10 документальних фільмів про Україну
Кадр із фільму "Весільний спадок"

З початку повномасштабної війни колосальних обертів набирає процес самоідентифікації українців. 

Ми з новим завзяттям шукаємо відповіді на одвічні питання: хто ми, звідки, куди прямуємо.

Українці нарешті масово починають цікавитися історією, культурою та традиціями власного народу.

Ми зібрали для вас 10 документалок про Україну.


"ДНК. Портрет нації", 2012

Робота режисера Володимира Рибася щодо одвічного питання "Хто ми?". 

Проте це не філософська історія, а прагматичне дослідження із залученням світових експертів та використанням новітніх технологій.

Для дослідження генетиками було взято ДНК-зразки жителів усіх куточків України, аби зрозуміти, як же зародилася нація українців та які гени переважають у наших людей.

Весільний спадок, 2020

Документальний фільм режисера Олексія Гуза про весільну культуру різних куточків України.

Для дослідження обрядів та звичаїв українських весіль було обрано вісім основних регіонів: Київщина, Черкащина, Чернігівщина, Івано-Франківщина, Закарпаття, Харківщина, Рівненщина та Чернівецька область.

Ukraïner. The Movie, 2019

Режисером роботи виступив Микола Носок. Фільм розповість історії героїв із різних куточків України з акцентом на їх життя, побут, мистецтво, ініціативи та багатогранну культуру. Шість головних героїв картини не пов’язані між собою й абсолютно не схожі, проте ця відмінність власне і єднає країну. 

Фактично стрічка Ukraïner. The Movie — це один день із життя України.

"Соловей співає. Доки голос має", 2019

Робота режисера Сергія Кримського підіймає завжди актуальне для нас мовне питання через досвід інших країн.

Стрічку знімали в Україні, Ізраїлі, Білорусі, Великій Британії та Сполучених Штатах Америки.

Фільм відповідає на питання чому зросійщені українці відмовляються переходити на державну та руйнує розповсюджені міфи щодо української мови.

"Спадок нації", 2016

Фільм режисера Олександра Ткачука — це перша документальна стрічка про українські вишиванки.

Крім розповіді про унікальні орнаменти, техніки крою та вишивки різних регіонів України, картина розповідає про людей, чиї життя так чи інакше змінила вишита сорочка. Когось вона буквально врятувала, для когось стала символом стійкості, а для когось — єдиною й останньою надією.

"Будинок "Слово"", 2017

Фільм режисера Тараса Томенка про символ колишньої радянської системи та її злочинів проти митців — будинок у Харкові, куди заселили письменників і художників. Більшість із них під час репресій були розстріляні або відправлені в табори.

У цьому будинку мешкали Володимир Сосюра, Микола Куліш, Павло Тичина, Іван Багряний, Олесь Досвітній, Майк Йогансен, яких репресувала радянська влада. У цьому ж будинку в 1933 році застрелився Микола Хвильовий.

"Зима у вогні: боротьба України за свободу", 2015

Робота режисера Євгена Афінеєвського для стрімінгової платформи Netflix. Спочатку стрічка мала назву "Помоліться за Україну".

Фільм охоплює період 93 днів зими 2013—2014 років. 

Стрічка про Революцію Гідності показує життя і боротьбу українського народу на Майдані. У фільмі є інтерв'ю з протестувальниками, волонтерами, митцями, священниками тощо.

"Майдан", 2014

Українсько-нідерландська картина режисера Сергія Лозниці посідає 35-ту сходинку в рейтингу 100 найкращих стрічок в історії українського кінематографа.

Документальний фільм розповідає про події Революції Гідності, про боротьбу українського народу проти режиму Януковича. У стрічці показаний хід історії під час Майдану у 2013-2014 роках: від мирних акцій до кривавих протистоянь активістів і тодішньої міліції.

"Земля блакитна, ніби апельсин", 2020

Робота режисерки Ірини Цілик посідає 34-ту сходинку в рейтингу 100 найкращих стрічок в історії українського кінематографа. 

Знімання проходило з 2017 по 2019 в Авдіївці, Красногорівці, Кураховому на Донеччині та в Києві.

Це історія про родину з прифронтової зони, яка, попри всі жахи та труднощі війни, залишається дружньою і життєрадісною, а також знімає фільм про власне життя на війні.

Назва фільму — це цитата з поезії Поля Елюара. Вона, за словами режисерки, частково передає сюрреалізм балансування героїв тріски між паралельними світами війни та миру.

"Україна. Точка відліку", 2011

Кадр із фільму "Україна. Точка відліку"

Спільна робота режисерів Світлани Залоги та Сергія Буковського, присвячена 20-річчю Незалежності України та розпаду радянського союзу.

Стрічка містить події з 1989 по 1991 рік і розповідає про настрої тогочасної влади та формування незалежної України вустами очевидців.

Стрічку лише один раз показали на телебаченні.