ліки
Ілюстративне фото: Pexels

В Україні почали діяти електронні рецепти на рецептурні ліки. Попри те, що перелік препаратів, які видаються тільки за приписом лікаря, не змінився, нововведення від МОЗ викликало широкий суспільний резонанс. У соцмережах точаться запеклі дискусії, до аптек вишикувалися черги, а телефони сімейних лікарів розриваються від дзвінків.

То, що насправді змінилося у відпуску лікарських засобів з 1 квітня, “Наш Київ” розбирався разом із медиками.

Для чого впроваджують електронний рецепт?

Насправді близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів мають відпускатися виключно за рецептом. На практиці фармацевти цікавилися його наявністю лишень в окремих випадках.“До сьогодні дійсно за рецептами видавалися лише або психотропні, або наркотичні засоби. Усе інше було в абсолютно вільному доступі”, – говорить Світлана Тюйсюз, лікар загальної практики - сімейної медицини.

В ідеальному світі електронний рецепт мав би навпаки полегшити доступ до ліків, а не обмежити його, оскільки його можна отримати навіть онлайн, фізично не відвідуючи поліклініку.Володимир Руденко“До 1 квітня рецептурні лікарські засоби мали видавати за паперовим рецептом, після 1 квітня – за паперовим і електронним. Більше ніяких нововведень немає. Де-юре можливість отримання рецептурних препаратів розширюється”, – коментує ситуацію Володимир Руденко, директор ГС “Аптечна професійна асоціація України”, доктор фармацевтичних наук, професор, заслужений працівник охорони здоров’я України.

Де-факто ж електронний рецепт може стати своєрідним способом контролю за відпуском рецептурних препаратів. Утім до завершення воєнного стану його рівноправним аналогом залишатиметься паперовий варіант. З одного боку це гарантія того, що за будь-яких обставин людина отримає життєво необхідні ліки. З іншого боку це одна з лазівок для тих, хто полюбляє займатися самолікуванням, адже донедавна паперові рецепти фармацевти майже не перевіряли.Марія Мельник“Я сподіваюся на добросовісність аптек, лікарів і пацієнтів – усіх, хто бере участь в цьому процесі. Зараз є необхідність залишити паперові рецепти. Не так багато часу минуло з моменту, коли ми стикалися з відсутністю світла та зв’язку. За таких умов електронна система охорони здоров'я не працювала. Тож, і виписати електронні рецепти було б неможливо”, – говорить Марія Мельник, сімейна лікарка.

І все ж таки медики сподіваються, що таке нововведення як електронний рецепт зменшить кількість випадків самолікування.

“Чи не щоденно ми стикаємося з наслідками самолікування. Розглянемо хоча б безконтрольне вживання антибіотиків. Чимало людей самі собі призначають такі препарати, не зважаючи на те, чи то вони підхопили якийсь вірус, чи то мають бактеріальне ускладнення. Утім, як правило, 95% амбулаторного лікування – це вірусні інфекції, які не потребують вживання антибіотиків. Та в людей вже стала асоціація: захворів – потрібен антибіотик. Дійсно, на 2-3 добу їм стає легше. Звичайно, вони пов’язують це з вживанням антибіотика. Утім насправді це абсолютно нормальний перебіг вірусної інфекції. 2-3 доби нам погано, а згодом стає легше. Тобто це лишень збіг у часі.

Призначення антибіотиків при вірусному захворюванні та недотримання визначеного терміну вживання цього препарату викликає антибіотикорезистентність, тобто стійкість бактерій до лікарського засобу. При цьому це стосується не лише конкретної людини, яка безконтрольно вживала антибіотики, а й всієї популяції.

Інший приклад – гормональні препарати. Їх також здебільшого сьогодні можна отримати без рецепта. Часто батьки самі призначають своїм дітям інгаляції з гормоном, бо колись їм таке призначення зробив лікар і воно швидко допомогло. Насправді ж є обмежена кількість випадків, коли це дійсно потрібно”, – зауважує Тюйсюз.

Самолікування часом може ускладнити перебіг хвороби чи перевести її у розряд хронічної форми, каже Руденко.

На які ліки потрібен рецепт, а на які – ні?

Усі лікарські засоби, що спрямовані на полегшення симптомів застуди, можна придбати без рецепта. Це, зокрема знеболюючі та жарознижуючі на основі парацетамолу та ібупрофену, сиропи від кашлю на основі амброксолу, назальні спреї тощо.

Перевірити форму відпуску того чи іншого медичного препарату можна за допомогою Державного реєстру лікарських засобів України або на ресурсах на кшталт “Tabletki.ua”.

Рецепт необхідно мати на антибіотики, гормональні препарати, медикаменти для лікування артеріального тиску та серцево-судинних захворювань, кроворозріджувальні засоби тощо.

“Лікарські засоби, які призначаються від гіпертонії та інших серцево-судинних захворювань, мають побічні реакції. До того ж деякі препарати не можна комбінувати, тому що різні діючі речовини можуть або посилювати або навпаки зменшувати дію одна одної. Такі нюанси знає здебільшого лікар. Саме він має в комплексі оцінити стан пацієнта та призначити ті ліки, які справді йому допоможуть, а не нашкодять”, – говорить Марія Мельник, сімейна лікарка.лікар і пацієнт

Жваві дискусії в соціальних мережах тривають щодо необхідності рецепта на постінор – засіб екстреної контрацепції, який входить до групи гормональних препаратів. А все через те, що він найбільш ефективний у першу добу після незахищеного статевого акту.

“Після цього препарату бажано ще деякий час спостерігатися у лікаря, аби проконтролювати, чи не з’являються якісь побічні реакції, та швидко на них реагувати у випадку їх діагностування.

До того ж, якщо ми говоримо про незахищений статевий акт, було б добре обговорити з лікарем й інші його можливі наслідки, окрім незапланованої вагітності, такі як передача ВІЛ, гепатитів та ІПСШ”, – зауважує Мельник.

Слід також зазначити, що відпуск лікарського засобу за рецептом чи ні, часто визначає не його фармакологічна група, а кількість чи форма. Так, до прикладу, корвалол у флакончиках по 25 мл можна придбати вільно, а по 50 мл – за приписом лікаря. Антитромбоцитарний засіб Магнікор у кількості 30 таблеток відпускають без рецепта, а в кількості 100 – ні. Но-шпу можна вільно придбати у таблетках, але не в ампулах.

“Рецептурний чи не рецептурний статус препарату задається виробником при реєстрації лікарського засобу в залежності від вмісту діючої речовини у медикаменті. Реєстрацію здійснює Міністерство охорони здоров’я”, – пояснює Володимир Руденко, директор ГС “Аптечна професійна асоціація України”.

Як отримати електронний рецепт?

Електронний рецепт може виписати будь-який лікар: чи то сімейний, чи то вузькопрофільний спеціаліст. Припис можна отримати як в державній поліклініці, так і в приватній. Наявність декларації – не обов'язкова.

“Рецепт виписується в електронній системі охорони здоров’я. Після того, як лікар внесе туди усю необхідну інформацію, пацієнт отримає на свій телефон смс з унікальним номером рецепта і кодом підтвердження. Ці дані потім він має надати фармацевту задля отримання необхідних ліків.

Рецепти на наркотичні або психотропні препарати видаються на 10 днів, на медикаменти від серцево-судинних захворювань та інших хронічних станів – на 30 днів, говорить Мельник.

Електронний рецепт можна отримати онлайн. Для цього необхідно звернутися до свого лікаря через месенджер або в тій формі, про яку було домовлено заздалегідь.

Важливо, що у рецепті вказується не конкретний бренд, а діюча речовина, тому у пацієнта завжди буде вибір між більш дешевим та більш дорогим аналогом лікарського засобу.