Будьте надійним тилом – працюйте
Ілюстрації: Nato Mikeladze

Постійне відчуття, що “я роблю замало” – стан багатьох українців зараз. Та економісти нагадують: щоб воювати та перемагати, країні потрібні не лише військові та волонтери, а й жвава економіка.

Продовжуйте допомагати іншим, волонтерити, вести інформаційні війни, але й виконувати свою роботу та заробляти гроші – не менш важливо сьогодні. З очевидного – маючи кошти, ви зможете більше донейтити на армію.

Те, що розуміють не всі – критично важливо для перемоги обертати гроші: робити покупки, оплачувати комуналку, послуги та роботу інших людей. Важливо також розуміти, що зараз важливі усі роботи. Чому – пояснює Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії:

Багато галузей є критично важливими для виживання країни. Енергетики, зв’язківці, хлібопіки – подібні професії забезпечують комфортне життя для українців. Та й ті, чия робота не помітна, але має клієнтів, дуже важливі для економіки під час війни. Вони купують результати роботи інших, платять податки, з яких фінансують армію, лікарів та пенсії. Якщо, наприклад, ви працюєте в магазині одягу у відносно мирному місті, ви забезпечуєте пристойним життям переселенців – вони ж не будуть ходити в теплих куртках у +20, правильно? А якщо ви продаєте одяг українського виробництва, то це дасть роботу і зарплату тим, хто шитиме нові партії.

Ті, хто працюють в Україні на закордонних клієнтів, наприклад, ІТ-фахівці, ще й приносять країні іноземну валюту, потрібну для закупівлі критичного імпорту.

Щодо індустрії розваг – ринок сам визначає, на що є попит:

“Якщо в такий час у людей немає настрою для розваг, то вони й не будуть платити вам гроші. Але навіть у темні часи люди мають потребу в маленьких радощах, які підіймають настрій та дають сили для роботи – наприклад, швидка перерва на смачну каву з тістечком. Не варто забирати це у людей. Крім того, у спокійніших містах зараз дуже багато дітей. Не можна позбавляти їх радощів мирного дитинства – можливості посмакувати улюбленою їжею, почитати куплену батьками книжку та й навіть сходити в кіно. Це зменшить їхню психологічну травму від війни”, – пояснює Вишлінський.

Якщо вас гризе сумління, що під час війни ви ходите по кафе, нагадаємо: кухарі не можуть нескінченно готувати на волонтерських засадах – їм та їхнім дітям теж потрібно щось їсти. Тому кавуйте й обідайте в закладах без самокартання.

Отже, якщо вам здається, що ви робите для перемоги недостатньо, згадайте – у кожного свій фронт. Щоб воювати та перемагати, країні потрібна економіка, що працює. Ваші знання та вміння, ваша робота дуже потрібні в тилу. Авжеж, продовжуйте допомагати іншим, продовжуйте волонтерити, але не забувайте підтримувати економіку країни. Тільки разом ми прикриваємо спини наших військових. Спільна боротьба – різні фронти.

Записала Наталя Шевчук