Кому пощастило мати захоплених літературою викладачів, ще зі школи знають чимало цікавих фактів про українських письменників.
Підручники здебільшого виносять за лапки те, що характеризувало б "людяну" сторону митців і залишають їх відчужено стояти на п'єдесталі геніїв. Ми в жодному разі не ставимо під сумнів їх геніальність, але хочемо зробити мастодонтів пера більш зрозумілими для звичайних людей. Тому зібрали для вас підбірку цікавих фактів про сімох українських письменників.
Зізнавайтеся, що з цього знали, а що почули вперше?
МАРКО ВОВЧОК
Марко Вовчок вважають фатальною жінкою української літератури. Вона крутила чоловіками, як хотіла, тримаючи їх у френдзоні. І хоча ставлення деяких її сучасниць до неї було доволі мізогінним, чоловіки не тільки втрачали розум від Марії Вілінської, а й подекуди життя. Так, двоє її чоловіків померли на руках жінки, ще один урізав собі віку через нерозділене кохання. Страждав за Марко Вовчок і Куліш, якому вона зрадила з Тургенєвим. Принаймні, він так вважав. Розлючений Пантелеймон почав розпускати чутки, що твори Марко Вовчок — це робота чоловіка Вілінської.
Помста Куліша в якомусь сенсі пройшла через віки, інакше як можна пояснити, що досі знаходяться люди, які думають, що Марко Вовчок — це чоловік?
ПАНАС МИРНИЙ
Панас Мирний з одного боку був чиновником, який працював на російську імперію, з іншого — писав книги проти цієї ж імперії й розбудовував українську культуру.
Можливо, саме тому він і не любив публічності, а свої твори ховав у ящику для сала, що вберегло їх від знищення під час обшуків жандармів.
Хоча одного разу Рудченко не витримав і випадково видав себе. Коли на сцені полтавського театру поставили п’єсу "Лимерівна", глядачі під овації почали вимагати "автора на сцену". А він взяв і вийшов. Близькі, співробітники, знайомі були в шоці, що чиновник Рудченко і письменник Мирний — the same person.
ВАЛЕР'ЯН ПІДМОГИЛЬНИЙ
Одне з перших оповідання Підмогильного було написано в 16 років. Воно називалось "Важке питання", де головний герой хотів позбутися цноти. В 30-х роках радянські критики нападають на Підмогильного, мовляв, як це так на початку революції підліток пише оповідання про фізіологічні потреби й ігнорує події навколо. Спочатку вони звинувачували його в аполітичності, а потім розстріляли разом з іншими українськими інтелігентами, які не вписувалися в канони їх тоталітарної системи й становили загрозу. На жаль, почерк росії у відношенні до українців незмінний.
ІВАН БАГРЯНИЙ
Іван Лозов’ягін або Лозов'яга мав безліч псевдонімів, серед яких Іван Полярний, "Сорок Сорок", "Дон Кочерга". Але по-справжньому прижився один — Іван Багряний. Цей псевдонім прижився настільки, що буквально замінив справжнє ім'я письменника. Син Багряного дізнався справжнє прізвище батька вже бувши в дорослому віці. Вважається, що цей псевдонім Лозов'ягін обрав під впливом творів Хвильового, чий улюблений епітет "багряний" уособлював революційно-романтичне поривання.
Життя Багряного, як і героя його найвідомішого роману "Тигролови", було сповнене пригод і небезпек. Письменник чотири рази виривався із рук радянської влади й також тікав з-під арешту. Полювання на нього призвело до того, що Багряний завжди мав із собою ціанистий калій. Він носив ампулу у лацкані піджака на випадок, якщо його таки "вполюють".
ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА
Ольга Кобилянська, як і вся її родина, не знала української. Спочатку. З дитинства Кобилянська вільно володіла німецькою і польською мовами, ними ж писала свої перші твори. І лише згодом письменниця разом зі своєю матір’ю досконало вивчила українську. І не просто вивчила, а стала видатною письменницею України. Чудовий приклад для тих, хто зараз переходить на українську.
Взагалі, у Кобилянської є багато чому повчитися як у людини. Вона була настільки самодостатньою, що зробила пропозицію руки й серця Осипу Маковею. Врешті з цього нічого не вийшло і він одружився з іншою, як називала її Кобилянська, "куркою домовою". Але принаймні вона спробувала!
ІВАН ФРАНКО
Іван Франко був неабияким ловеласом і вважав, що у поета має бути жінка. В ідеалі — щороку інша. Так він писав Осипу Марковичу: "Якщо немає дівчини, то треба негайно закохуватися". Але проблем з дівчатами у поета не було ніколи.
Подейкують, що коли Франко осліп, він змусив свою дружину Ольгу Хоружинську відвести його до коханки Целіни Журавської, яка жила в домі під виглядом економки, і в деталях описати її вигляд.
Цілком в дусі чоловіка, який спізнився на власне весілля, бо нібито знайшов старий вірш і переписував його.
ПАНТЕЛЕЙМОН КУЛІШ
Пантелеймон Куліш був дещо деспотичним і нервовим, але ми пробачаємо йому це принаймні через його достатню русофобію.
Попри кілька років роботи й життя в петербурзі, він не сприймав росіянок. Серед безлічі коханок, не було жодної російської жінки в житті Куліша. Він навіть продинамив доньку ректора петербурзького університету Ольгу Плетньову через небажання тої вчити українську мову та її нелюбов до українського фольклору.
Пантелеймон молодець! Будь як Пантелеймон.