На YouTube-каналі "Це ніхто не буде дивитись" вийшло інтерв’ю Емми Антонюк із 69-річним українським співаком Іво Бобулом. На момент публікації цього матеріалу, воно набрало понад 100 тисяч переглядів і розлетілося по TikTok.
Вислови співака про бездушних і меркантильних жінок, які "скачуть" по ліжках у пошуках принца могли б залишилися непоміченими, якби не молодь, яка власне і зробила з нього нового інтернет-мема.
Що сталося
Інтерв’ю проходило спокійно, аж поки мова не зайшла про стосунки. Зокрема, на питання журналістки, чому Іво Бобул навчає свого 16-річного сина у взаєминах із жінками, той почав ділитися "секретами", які більше були схожі на звинувачення.
"Жінки бувають різні, а тим більше зараз, жінки зараз розбалувані. Дуже багато хочуть від чоловіків. Дуже багато. Я дивлюся на все це і мені просто шкода стає чоловіків, жінки яких не розуміють, що вони мають біля себе. Сьогодні є один, через пару років уже інший і так скаче по ліжках, із одного до іншого, шукає принца, а принц був біля неї", — пожалівся співак.
Він далі й далі продовжував свою лекцію про меркантильність жінок, які, на його думку, ладні кинути чоловіка лише через його неспроможність купити умовні шубу чи машину. І, звісно, не забув про стереотипне "жіноче щастя".
"Дуже меркантильні стали жінки. Дуже меркантильні, дуже, і це видно. Дуже багато жінок самотні і не знають, чому вони одинокі. Мають все, а не мають щастя. Чому нема щастя? Тому що треба подивитися на себе всередини, що ти наробила, що залишилася сама. Кого ти так образила. Того, хто тебе любив і носив на руках. І щось він не міг дістати тобі, шубу, і з-за цієї шуби ти: "Всьо, я пішла до Васі, до Петра!", — не вгамовувався Бобул.
Намагання інтерв'юєрки пояснити, що щастя не залежить від наявності чоловіка і взагалі жінки мають право робити те, що хочуть, співак відкинув. Натомість заявив, що хороші дівчата сидять вдома. Після ще й спробував повчати журналістку.
"Ти прожила 30 з чимось років, ти щаслива в своєму житті? Тебе обнімають зранку? Тобі каву приносять?.. От скажи, чому ти одна?.. От ти молода, а в тебе нема дитини, в тебе нема чоловіка, чому? А це має бути вже" — переконував Іво Бобул.
При цьому, сам він каже, що йому подобається бути наодинці, але жінки ймовірно насолоджуватися цим не можуть.
Коли ж Емма Антонюк звинуватила співака у сексизмі й попросила не ображати половину людства через власний невдалий досвід, він вибухнув. Посеред розмови народний артист жбурнув книгу, і на словах "ти мені починаєш говорити всяку х*рню" завершив інтерв’ю.
Повне відео цієї розмови ви можете подивитися нижче:
На жаль, це не єдиний випадок поширення публічною людиною сексистських наративів. І якщо "консервативність" поглядів Іво Бобула ще хоч якось можна пояснити його віком, то коли подібні "цінності" вилітають з вуст здавалося б прогресивних людей, стає не по собі.
Сексистські скандали з українськими артистами та політиками
Пропонуємо згадати деякі зі скандалів, що трапилися в українському інфопросторі останнім часом.
Потап і його трек "Волонтери"
Один із останніх скандалів стосується так званого "гімну волонтерів" від Потапа. Зіткнувшись із цунамі хейту після релізу треку, все, що зробив артист — почистив коментарі, а згодом і взагалі закрив можливість коментувати.
За текст зі звертанням до волонтерок словом "мала", відсутність фемінітивів та рядок "Ой мама, не питай з ким була і де ночі провела. Я була з хлопцями бійцями, я волонтерила" Потапа пропонували номінувати на "сексистів року".
"А чого немає наступного куплету? Насосала на старлінк. Нє? Роздягнулась за тепловізор. А? Прогнулась за мавік. Враховуючи, що більшість волонтерів — жінки. То нова пісня Потапа — про те, що ми максимум, чим можемо волонтерити, на його думку, — так це переднім місцем. Так?" — відреагувала на пісню волонтерка Ольга Лозун.
Олексій Арестович
А ось той, кого на відміну від Потапа не просто номінували, а хто став "Сексистом року" за результатами опитування "Гендер в деталях".
Колишній позаштатний радник Офісу президента Арестович так часто вляпується в сексистські й не тільки скандали, що виділити один майже неможливо. Ось деякі з прикладів його ставлення до жінок, за які не прозвучало жодних вибачень.
Kalush і Skofka
Попередниками Потапа із скандальними рядками треку "Батьківщина" були гурт Kalush і репер Skofka. Саме їх приклад міг би, на думку українців, навчити виконавців ретельно підбирати слова.
У кінці грудня артисти випустили пісню, рядки якої сприйнялися суспільством як обʼєктивація. Нагадаємо, як вони звучали:
Кулі-дебіли полетіли, бо не мали права вони на слова.
Воля – це дівчина, що любить дім, тільки руским би не дала.
Як ви розумієте, саме останній рядок обурив аудиторію.
"Це об’єктивізація жінки! Всі все розуміють, що мається на увазі. Спитайте жертв сексуального насилля, що постраждали від армії РФ, що вони думають про пісню“, “То пишіть, що воля це хлопці, які люблять свій дім, але руським не дали, а не принижуйте дівчат", – йдеться в одному із коментарів.
Щоправда, на відміну від двох попередніх скандалів, Kalush і Skofka перепросили за невдале використання подібних порівнянь.
Володимир Петров
Ще один номінант на "Сексиста року" від "Гендеру в деталях" — блогер та політтехнолог Володимир Петров.
Гучний сексистський скандал спалахнув, коли він опублікував картинку, на якій оральний секс зображено в якості приниження жінки. Зокрема, через підпис.
Далі, за принципом Арестовича "ні обіцянок, ні пробачень", Петров опублікував те ж саме зображення із "жартом", що феміністок ґвалтують батьки. Зокрема, він підписав ілюстрацію так: "коли чекаєш в гості подругу, щоб обговорити перспективи отримання гранта на феміністичний рух в Україні, але твій батько несподівано повертається з роботи ранійше ніж зазвичай".
Після цього почав обговорювати зовнішність жінок, які його критикували.
Wellboy
Останнім сексистський скандалом на сьогодні стане інцидент з виконавцем Wellboy. Під час підйому на ескалаторі Київського метрополітену артист зняв і виклав фото дівчини, яка стояла перед ним. Точніше світлину її сідниць, адже дівчина стояла у спідниці.
Коли в мережі почали критикувати Wellboy, той своєю чергою почав видаляти коментарі й глузувати з тих, хто вказує йому на неприпустимість таких вчинків.
"А що за сексисти? Коли це любити дівчат стало не ок? Сорі, зуммери, був не правий, киваю головою", — прокоментував співак.
Це лише невелика вибірка прикладів, які демонструють, що інститут репутації досі, на жаль, порожнє місце для деяких публічних осіб. Вони дистанціюються від незгодних і продовжують свою діяльність. Публічність — це відповідальність, і маючи платформу для впливу на людей необхідно ретельно підбирати слова. Рано чи пізно культура відміни повноцінно запрацює в Україні й тоді другого шансу вже не буде.