На думку багатьох психологів, період до 30 — найкращий час для того, аби знайти себе. Життєві кризи можуть наздогнати нас на будь-якому етапі життя, проте важливо слухати себе, розуміти свої потреби й шукати шляхи для розв'язання проблем.
Із цим чудово допомагають спеціалісти, проте якщо в силу певних обставин ви не можете піти до психолога, зверніться до книг. Там криється дуже багато відповідей.
Ми зібрали для вас добірку художньої та мотиваційної літератури, яку варто прочитати до 30 років.
Меґ Джей "Визначні роки. Від 20 до 30"
"Визначні роки" американської психологині-практика Меґ Джей — це своєрідний путівник для людей після 20-ти, заснований на особистій практиці та дослідженнях, який має допомогти розібратися у своїй голові.
Книга написана у вигляді щоденника, в якому кожен розділ — це спогади про одного з клієнтів та його проблему. Цих історій так багато, що хоча б в одній з них, але кожен знайде себе.
"Визначні роки. Від 20 до 30" має три частини — Робота, Кохання, Розум та тіло. У них підіймаються проблеми самовизначення, вибору, практичні поради, з чого почати, якщо не знаєш, як налагодити своє життя тощо.
Авторка переконана, що саме період з 20 до 30 років — найкращий час для самовдосконалення й наводить цьому чіткі аргументи.
Джек Керуак "У дорозі"
Автобіографічний роман Керуака, написаний за три тижні на величезному рулоні паперу, розповідає про захоплюючі подорожі Америкою Джека та його друга і кумира цілого покоління Ніла Кессіді, якого у творі звуть Діном Моріарті.
Це одночасно безшабашна і сумна книга, де невтомні молоді люди з "розбитого покоління" бачать своє життя у випадкових зустрічах і коханцях, випивці, джазі, крадіжках і нічних відвертих розмовах.
"У дорозі" — це книга про свободу, спонтанність, про бажання дослідити світ, не маючи уявлення про якусь кінцеву точку призначення. Дорога в романі ніби уособлює життя, яке для головних героїв ніколи не закінчується.
"У дорозі" складається із п'яти частин, кожна з яких розбита на уривки. Розповідь ведеться від імені Сала Парадайза, який є прототипом автора Джека Керуака.
Джордан Пітерсон "12 правил життя. Як перемогти хаос"
Джордан Пітерсон — сучасний канадський мислитель та психолог, який здобув популярність завдяки своїм оригінальним поглядам на стан сучасного суспільства. "12 правил життя. Як перемогти хаос" — перекладений багатьма мовами бестселер, у якому автор викладає прості істини, які можуть змінити життя.
На прикладі цих дванадцяти правил Пітерсон показує, як протистояти хаосу, стражданням та невдачам у житті. Це не просто про список конкретних порад (хоча й про них теж), а про цілісний підхід до життя. Деякі критики називають цю книгу протиотрутою від розчарування в житті та в людстві, деякі — ліками від цинізму, а хтось — пігулкою від жалю до себе. У будь-якому разі "12 правил життя" після виходу стала однією з найпопулярніших книг у світі, тому принаймні її варто прочитати для розуміння і власних висновків.
Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"
Певно не має людини у світі, яка б не чула про "Маленького принца". Більшість з нас читали його у школі, проте чи перечитував хтось цю казку в дорослому віці? Якщо ні, то дарма — повірте, зараз вам відкриються зовсім інші, абсолютно нові істини.
Сумна історія про наївного хлопчика, який прибув на Землю з крихітного астероїда Б-612, підіймає вічні проблеми добра, зла, вірності, щирості.
Текст казки про Маленького принца спочатку здається неймовірно простим, але, придивившись, можна помітити, що він сповнений глибоких і важливих символів. Книга вчить берегти у собі дитину, що так часто забуваємо робити ми, дорослі.
Віктор Франкл "Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі"
Австрійський психолог і філософ, засновник логотерапії Віктор Франкл, описуючи свій важкий життєвий досвід у цій книзі, дав відповіді на питання про сенс життя і пошуку себе у цьому світі. Віктор Франкл був психологом, який втратив всі свої записи та напрацювання за пару секунд, але знання, якими він володів, ніхто не зміг відібрати.
Автор — один із небагатьох, хто вижив у таборі смерті. "Людина в пошуках справжнього сенсу" — це розповідь про те, як було влаштовано концтабори, як людей змушували працювати і жити в нелюдських умовах, як їх відправляли на смерть з точки зору психології також.
Глобально це історія про те, як у моменти здавалося б найбільшого відчаю потрібно змушувати себе знаходити в собі сили, сенс і волю до життя, бо тільки так людина може зберегти свою сутність.
"Той, хто знає, навіщо жити, може витримати будь-яке як", — писав Франкл. У цьому власне й є суть книги.
Еріх Марія Ремарк "Життя у позику"
"Життя у позику" Ремарка починається з того, що автогонщик Клерфе приїжджає в санаторій для легеневих хворих, щоб відвідати свого друга і колегу з перегонів. Під час візиту герой зустрічає хвору на туберкульоз Ліліан, якій лишилося жити небагато. Вони закохуються, і Ліліан залишає санаторій їх Клерфе, аби встигнути подивитися світ та пожити справжнє життя.
"Життя у позику" — це про життя, яке герої відвойовують у смерті. Цей твір називають джерелом життєвих мудростей, які змушують задуматися про все відразу. І як завжди у Ремарка, лише кохання та дружба залишаються непорушними. Тільки в них можна знайти точку опори.
Ренді Пауш, Джеффрі Заслоу "Остання лекція"
Це книга-лекція викладача Університету Карнегі-Меллон Ренді Пауша про важливість радіти життю і цінувати відведений нам час. Це своєрідне послання цілому поколінню, яке має на меті розкласти для молодих людей усе по полицях.
Ренді Пауш написав "Останню лекцію", коли дізнався, що йому залишилося кілька місяців через рак підшлункової залози. Водночас ця лекція не про смерть, а про вміння жити.
"Остання лекція" — це філософські роздуми про життя людини, яка вже нічого не зможе виправити, і яка знає коли помре. Це спроба зрозуміти те, як треба жити, що робити, щоб потім не шкодувати про втрачений даремно час, нездійснені мрії, нереалізовані можливості тощо. За лічені дні після виходу книга стала бестселером у США.
Саллі Руні "Де ж ти дівся, світе мій прекрасний"
"Де ж ти дівся, світе мій прекрасний?" — третій і найновіший роман ірландської письменниці Саллі Руні, який вийшов минулого року. У книзі підіймаються питання цивілізації, суб’єктивності краси, ментальних проблем та долі сучасного світу.
Складена з листів, життєвих замальовок і діалогів оповідь, розкриває внутрішній світ чотирьох головних героїв — письменниці Еліс, закоханого в неї робітника складу Фелікса, редакторки невеликого журналу Айлін та її друга Саймона. Ніхто з них не бореться за свої ідеали, не намагається змінити світ і до кінця не усвідомлює, як жити це життя. Проте всі вони дуже намагаються розібратися в цьому.