30 вересня в Україні святкують День бібліотек. Ми зробили підбірку бібліотек в Києві — від старих до нових та інноваційних.
Науково-технічна бібліотека імені Г. І. Денисенка
Це найбільша технічна університетська бібліотека України. Її заснували у 1898 році. Тоді вона називалася Фундаментальною. У 1941—1943 роках бібліотеку частково зруйновали і розкрали. З 1980 року вона обслуговує читачів в новому приміщенні на площі Знань, де знаходиться й нині.
Бібліотеку назвали на честь ректора КПІ — Григорія Івановича Денисенка. Саме він ініціював спорудження корпусу, який спроєктували у вигляді паралелепіпеда представники Київського науково-дослідного інституту експериментального проєктування.
Зовні приміщення непримітне, проте всередині має свої особливості. Через сходи бібліотеку ще називають київським Гоґвортсом. Всередині є артзони та інсталяції.
Так, на стінах можна побачити чотири панно художника Володимира Пасивенка "Людина і природа". На першому поверсі розташований найбільший в Україні маятник Фуко та виставка-інсталяція "Небесні журавлі".
Традиційно у бібліотеці встановлюють тимчасові артоб'єкти на різні теми. Серед відомих — "Вишиванка", інсталяція "КОД", "Книжкове серце" тощо.
На період дії воєнного стану бібліотека тимчасово не обслуговує сторонніх користувачів.
Адреса: проспект Берестейський, 37 Л
Режим роботи: з понеділка по суботу з 8:30 до 20:00.
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Це одна з найбільших національних бібліотек світу. Її заснували понад 100 років тому, а сам корпус звели наприкінці 80-х. Назва бібліотеки періодично змінювалась.
Бібліотека зберігає понад 15 мільйонів книг й щорічно доповнює сховище новими екземплярами. Щодня її відвідують близько 2 тисяч людей. Про нові надходження повідомляють на сайті, тож читачі можуть дізнатися про поповнення фонду онлайн.
Будівля бібліотеки налічує 27 поверхів й має висоту 78,6 м зі шпилем. Інтер'єр наповнений творами образотворчого мистецтва та скульптурами. В центральному вестибюлі — монументально-декоративне панно "Біль землі", а в фоє можна побачити гобелен-триптих "Витоки слов'янської писемності".
Переходити з одного поверху на інший необхідно по спіральному пандусу, вздовж якого можна побачити мармурові бюсти вчених, філософів та митців.
В читальному залі на стелі розміщені великі круглі вікна, які дають природне світло. Отримати читацький квиток може кожен, для цього необхідно показати посвідчення особи та оплатити 60 грн за пластикову картку.
Адреса: проспект Голосіївський, 3
Режим роботи: понеділок, середа та п'ятниця з 9:30 до 15:30, вівторок та четвер з 11:30 до 17:30, субота та неділя — вихідні.
Бібліотека імені Павла Тичини
На лівому березі Києва на вулиці Шептицького знаходиться сучасна бібліотека імені Павла Тичини. Будівля розписана у жовто-блакитних кольорах з книгами та портретами письменників.
Усередині багато рослин, є м'які пуфи, дивани та стільці для сидіння, зали для читання з комп'ютерами та безкоштовним інтернетом.
Привітні бібліотекарки завжди допоможуть обрати потрібні книги.
В бібліотеці періодично проводять кінопокази, зустрічі з письменниками, мовні та інші курси. Крім того, для охочих працює театральна студія, а діти можуть пограти в настільні ігри й навіть у PlayStation.
Записатися й стати користувачем бібліотеки можна, показавши паспорт. Усі подробиці щодо користування книгами містянам розкажуть у бібліотеці.
Адреса: вулиця Митрополита Андрія Шептицького, 24
Режим роботи: працює з 10:00 до 19:00, у п'ятницю з 10:00 до 18:00, вихідний день — субота.
Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого
Ця бібліотека — одна з найбільших і найстаріших книгозбірень України. Її заснували у 1866 році як київську публічну бібліотеку, якою вона залишалась до другої половини 20 століття. Ім'я Ярослава Мудрого вона отримала у 2016 році.
У сховищах зберігається майже 5 мільйонів книг на різну тематику.
Наразі бібліотека знаходиться у підпорядкуванні Мінкульту України. Будівля має статус пам'ятки архітектури. Завдяки своєму розташуванню (центр Києва), вона була одним із ключових об'єктів Євромайдану у 2014 році.
Адреса: вулиця Михайла Грушевського, 1
Режим роботи: з понеділка по суботу з 10:00 до 18:00.
Національна бібліотека України для дітей
Це головна дитяча бібліотека країни, яку заснували у 1967 році. У 1976 році архітектори Михайло Будиловський та Анатолій Цейтлін спроєктували будівлю в стилі модернізму. Бібліотека нагадує розгорнуту книжку з елементами футуризму. В оформленні взяли участь художники та скульптори, які оздобили приміщення витворами з кераміки, скульптурами та вітражами.
Читачі можуть побачити напівкругле глазуроване керамічне панно "Першодрукарі", кімнату казок та квіти у вестибюлі авторства Ольги Рапай. Також увагу привернуть металеві ковані елементи, кольоровий вітраж й гобелен ручного ткацтва.
Поряд із входом до бібліотеки розмістили арку та бронзову скульптуру хлопчика з книжкою.
У бібліотеці для дітей існує чимало залів. Наприклад, є театральний гурток з ляльковим театром, кімнати для індивідуального і групового прослуховування музики та для розвитку мовлення. В теплу пору року читачів виводять у літній дворик для читання.
На другому поверсі є зала для малят та дітей шкільного віку, актовий та комп'ютерний зали, мовний клуб та кімната з книжками на іноземних мовах.
Користуватися фондом бібліотеки можуть діти до 18 років та їхні батьки.
Адреса: вулиця Януша Корчака, 60
Режим роботи: з понеділка по п'ятницю з 8:30 до 17:00, так само у неділю. Вихідний день — субота.
Центральна районна бібліотека "Свічадо"
У Святошинському районі працює оновлена бібліотека "Свічадо". Її перетворили на сучасний громадський простір з зонами й тактильними лініями для людей з порушеннями зору.
Заклад став інтелектуальним, культурним та дозвіллєвим центром: дітям цікаво приходити у бібліотеку, адже тут є не тільки книги, а й простір для спілкування з друзями.
Дизайн приміщення оформлений у яскравих кольорах — помаранчевому, жовтому, зеленому тощо.
Бібліотечним фондом можуть користуватися не тільки діти, а й дорослі. Книгозбірню також оснастили комп'ютерами та проєктором. Читачам зручно шукати та замовляти літературу на спеціальних автоматах самообслуговування.
Адреса: бульвар Ромена Роллана, 13-В
Режим роботи: з неділі по п'ятницю з 10:00 до 18:00, вихідний — субота.
Центральна бібліотека ім. Т.Г.Шевченка для дітей
Бібліотека має столітню історію й досі залишається одним з головних книжкових осередків столиці України. Її заснували у 1919 році клопотанням Павла Тичини, який навіть працював в ній бібліотекарем. Саме він запропонував назвати книгозбірню на честь кобзаря.
Наразі це сучасний простір, де можна взяти книжки додому, почитати періодику в залі або пограти в настільні ігри. У вересні 2023 року тут відкрили спеціальний відділ настілок. Для дітей різного віку й інтересів доступні понад 125 ігор. Серед них — "Монополія", "Рамен. Рамен", "Монстри проти героїв", "Ханамікоджи", карткова гра "ЗСУ. Armed forces of Ukraine" тощо.
Також у бібліотеці працюють різні цікаві гуртки — "Казковий сніданок", "П'ятничний вечір" та "Papercraft". Крім того, проводять музичні інтерактивні заняття й існує художня студія.
Адреса: проспект Берестейський, 25-А
Режим роботи: з понеділка по суботу з 10:00 до 18:00.