Фільми про війну на реальних подіях
Кадр з фільму "Бункер"

"Війна ніколи не змінюється" — ця фраза с однієї відомої гри знову і знову знаходить своє підтвердження у реальності. А сьогодні вона є як ніколи актуальною для українців. Протягом історії різноманітні загарбники завжди знаходили привід для нападу, а коли туман війни розсіювався, письменники та художники зображали ці події у своїх творах.

Звісно ж, особливо тему війни полюбляє кінематограф. Фільмів про війну — безліч. Ми ж вирішили розповісти про ті стрічки, що були засновані на реальних подіях. В нашій добірці — як визнані шедеври світового кіно, так і маловідомі в Україні стрічки про воєнні конфлікти у різних країнах. 

"Список Шиндлера" (Schindler's List)

Виробництво: США, 1993 рік
У ролях: Ліам Нісон, Бен Кінгслі, Ральф Файнс, Ембет Девідс
Які події: Друга світова війна

Безперечна класика світового кіно від Стівена Спілберга. Фільм розповідає історію реального чесько-німецького підприємця Оскара Шиндлера, який у часи Другої світової війни та Голокосту врятував життя більш ніж тисячі польських євреїв, що працювали на його фабриках. 

Цікаво, що реальний Шиндлер і досі залишається дещо спірною фігурою. Деякі критики вважають, що його мотиви були передусім корисливими та аж ніяк не альтруїстичними. Мовляв, до "списку Шиндлера" можна було потрапити лише за гроші. Правда це чи ні, достеменно невідомо. Фільм малює Шиндлера людиною, яка спочатку дивиться на євреїв зверхньо та зневажливо, але потім починає щиро перейматися їхніми долями та співчувати горю цього народу. 

"Кіборги. Герої не вмирають"

Виробництво: Україна, 2017 рік
У ролях: Макар Тихомиров, Андрій Ісаєнко, Віктор Жданов, Роман Ясіновський
Які події: Війна на Донбасі

Стрічка режисера Ахтема Сеїтаблаєва розповідає про відважних та цілком реальних захисників Донецького аеропорту під час війни на Донбасі у вересні 2014 року. За стійкість та живучість їх прозвали "кіборгами". Увага фільму зосереджена не стільки на самих бойових діях, скільки на внутрішньому світі героїв та їхніх конфліктах, які ну дуже знайомі усім українцям.

За сюжетом, до Донецького аеропорту, який вже чотири місяці утримують українські захисники, на чергування прибуває група "свіжих" бійців. Вони навчаються, беруть участь у боях, спілкуються один з одним та подекуди сперечаються через те, що кожен по-своєму сприймає речі, які відбуваються навколо. Аеропорт міцно переплітає їхні долі між собою, і тепер усі герої залежать одне від одного.

"Бункер" (Der Untergang)

Виробництво: Німеччина, Австрія, Італія, 2004 рік
У ролях: Бруно Ґанц, Александра Марія, Лара Корінна Гарфух, Ульріх Маттес
Які події: Друга світова війна

Ця потужна драма описує останні дні життя Адольфа Гітлера у підземному бункері в Берліні навесні 1945 року. Місто оточене радянськими військами та частково зруйноване, на вулицях тривають запеклі бої, а Німеччина вже фактично програла війну. Проте психічно нездоровий Гітлер все ще вперто вірить у свою перемогу та намагається надавати накази, які його підлеглі не в змозі виконати. Чим очевиднішою стає неминуча поразка, тим сильніше мешканці бункера занурюються в атмосферу відчаю. І тим гостріше розуміють, що для них залишився лише один вихід.

Фільм було засновано на спогадах особистої секретарки фюрера Траудль Юнґе та історичних дослідженнях. Стрічка відрізняється тим, що малює Гітлера не як карикатурного монстра, а як живу людину — хвору та зламану. 

"Вісім сотень" (八佰)

Виробництво: Китай, 2020 рік
У ролях: Хуан Чжичжун, Чжан Цзюн'ї, Охо Оу, Ду Чунь
Які події: Друга японсько-китайська війна (1937—1945)

Китайська військова драма, що розповідає про оборону складу Сихан у Шанхаї під час битви за місто. У 1937 році, на початку Другої японо-китайської війни, Імператорська армія Японії увійшла до Шанхаю. Захисникам міста вдавалося протягом трьох місяців стримувати японців ціною важких втрат, проте зрештою китайська армія була змушена відступити.

В центрі сюжету стрічки — одна з дивізій китайської армії, якій наказали захистити склад Сихан. Рішення про оборону складу прийняли для того, щоб підняти бойовий дух китайського народу після втрат у Пекіні та Шанхаї. Також влада країни хотіла таким чином заручитися підтримкою союзників, які спостерігали за битвою з Шанхайського міжнародного сеттльмента.

"Тридцять хвилин по півночі" (Zero Dark Thirty)

Виробництво: США, 2012 рік
У ролях: Джессіка Честейн, Джейсон Кларк, Дженніфер Елі, Марк Стронг
Які події: антитерористична операція США проти Аль-Каїди

Режисерка Кетрін Біґелоу відома тим, що знімає доволі "сухі" та позбавлені пафосу стрічки, які стосуються теми війни й криміналу. Цього разу вона розповідає майже десятирічну історію полювання США на "терориста номер один" Осаму бен Ладена та військову операцію, що стала його кульмінацією.    

Сюжет стрічки зосереджений на аналітикині ЦРУ Маї Гарріс, якій доручили знайти Бен Ладена. Ці пошуки розтягнулися на декілька років, протягом яких американські спецслужби та військові подекуди вдавалися до сумнівних методів, щоб досягти мети. Зрештою Гарріс встановлює ймовірне місцеперебування терориста, і тепер — справа за військовими.

"З міркувань совісті" (Hacksaw Ridge)

Виробництво: США, 2015 рік
У ролях: Ендрю Гарфілд, Вінс Вон, Сем Вортінгтон, Люк Брейсі
Які події: Друга світова війна

Фільм розповідає історію реального "ідейного пацифіста" Дезмонда Досса — американського бойового медика, який через свої релігійні переконання відмовився носити та використовувати будь-яку зброю. Досс став першим відмовником від військової служби з міркувань совісті, нагородженим Медаллю Пошани за мужність під час битви за Окінаву.

За сюжетом, після нападу Японії на Перл-Харбр головний герой добровільно поступає на військову службу як бойовий медик, але отримує купу проблем за свою відмову використовувати зброю чи хоча б тренуватися з нею. Попри зневагу та знущання з боку товаришів по службі, Досс не зраджує своєму пацифізму, але й не звільняється. А коли приходить час — він лише підтверджує свої принципи у справжньому бою. 

"Щасливого Різдва" (Joyeux Noël)

Виробництво: Франція, Німеччина, Британія, 2005 рік
У ролях: Бенно Фюрман, Гійом Кане, Гері Льюїс, Діана Крюгер
Які події: Перша світова війна

Драма, заснована на реальних подіях Першої світової війни. Напередодні Різдва в грудні 1914 року в окопах Західного фронту між французькими та британськими солдатами з одного боку й німецькими — з іншого виникло несподіване перемир’я. Вороги припинили вогонь та спільно святкували Різдво — вони обмінювались подарунками та їжею, разом співали пісні, влаштовували дружні посиденьки.  

Фільм показує ці події очима представників різних сторін: як солдатів, так і цивільних, що опинилися в самому серці цього спонтанного єднання. Стрічка має потужний гуманістичний меседж та демонструє, що навіть серед хаосу війни можна і потрібно зберігати людяність.

"Готель "Руанда" (Hotel Rwanda)

Виробництво: США, 2004 рік
У ролях: Дон Чідл, Софі Оконедо, Тоні Кгороге, Фана Моко 
Які події: Військовий переворот та геноцид у Руанді

Фільм розповідає про події, які розгорталися під час геноциду народу тутсі у Руанді у 1994 році. Тоді до влади у країні після військового перевороту прийшов тимчасовий уряд, представники якого належали до народу хуту — етнічної більшості в Руанді. Вони й розпочали геноцид тутсі та масові вбивства незгодних хуту. За приблизними оцінками, за сто днів тоді були вбиті близько 800 тисяч руандійців.

Сюжет стрічки зосереджений на реальній історії готелю Hôtel des Mille Collines, де під час геноциду сховалися понад тисяча людей, а також його керівника Пола Русесабаджіни. Головний герой вимушений стикатися із надзвичайною жорстокістю військових хуту, апатією представників ООН і, при цьому, продовжувати керувати готелем, щоб його дії не викрили. Адже від нього залежать життя сотень людей і власної родини.

"Уцілілий" (Lone Survivor)

Виробництво: США, 2013 рік
У ролях: Марк Волберг, Тейлор Кітч, Еміль Гірш, Бен Фостер
Які події: Війна в Афганістані (2001—2021)

Бойовик про невдалу військову операцію США в Афганістані влітку 2005 року, яка отримала назву "Червоні крила". Фільм знятий на основі книги колишнього американського військового, який брав участь в тих подіях та єдиний зі свого загону залишився в живих. 

Сюжет стрічки розповідає про групу "морських котиків", яких відправили ліквідувати польового командира Талібану Ахмад Шаха. Проте операція завершується повним фіаско через невдале планування та низку випадкових подій. Головні герої вимушені з боями прориватися через ворожу територію, а їхню ситуацію ускладнює відсутність зв’язку зі штабом. Живим додому зможе повернутися лише один з них.

"Вітаємо в Сараєві" (Welcome to Sarajevo)

Виробництво: Британій та США, 1997 рік
У ролях: Стівен Діллейн, Вуді Гаррельсон, Маріса Томей, Еміра Нусевич
Які події: Боснійська війна

В центрі сюжету — група британських та американських кореспондентів, що приїхали до осадженої столиці Боснії та Герцеговини у розпал війни. Журналісти знімають охоплене боями місто і не втручаються у страждання місцевих жителів, адже головне для них на цій війні — гучний репортаж та вдалий кадр.

Все змінюється, коли головний герой робить репортаж із розташованого на передовій дитячого будинку, де досі залишаються кілька сотень сиріт. Він вирішує привернути увагу світу до їхньої історії та цим самим добитися евакуації дітей у безпечне місце силами ООН. А ще — порушити свій принцип невтручання та незаконно вдочерити боснійську дівчинку Еміру.

Це вісім фільмів вересня