в іншій країні.
Раніше англійська вивчалась, так би мовити, “про запас”, а зараз вона є необхідністю. Багато наших учнів опинилися у різних країнах, де англійська стала засобом для засвоєння інших мов, знайомства з однолітками чи навіть для допомоги батькам у розв'язанні повсякденних питань: заповненні бланків, купівлі квитків тощо.
Кейт Пауелл
викладачка англійської у Британській Раді
Хвилювання батьків і сучасні підходи
На жаль, невдалий досвід вивчення англійської мови у дитини — не рідкість. Часто батьки і самі учні скаржаться на проблеми, з якими їм доводиться зіткнутися у цьому процесі. Серед них:
Сучасні підходи до викладання англійської акцентують увагу саме на комунікації, тому виключення ланки перекладу є важливим кроком. По-перше, за час, що витрачається на те, аби подумки перекласти запитання, сформулювати відповідь, перекласти її англійською та нарешті вимовити, співрозмовник вірогідно втратить інтерес до бесіди. По-друге, дослівний переклад може ввести в оману через відсутність тих чи інших понять, граматичних структур та висловів. Отже, регулярна практика спілкування англійською, розширення знань синонімічних фраз та використання тезауруса замість англо-українського словника — це один із тих кроків, які суттєво покращать вміння спілкуватись англійською мовою.
Кейт Пауелл
викладачка англійської у Британській Раді
Неактуальність вивченої лексики
Дитина чи підліток не має можливості по максимуму залучати свій словниковий запас та практикувати навички спілкування у побуті.
Страх спілкуватися англійською
Дитина розуміє іноземну мову, але боїться нею говорити, адже навчання було направлене на якусь іншу ціль.
Незацікавленість у процесі
Дитина не має бажання продовжувати навчання через занадто складний чи простий рівень.
Зробити процес навчання цікавим та ефективним має передусім вчитель, тож усе залежить від підходів та методик, які спеціаліст застосовує у своїй роботі. Так, якщо раніше дітей вчили перекладати з англійської на українську, то нині головний акцент роблять на те, аби навчити дитину мислити іноземною мовою. Йдеться про розуміння мови, окремих слів та фраз у різних контекстах, а не “зазубрювання” величезних списків слів.
На процес навчання суттєво вплинули і новітні технології, які розширили можливості учнів та вчителів. Наприклад, тестування, яке зараз відбувається вдома, значно знижує стресовість ситуації для учня, а формат завдань та фідбеку у відео- чи аудіозаписі покращує взаємодію між учасниками процесу.

Змінилися й інструменти, за допомогою яких можна відстежити прогрес навчання. Вони допомагають батьками та викладачеві зорієнтуватися, як додатково мотивувати і підтримати дитину на її шляху до вивчення англійської мови. Серед таких інструментів:
Постійне оцінювання з боку викладача
Дозволяє помітити навіть незначні досягнення учнів.
Самоаналіз та самооцінювання
Вчить студентів аналізувати те, як ефективно вони засвоюють тему і які кроки мають зробити, аби покращити результат.
Матеріали для само-стійного навчання на онлайн-платформах
Допомагають закріпити чи повторити те, що було зроблено під час занять.
Дозволяють батькам побачити результати уроків та отримати поради щодо додаткових ресурсів чи завдань.
Огляд роботи під час заняття та рекомен-дації викладача
Традиційні звіти та зустрічі батьків з викладачами
У чому переваги онлайн-навчання у групі з однолітками?
За останні два роки в українській освіті відбувся значний зсув у бік онлайн-навчання. Діти й уся освітня система поступово адаптувалися до нових реалій. Водночас, окрім безпекових факторів, онлайн-навчання має ще низку переваг, про які говорять як викладачі, так і батьки.
Серед переваг онлайн-навчання також називають можливість міжнародного спілкування. Наприклад, якщо у Британській Раді раніше використовували аудіозаписи зі спікерами з різними акцентами для розвитку навичок слухання, то тепер педагоги організовують проєкти із залученням учнів з різних країн світу. Таке розмаїття є невід’ємною частиною занять на онлайн-курсах Primary Plus для дітей 6-10 років та Secondary Plus (11-17 років). Тож знайомство з різними культурами, традиціями та системами освіти відбувається через реальне спілкування дітей одного віку, а не через тексти та картинки у книжках.

Більше того, спілкування з однолітками створює умови, подібні до тих, з якими учні матимуть справу у повсякденному житті. Якщо під час індивідуальних завдань відбувається більша взаємодія між студентом та викладачем, то у випадку з груповими заняттями це ще й можливість засвоїти функціональні мовні одиниці та розвинути навички презентації й дебатів. Окрім того, діти легше і швидше засвоюють мовний матеріал, якщо почули його один від одного, або дослідили під час виконання спільних проєктів.
Кейт Пауелл
викладачка англійської у Британській Раді
За останні роки кількість прихильників онлайн-навчання суттєво зросла. Якщо Британська Рада починала розробляти перші курси в онлайн-форматі, орієнтовані на дорослих учнів, то зараз такі заняття проводяться навіть для дітей віком від 4 років. Звичайно, підходи до викладання онлайн та офлайн різняться. Наприклад, якщо використання сучасних технологій, засобів, додатків під час уроків в класі мотивують учнів, то під час онлайн-занять це якісь персональні предмети, зокрема, улюблені іграшки, домашні тварини чи фотокартки. Особливо це підходить для дітей молодшого шкільного віку.
Кейт Пауелл
викладачка англійської у Британській Раді
З перших хвилин уроку можна відрізнити учнів, які тільки приєдналися, від тих, які навчаються у Британській раді вже не перший рік. Йдеться саме про soft skills. Це може звучати дивно, але для мене одне із найважливіших і найважчих завдань з перших уроків — це навчити дітей працювати у парах та міні-групах. Вміння дійти згоди, бути активним слухачем, цікавим та ввічливим співрозмовником — на жаль, ці навички здебільшого не отримують належної уваги, хоча є нагальною потребою у сучасному суспільстві.
Перспективи для дітей після вивчення англійської мови
Як би це банально не звучало, але знання іноземної мови розширює горизонти. Це стосується як дітей, так і дорослих. Можливість прочитати книгу, послухати музику чи подкаст або ж подивитися фільм в оригіналі буквально відкривають новий світ, який був би недосяжний без знання мови. І це лише побутовий рівень.
Кейт Пауелл
викладачка англійської у Британській Раді
Сучасні реалії показують, наскільки важливим є володіння іноземною мовою. Це можливість спілкуватися з однолітками з різних країн світу, доступ до інформації, можливість отримувати задоволення не лише від мелодій, але й від змісту пісень, книжок в оригіналі. Знання англійської відкриває світ. Так, це кліше, але воно повною мірою передає ту кількість можливостей, які відкриваються перед дитиною. Від того, аби дивитися на світ через призму іншої культури, до доступу до навчання у вищих навчальних закладах світу.
Міфи про вивчення англійської мови онлайн
Процес вивчення англійської мови, як і безліч інших процесів, оповиті міфами. Вони здатні не просто дезорієнтувати людину, а й зовсім відбити бажання починати чи продовжувати процес навчання. Тож ми попросили прокоментувати деякі з цих міфів Кейт Пауелл, викладачку англійської у Британської.
Англійську мову можливо вивчити лише виїхавши за кордон та повністю занурившись в англомовне середовище
Якби для опанування іноземної мови було б достатньо з’їздити за кордон, то, думаю, не існувало б курсів підготовки до IELTS. Натомість були б тури IELTS, після яких усі б отримували найвищі бали. Звісно, занурення в англомовне середовище створює оптимальні умови для засвоєння англійської мови. Саме тому на заняттях навіть спілкування та взаємодія між учнями відбувається англійською. Але саме курси із кваліфікованим вчителем є тією базою, на яку можна нашаровувати навички, отримані в англомовному середовищі. Без цієї бази дитині буде важко утримати нові знання в голові та користуватися ними з розумом.
Частково правда
Носії англійської мови є найкращими викладачами
Подивімося на це питання з іншого боку. Наприклад, ви досконало володієте українською, це ваша рідна мова. Чи станете ви автоматично найкращим викладачем української для іноземців? Знання англійської мови, процесу вивчення мови, підходів та методів викладання англійської, а також вміння визначити найбільш ефективні кроки для конкретного учня чи групи — це критерії, які є запорукою ефективного, результативного і позитивного досвіду учнів, незалежно від мовної приналежності викладача.
Міф
Спершу потрібно досконально вивчити мову, а потім лише її застосовувати
Якщо ви вивчите п’ятдесят чи сто слів, що починаються з однієї літери чи поєднані однією темою, то чи зможете ви легше спілкуватися англійською? Ні. Якщо ви засвоїте правила щодо усіх форм минулого часу в англійській, то чи зможете з легкістю розповісти про своє дитинство? Також ні. Системи та вміння існують у тандемі й так само мають засвоюватися.
Міф
Англійську потрібно вивчати у молодшому віці, далі процес буде більш важкий та менш ефективний
Дійсно, у молодшому віці цей процес відбувається швидше, бо у дітей більше часу для навчання, менше навантаження та бар’єрів, а засвоєння іноземної та рідної мови відбувається паралельно. Тому навіть якщо у цьому віці були отримані якісь мінімальні знання, то в дорослому житті вони можуть полегшити та пришвидшити процес вивчення мови.
Частково правда
Іноземну мову можна вивчити виключно на перегляді серіалів та фільмів
Фільми збагачують розуміння мови, показують, як відбувається комунікація і які норми існують. Водночас, фільми вчать пов’язувати мову тіла зі словами, відкривають більш природну форму мови з автентичною лексикою та сленгом. Але недостатньо просто подивитись фільм і сподіватися, що знання мови автоматично покращиться. Необхідно фокусуватися на мовних аспектах, повторювати і вживати мовні одиниці на практиці.
Міф
Є люди, у яких немає здібностей до вивчення іноземної мови
Існує відомий “Природний підхід” до викладання англійської мови, заснований Стівеном Крашеном. Цей підхід ґрунтується на спостереженнях за тим, як діти засвоюють рідну мову. На мій погляд, якщо є вміння спілкуватися рідною мовою, то здібності для засвоєння іноземної також є. Йдеться хоча б про середній рівень (Intermediate), що дає змогу розуміти і спілкуватися англійською на повсякденні теми.
Міф
Вивчення англійської мови — дуже важкий і неприємний процес
Дуже часто батьки порівнюють свій досвід вивчення англійської мови й очікують, що їхні діти мають пройти такий самий тернистий шлях. Зазвичай це пов’язано зі шкільними програмами, де батьки регулярно отримували завдання з вивчення тексту на пам’ять — теми, слів чи вправ про міфічних містера та місіс Сміт, а також написання їм листів, на які вони так і не отримали відповідей. Насправді, вивчення англійської — це захопливий процес. І навіть на запитання про хобі один із моїх учнів відповів, що його захопленням є вивчення англійської.
Міф
Звісно, у викладанні не існує єдиного підходу чи методу, що буде ефективним для всіх учнів. Але у силах батьків та викладачів зробити так, аби процес навчання дитини був максимально цікавим та результативним.
Більше про курси англійської мови для дітей та підлітків дізнавайтеся на сайті Британської Ради.
МАТЕРІАЛ ПІДГОТОВЛЕНО ЗА ПІДТРИМКИ