Чи потрібні маски? А що з антисептиками? І де зробити тест на коронавірус? Даємо відповіді

Незалежно від того, ви дотримуєтеся соціальної ізоляції чи їздите щодня на роботу, ви все одно виходите на вулицю та контактуєте з людьми. Наскільки це безпечно, який ризик підхопити коронавірус та що робити з тими масками, розповідаємо у цьому матеріалі.

На вулиці багато людей ходять в масках. Я поки що не вдягаю. Можливо, вже час?

Вірус SARS-CoV-2, який є причиною хвороби COVID-2019, передається крапельним, повітряно-пиловим, фекально-оральним та контактно-побутовим шляхами. Коли ми одягаємо маску будь-якого типу, перше, від чого ми намагаємося себе захистити, — потрапляння інфекції в наш організм через рот, ніс та очі.

Якщо ви здорові, вам не потрібно носити маску. Хірургічна маска не є ефективним засобом профілактики проти вірусів і не дає гарантій, що людина не захворіє, оскільки має інше призначення ― захистити лікаря від крові та інших біологічних рідин пацієнта та навпаки.

Втім, якщо ви дуже переймаєтеся через те, що можете підхопити вірус, можете почати носити маску. Переважно це працюватиме як самозаспокоєння та створить видимість захисту від вірусу. Оскільки хірургічні маски не щільно притискаються до вашого обличчя, вони лише частково захищають ваш рот та ніс (але не очі!) від потрапляння інфекції. А якщо ви будете поправляти маску і торкатися обличчя, її ефективність впаде до нуля.

Кому потрібно одягати маску? Як правильно їх носити?

Офіційна позиція Всесвітньої організації охорони здоров’я така, що маски потрібно носити інфікованим людям та тим, хто за ними доглядає — лікарям в лікарнях або близьким вдома, тобто людям близького контакту.

Пам’ятайте, що перед тим, як одягати маску, та після того, як її зняли, варто продезінфікувати руки. Якщо цього не робити, то ефективність маски різко знижується — ви можете випадково підхопити вірус, який осів на масці. Також після та під час використання маски не торкайтеся її зовнішньої сторони, а якщо торкнулися — вимийте руки з милом впродовж щонайменше 30 секунд (аналогічно, бо є ризик інфікуватися).

ВООЗ розповідає, як правильно одягати маски тут.

 

Яка маска підходить? Бачу стільки різних масок на людях.

Існує кілька видів масок. Вони відрізняються ціною, функціоналом та рівнем захисту.

Про хірургічну маску ми вже поговорили: її мають носити безпосередньо хворі та ті, хто за ними доглядають (медики та близькі зокрема). Маска не є ефективною для здорових людей і радше стримує поширення інфекції від хворих, аніж захищає здорових.

Респіраторна маска має три рівні захисту: FFP1, FFP2, FFP3. Вони призначені для медиків або військових, які працюють в епіцентрі подій. Але якщо ви прагнете максимально убезпечити себе від вірусу, то купуйте респіратор з щонайменше FFP2 рівнем захисту.

Силіконові маски або будь-які інші відмінні від перших двох згаданих не мають доведеної ефективності. Переважно вони захищають від пилу та забруднень у повітрі, але не від вірусу.

Найкращий захист — соціальна ізоляція, регулярне миття рук, дотримання дистанції 1,5-2 метри та бодай спроба не торкатися обличчя брудними руками.

Масок ніде немає, а якщо є, то дорого. Що робити?

Те, що медичних масок немає в аптеках, — очікувана ситуація в умовах пандемії та паніки навколо неї. Зростання цін на маски — проблема, з якою стикаються не лише українці. Це пов’язано із тим, що попит не відповідає пропозиції, а тому утворюється дефіцит на маски.

КМДА планує найближчим часом придбати медичні маски на 10 млн грн і роздати їх передусім в лікарні, поліклініки, працівникам громадського транспорту та в аптеки КП «Фармація». Спершу маски поставляються до людей в групі ризику: це медики та працівники комунальних підприємств, які контактують із великою кількістю людей впродовж робочого дня і не можуть піти на карантин.

Масок за старою ціною також не варто шукати. Окрім того, що попит на медичні маски зріс в рази, пандемія коронавірусу спричинила економічну кризу в світі. Закликаємо вас не купувати продукцію за дуже завищеними цінами, дотримуватися карантину та правил гігієни.

Я захворів, але так і не знайшов маску. Чи можу я її чимось замінити?

У соцмережах ширяться поради зробити маску із марлі, як це робили наші батьки, бабусі та дідусі. Ми не будемо розповідати вам про цей метод, оскільки він не має доведеної ефективності.

Якщо ви захворіли, сидіть вдома незалежно від того, чи маєте ви маску, будьте на зв’язку з сімейним лікарем та дотримуйтеся призначеного курсу лікування. Самоізоляція — найкращий спосіб не інфікувати інших. Потурбуйтеся про те, аби під дверима залишали для вас їжу та медикаменти, але не залишайте квартиру. Від ваших дій залежить не лише ваше здоров’я.

Антисептиків теж немає ніде!

Попит на антисептики зріс так само, як і на маски. Поступово їх також мають закуповувати і поповнювати запаси в аптеках. Слідкуйте за новинами, замовляйте доставку з профільних сайтів або ж спробуйте виготовити антисептик самостійно.

ВООЗ підготувала послідовний план виготовлення антисептика. Для цього вам знадобляться:

  • етанол (96%) або ізопропіловий спирт;
  • перекис водню 3%;
  • гліцерин 98%.

Пам’ятайте, що антисептик — другий варіант гігієни рук після миття рук з милом. Як правильно користуватися антисептиком, писала на своїй fb-сторінці Уляна Супрун. Посилання тут.

Чи є сенс дезінфікувати телефон, ключі, гаманець та картку для проїзду?

Так, сенс є, але без паніки. Згадані вище речі постійно у нас в руках, ми їх використовуємо у сповнених різними бактеріями середовищах та рідко коли дезінфікуємо. Усе це можна продезінфікувати у спеціальному стерилізаторі, який є у вільному продажі.

Як зрозуміти, що я захворів на коронавірус?

Якщо ви повернулися з країни, де зафіксовані випадки коронавірусу, контактували з хворою людиною або тваринами (так, вони теж можуть бути інфіковані), ви можете підозрювати у себе наявність коронавірусу.

Симптоми у коронавірусу дуже схожі на симптоми гострого респіраторного захворювання і залежать від багатьох факторів. Основні симптоми:

  • гарячка;
  • кашель;
  • ускладнене дихання.

Симптоми можуть проявитися через 2-14 днів після зараження коронавірусом. Близько 80% хворих переносять коронавірус у легкій формі: протікання хвороби нагадує грип. У багатьох хворих як ускладнення з’являється двостороння пневмонія — запалення обох легень. В групі ризику знаходяться люди старшого віку (60+ років) та люди з хронічними захворюваннями (діабетом, серцево-судинним проблемами та високим кров’яним тиском).

 

Куди дзвонити і куди бігти, якщо здається, що захворів на коронавірус?

Перш за все, залишайтеся вдома та будьте на зв’язку зі своїм сімейним лікарем. За перших симптомів зателефонуйте або напишіть йому та обговоріть подальший план дій. Якщо сімейного лікаря у вас немає, телефонуйте на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677. В Київській області також діє «гаряча лінія» за телефоном 0456-31-00-46. Вона доступна й для жителів Києва.

Якщо у вас гарячка, сильний кашель та підозра на коронавірус, викликайте швидку допомогу. Диспетчер швидкої збере ваш анамнез та запропонує план дій.

Чи є в Києві тести на коронавірус і де їх можна зробити?

В Україні поки є два види тестів для діагностики COVID-19: тест-системи та експрес-тести. Перший тип тесту — лабораторна діагностика, яку поки що проводять лише в Києві. Він є більш точним, аніж експрес-тест, адже працює з ДНК.

Експрес-тести виявляють антитіла, які з’являються в організмі на 5-7 день після інфікування. Міністерство охорони здоров’я закупило 19 600 упаковок експрес-тестів на коронавірус, що дозволить протестувати понад 90 тисяч осіб по всій Україні, а мер Києва Віталій Кличко повідомив про те, що невдовзі закупить для столиці ще 100 тисяч тестів.

Тести безкоштовні, якщо у вас є симптоми коронавірусу — це фінансується державою. Якщо ж ви хочете перестрахуватися, ви можете прийти в приватну клініку й заплатити за проведення аналізу. Проте будьте свідомі: медичні заклади — місце високого ризику, експрес-тест дає результат лише на 5-7 день після зараження, а зайвий вихід із дому підвищує ваші шанси інфікуватися. Про тести детальніше можна почитати тут.

Що робити? Як захиститися?

Соціальна ізоляція, тобто карантин. Не виходьте з дому без потреби, а якщо виходите, уникайте скупчень людей (особливо якщо серед них є люди з ознаками респіраторних захворювань). Дотримуйтеся дистанції 1,5-2 метри.

  • Мийте руки з милом щоразу, коли повертаєтеся з вулиці або відчуваєте, що ваші руки брудні. Мийте руки щонайменше 20 секунд, приділяючи достатньо уваги кожній ділянці долонь. Якщо доступу до води з милом немає, скористайтеся антисептиком (вміст спирту щонайменше 60%). Поради від Центру контролю та запобігання захворюванням за посиланням.
  • Не торкайтеся руками обличчя. Вірус може потрапити в організм через слизові (очі, ніс, рот).
  • Прикривайтеся, якщо кашляєте або чхаєте. Використовувати для цього згин ліктя, а не долоні. Якщо випадково кашлянули або чхнули в долоню, одразу ж помийте руки з милом.
  • Ретельно готуйте їжу, зокрема термічно обробляйте м’ясо та яйця. Також уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.
 

Ох, як не піддаватися паніці після усього цього?

Сидіть вдома та припиніть щохвилини читати новини. Соціальна ізоляція — хороший спосіб захиститися від коронавірусу та паніки через нього. Про те, як мати якісний карантин, читайте в дописі Уляни Супрун.

Читайте також: «Які права мають працівники під час карантину — короткі відповіді на головні питання»