9 січня 1924 року, рівно 100 років тому, народився український і вірменський кінорежисер, сценарист Сергій Параджанов.
Він є одним з найяскравіших митців течії українського поетичного кіно — більшість фільмів хвилі сповнені символізму, фольклорних та сюрреалістичних образів.
“Наш Київ” пропонує добірку з пʼяти стрічок Сергія Параджанова.
“Золоті руки”
- Дата виходу: 1 квітня 1957 року
- Жанр: документальний
- Режисер: Сергій Параджанов, Олексій Панкратьєв
Короткометражна документальна робота оповідає про відомих українських народних майстрів. Це представники української культури, що працюють у різних напрямках народного ремесла, притаманного різним регіонам країни.
Серед майстрів: художниця у жанрі наївного мистецтва Катерина Білокур, художник кераміки Дмитро Головко, майстриня петриківського розпису Віра Клименко та майстер гутного скла Мечислав Павловський.
“Українська рапсодія”
- Дата виходу: 25 вересня 1961 року
- Жанр: драма, воєнний
- Режисер: Сергій Параджанов
- У головних ролях: Ольга Петренко, Едуард Кошман
Мирне життя після подій Другої світової війни. Співачка Оксана виграє головний приз престижного вокального конкурсу і повертається до рідного села. На вокзальному пероні вона зустрічає Антона — її коханого, якого всі вважали загиблим у боях.
“Київські фрески”
- Дата виходу: 9 травня 1966 року
- Жанр: документальний
- Режисер: Сергій Параджанов
- У головних ролях: Тенґіз Арчвадзе, Антоніна Лефтій
Незавершений документальний фільм на тему наслідків війни. Усі епізоди 15-хвилинної роботи зображують життя військових та їхніх рідних у післявоєнний період.
Радянська цензура не дозволила режисеру закінчити роботу над фільмом. Короткометражку змонтували з матеріалу, який зняв Параджанов.
“Тіні забутих предків”
- Дата виходу: 4 вересня 1965 року
- Жанр: драма
- Режисер: Сергій Параджанов
- У головних ролях: Іван Миколайчук, Лариса Кадочникова, Спартак Багашвілі
Історія кохання парубка Івана та юної Марічки. Попри те, що обоє походять з ворожих родів, закохані намагаються побудувати спільне щастя.
Фільм знімали в українських Карпатах, а сюжет зображує автентичні обряди та традиції етнокультурного регіону Гуцульщини.
Стрічка отримала світове визнання — на Міжнародному кінофестивалі у Мар-дель-Платі Параджанов отримав спеціальну нагороду від журі, а також Приз Міжнародної федерації кінопреси. Крім того, “Тіні забутих предків” займають першу позицію у списку “100 найкращих фільмів в історії українського кіно”.
“Колір граната”
- Дата виходу: 1 жовтня 1969 року
- Жанр: біографічний, драма
- Режисер: Сергій Параджанов
- У головних ролях: Вілен Галустян, Софіко Чіаурелі, Оганес Мінасян
Фільм зображує життєвий шлях відомого вірменського поета, лірика та музиканта Саят-Нови. Сюжет розділений на декілька епізодів, що символізують різні етапи становлення митця.
Стрічку неодноразово забороняли до показу радянські цензори, через що візуальну складову та сюжет доводилось змінювати: до фільму додавали інтертитри, іншу озвучку або ж вирізали деякі сцени.
У 2014 році “Колір граната” відреставрували, оцифрували та перемонтували, щоб максимально наблизити до оригінального бачення Параджанова. Реставрацію реалізував режисер Мартін Скорсезе.