Золотий глобус 2025: номінанти, скандали та історія премії
instagram/goldenglobes

Премія "Золотий глобус" — одна з найпрестижніших нагород у світі кіно та телебачення, яка щороку відзначає найкращі досягнення в індустрії. Цьогорічна церемонія вручення відбудеться у неділю, 5 січня. "Наш Київ" розповідає про історію премії, найцікавіші факти та гучні скандали.

Що таке премія "Золотий глобус"?

Премія "Золотий глобус" (Golden Globe Awards) вручається Голлівудською асоціацією іноземної преси (HFPA). Ця нагорода є одним із головних заходів, які визначають найкращих у світі кіно та телебачення, і часто вважається передвісником результатів премії "Оскар".

Особливістю "Золотого глобуса" є те, що нагороди присуджуються у двох основних категоріях: кіно і телебачення. Серед кінофільмів також виділяються драми та комедії/мюзикли, що надає ширший спектр визнання. Телевізійні номінації охоплюють як драматичні серіали, так і комедійні/мюзикли, а також мінісеріали та телефільми.Фото: instagram/goldenglobes

Історія премії

Премія "Золотий глобус" була заснована у 1944 році, коли Голлівудська асоціація іноземної преси вирішила створити платформу для відзначення досягнень у кінематографі. Перша церемонія вручення була досить скромною і відбулася на кіностудії 20th Century Fox. Відтоді премія стала щорічною, а церемонія її вручення протягом наступного десятиліття проходила у різних місцях.

Наразі церемонія нагородження відбувається у Лос-Анджелесі.

Сама статуетка "Золотого глобуса" багато разів зазнавала редизайну. Останній раз це відбулося у 2009 році. Нью-йоркська фірма Society Awards протягом року співпрацювала з Голлівудською асоціацією іноземної преси, щоб створити оновлену статуетку з унікальним мармуром та покращеною якістю золота.Фото: instagram/goldenglobes

Цікаві факти про "Золотий глобус"

Особлива аудиторія: У голосуванні беруть участь приблизно 90 членів HFPA, що робить їх рішення доволі ексклюзивним і впливовим.

Перший лауреат: У 1944 році перший "Золотий глобус" отримав фільм "Пісня Бернадетти" — чорно-біла стрічка американського режисера Генрі Кінга 1943 року. Фільм розповідає історію святої Бернадетти Субіру, якій, за її словами, у 1858 році вісімнадцять разів являлася Діва Марія.

Червона доріжка: Церемонія завжди відзначається шикарними образами гостей, вбранням і зачісками, які обговорюють у ЗМІ ще довго після події.Фото: instagram/goldenglobes

Традиційний бенкет: На відміну від інших нагород, "Золотий глобус" супроводжується гламурною вечерею для гостей.

Рекордсмени:

  • Меріл Стріп — актриса з найбільшою кількістю номінацій в історії, їх у неї 32.
  • У 1967 році стрічка "Хто боїться Вірджинії Вульф?" була номінована у семи категоріях премії, але не змогла здобути жодної статуетки. У 1991 році цей антирекорд повторив "Хрещений батько 3".
  • Наймолодшим лауреатом став Рікі Шродер (9 років) у 1979 році.
  • Найстаршою переможницею — Енн Бенкрофт (84 роки) у 2003 році.Меріл Стріп. Фото: goldenglobes

Найгучніші скандали "Золотого глобуса"

Корупція у HFPA: У 2021 році асоціацію звинуватили в корупції та відсутності різноманіття серед членів HFPA, що призвело до бойкоту церемонії у 2022 році студіями Netflix та Amazon Studios. Бойкот підтримала Скарлетт Йоханссон, а Том Круз на знак протесту повернув асоціації три свої "Золоті глобуси".

Домагання: У 2018-му актор Брендан Фрейзер зізнався, що влітку 2003 року в одному з голлівудських готелів він зазнав сексуального домагання з боку тодішнього президента HFPA Філіпа Берка. Це зізнання Фрейзера викликало широкий суспільний резонанс і Берку довелося вибачатися за інцидент.

Історія з Парижем: Одним із найуспішніших серіалів 2020 року став "Емілі в Парижі" — історія пригод американки у французькій столиці від Даррена Стара, творця "Сексу у великому місті". Телепроєкт не викликав особливого захоплення у більшості критиків, натомість Голлівудська асоціація іноземної преси номінувала його аж на два "Золоті глобуси".

Багато журналістів були здивовані, як це досить банальна романтична історія справила на членів HFPA таке незабутнє враження.

Згодом в Los Angeles Times з'явився матеріал про те, як у 2019-му для деяких членів HFPA було організовано прес-тур до Парижа: вони не лише побували на знімальному майданчику серіалу з Лілі Коллінз, а й жили в розкішному готелі Peninsula Paris, а ще обідали у стінах приватного Musée des Arts Forains.Акторки фільму "Емілі в Парижі". Фото: marianne.cz

Номінанти "Золотого глобуса 2025"

Цьогоріч лідером за кількістю номінацій став мюзикл "Емілія Перес" — 10 номінацій, включаючи "Найкращий фільм", "Найкраща режисура" та "Найкраща акторка".

Серед інших претендентів на головні нагороди: "Бруталіст", "Повна невідомість", "Конклав", "Дюна: частина друга" та інші.Номінанти "Золотого глобуса 2025"Номінанти "Золотого глобуса 2025"

У акторських номінаціях змагаються: Памела Андерсон, Кейт Вінслет, Емі Адамс, Демі Мур, Анджеліна Джолі, Тімоті Шаламе, Деніел Крейг, Едріен Броуді, Х’ю Грант ті інші.Номінанти "Золотого глобуса 2025"Номінанти "Золотого глобуса 2025"

На премію "Золотий глобус" претендують також суперзірки Nickelodeon і Disney Аріана Гранде і Селена Гомес за ролі другого плану в мюзиклі "Емілія Перес".

10 найочікуваніших премʼєр 2025 року
Фільми та серіали, що передбачили майбутнє