Травень у Києві буде насиченим на різноманітні мистецькі події. Від ярмарку хендмейду в стилі "Аліси в країні див" до масштабного Арт Маркету з роботами відомих українських художників — підготували для вас добірку найцікавіших виставок, які варто відвідати у травні 2025 року.
Виставка-ярмарок "Медвін: Рукоділля та хобі"
Мотивом виставки обрали пригоди Аліси — героїні казки Льюїса Керрола "Аліса в країні див". На виставці будуть представлені авторські вироби різних тематик та стилів: прикраси, іграшки, декор, дерев’яні вироби, кастомізований одяг тощо. Окремою темою виставки-ярмарку цього разу буде "Лялька фест" — handmade лялька, колекційна лялька, вінтажна лялька, одяг та аксесуари для ляльок, лялькові меблі тощо.
- Де: Спортивна площа, 1
- Коли: 30 квітня — 1 травня
- Вартість: вхід вільний
Всеукраїнський Арт Маркет професійного мистецтва
3—4 травня у Києві в галереї мистецтв "Лавра" пройде другий всеукраїнський Арт Маркет професійного мистецтва. В заході візьмуть участь проєкти українських та міжнародних галерей: аукціонний дім Goldens, галерея НЮ АРТ, Dymchuk Gallery, Mironova Gallery, Галерея РА та інші.
У межах Арт Маркету будуть представлені роботи українських художників: Анатолія Криволапа, Олега Голосія, Дмитра Кавсана, Ігоря Гусєва, Олександра Ройтбурда, Івана Марчука, Василя Цаголова, Давида Бурлюка, Миколи Глущенка, Романа Сельського, Тетяни Яблонської.
Під час заходу гостям покажуть фільм про українського майстра документальної чорно-білої фотографії — Олександра Глядєлова.
- Де: Київська міська галерея мистецтв "Лавра", вул. Лаврська, 7б
- Коли: 3 — 4 травня
- Вартість: 200 грн. Перші 500 квитків безкоштовно за умови попередньої реєстрації.
"Третє дихання"
Інтерактивна виставка площею 4000 м² про емоції та почуття. На локації працюють 7 тематичних зон, 50 інтерактивів та інсталяцій, 5 VR-досвідів і розміщені десятки практик від психологині та кураторки виставки Світлани Ройз.
"У складні часи виникає питання: де взяти ресурс і сили, щоб рухатися далі? Такий ресурс можна знайти на "Третьому диханні". Простір допоможе розібратися у тому, що ми відчуваємо, відновить, поверне посмішку, зніме напруження і подарує маленьку радість, яку, ми сподіваємося, ви понесете із собою. Виставка допоможе віднайти свою внутрішню дитину і зрозуміти, що третє дихання — у нас самих", — каже директорка з маркетингу Mastercard в Україні та Молдові Наталя Байдала.
У кожній зоні є точки взаємодії з відвідувачами — наприклад, великі екрани з обличчями науковців Чарльза Дарвіна, Пола Екмана й Карла Юнга або 150 червоних слухавок, що звисають зі стелі, в яких звучать історії людей, які пішли за покликом свого серця та досягли великих звершень. Головною зіркою виставки став кіт, який вже засвітився на численних фото киян, що відвідали виставку.
- Де: простір M82, вул. Межигірська, 82, Київ
- Коли: 26 квітня — 1 червня
- Графік роботи: вт–чт: з 11:00 до 20:00, пт–нд: з 10:00 до 21:00. Понеділок — вихідний.
Четвер та пʼятниця – дні для гостей від 16 років. - Вартість: повний квиток — 150 грн; пільговий квиток — 75 грн (школярі, студенти, пенсіонери — за наявності посвідчення); сімейний квиток — 300 грн (для двох дорослих і до трьох дітей від 7 до 16 років); безплатний вхід для дітей до 7 років, а також за наявності посвідчення для таких категорій: осіб з інвалідністю І–ІІ груп, військових з посвідченням УДА, військових з посвідченням УБД, строкових та мобілізованих військовослужбовців, ветеранів війни, членів родини полеглих, полонених, зниклих безвісти воїнів, дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
"Горизонти у спектрі білого" Ганни Криволап
У виставковому проєкті "Горизонти у спектрі білого" художниця Ганна Криволап представляє серію живописних робіт, що досліджують сприйняття, збережені спогади та емоційний зв'язок з місцем. Її картини — це передача внутрішніх відчуттів, які воно викликає.
Твори Криволап балансують на межі між пейзажним живописом та абстракцією. Горизонтальна лінія як фундаментальний елемент нашого зорового сприйняття та буття стає своєрідною точкою зникнення, де конкретні обриси розчиняються у безмежному просторі білих відтінків.
- Де: вул. Євгена Чикаленка, 21а
- Коли: 17 квітня — 4 травня
- Вартість: вхід вільний
"Виставка сімох"
"Виставка сімох" обʼєднує твори сучасних українських митців, кожен з яких пропонує свій погляд на мистецтво як спосіб переосмислення дійсності. У проєкті експонуватимуться роботи, створені з використанням різноманітних медіа: фотографії, колажу, інсталяції, графіки та інших художніх практик.
Проєкт представлений мистецьким колективом "U-233", що виник у 2023 році як об’єднання українських митців, які працюють як в Україні, так і за її межами.
- Де: Музей української діаспори, вул. Князів Острозьких, 40б
- Коли: 16 квітня — 18 травня
- Вартість: 150 грн (пільговий — 100 грн)
Аукціон колекційного живопису "Київський арт-вернісаж"
8 травня відбудеться 10 ювілейний аукціон колекційного живопису "Київський арт-вернісаж" за підтримки Громадської ради при Міністерстві оборони України. Отримані на аукціоні кошти спрямують на підтримку сиріт та вдів захисників України.
На продаж виставлять 101 лот. Добірка презентує роботи художників XIX сторіччя: Харлампія Костанді, Петра Левченка, Олексія Маркова та Олександра Стіліануді. Буде представлена графіка (естамп та літографія) XIX сторіччя Гюстава Доре, Тараса Шевченка та інших. На аукціон також виставлять роботи класиків українського живопису Сергія Шишка, Віктора Шаталіна, Йосипа Бокшая, Яноша Ерделі, Віктора Севастьянова, Миколи Глущенка, Степана Усика, Матвія Когана-Шаца, Віри Довгалевської та інших. Серед лотів аукціону є і сучасний живопис. Ціни на деякі лоти стартуватимуть від 1 долара.
- Де: Національний музей літератури України, вул. Б.Хмельницького, 11.
- Коли: 8 травня, 14:00. Передаукціонна виставка пройде 5—7 травня.
- Вартість: вхід вільний
"Потворчий цьом у зоряний день"
Виставка мультидисциплінарної художниці Саші Луньової занурить глядача у світ сюрреалістичних образів, де поєднуються абсурдність, гротеск і трохи маринованого хаосу. Експозиція представить серію робіт, виконаних у стилі наївного мистецтва — з яскравими кольорами, кумедними формами, емоційною щирістю та відчуттям, наче це спогади про щось, чого ніколи не було, але дуже хотілося б згадати.
У роботах мисткині домінують образи губ і зірок — чуттєвих і промовистих символів, які уособлюють і гомін, і тишу, і прозріння, і внутрішні блукання свідомості.
- Де: Squat 17b, Терещенківська, 17б
- Коли: 23 квітня — 21 травня
- Вартість: вхід вільний
Бліц-проєкт "Крізь потаємні дверцята"
Музей Ханенків презентує сезон бліц-проєктів "Крізь потаємні дверцята", у якому відвідувачів познайомлять з творами європейського мистецтва XVII століття. 29 травня розкажуть про Вазу, декоровану маскаронами, що приписується одному з ранніх послідовників французького кераміста Бернара Паліссі. Розповість про цей мистецький твір дослідниця музейних фаянсів Олена Мітякіна.
- Де: Музей Ханенків, вул. Терещенківська 15-17
- Коли: 29 травня
- Вартість: від 50 грн
"Іканича" Маріупольська писанка
Вперше після того, як російська армія знищила Маріупольський краєзнавчий музей, можна буде побачити відроджену колекцію писанок, які називаються "Іканича". Ці писанки є важливою частиною культури греків, які живуть біля Азовського моря, і є символом Маріуполя.
Збирати колекцію почали ще в старій гімназії Маріуполя, а потім продовжили в новому краєзнавчому музеї. У 2022 році писанки з колекції "Іканича" були знищені разом зі всім, що було в музеї, але збереглися їхні фотографії. Завдяки цим копіям майстри змогли відтворити деякі зразки.
- Де: Музей Івана Гончара, вул. Лаврська 19
- Коли: 24 квітня — 22 червня
- Вартість: повний — 100 грн, пільговий (студенти, пенсіонери) — 50 грн, учнівський (від 7 років) — 30 грн
Виставковий проєкт "Терещенківська, 9"
Київська картинна галерея презентує виставку "Терещенківська, 9" — першу експозицію, що відкривається в історичних інтер'єрах музею після подолання наслідків ракетної атаки. Цей спільний мистецько-історичний проєкт познайомить відвідувачів з історією одного з найвідоміших київських будинків та його знаменитих мешканців — родини Терещенків.
Експозиція розкриває шлях створення будинку, життєпис родини меценатів та історію їхньої цінної колекції мистецтва. Гості зможуть прослідкувати важливі етапи, що відбувалися в стінах садиби з кінця XIX до початку XX століття: від задуму будівництва у 1870-х роках до розміщення тут дипломатичних установ часів УНР та Української держави, а згодом — відкриття Київської картинної галереї у 1922 році під патронатом Всеукраїнської Академії наук.
Завдяки рідкісним фотографіям тогочасних інтер'єрів, а також оригінальним меблям, які прикрашали маєток понад століття тому, відтворюється атмосфера минулої епохи.
- Де: вул. Терещенківська, 9
- Коли: з квітня по листопад
- Вартість: 200 грн (пільгові категорії — 100 грн)