Топ-15: підбірка фільмів про українську армію
Кадр із фільму "Іловайськ 2014. Батальйон Донбас"

Війна в Україні триває вже понад вісім років, її друга фаза — більше двох місяців. За цей час, окрім горя і болю, війна принесла розуміння, хто насправді є героями України. Тож не дивно, що історії українських захисників письменники та режисери вирішили увіковічнити у книгах та фільмах. 

Українські герої мають різну військову підготовку, походження і стать. Вони навіть існували у різні часи. Але їх поєднує одна важлива річ — любов до України та готовність боротися за свободу. Редакція “Наш Київ” зробила підбірку фільмів про українську армію та захисників, які сотні років тому і зараз боронять нашу державу від будь-яких зазіхань ворогів.

Іловайськ 2014. Батальйон Донбас

Режисер: Іван Тимченко. 

У ролях: Тарас Костанчук, Анастасія Ренард, Руслан Сокільник, Сергій Дзялик, Олег Драч, Олександр Мавріц, Істан Розумний, Федір Риков, Євген Ламах, Сергій Детюк, Сергій Солопай, Геннадій Василенко та Марія Карпенко. 

Військова драма Івана Тимченка розповідає про бої за Іловайськ у липні 2014 року та заснована на реальних подіях. У центрі сюжету — командир українського батальйону “Донбас” Бішут, який дивом залишився живим після боїв в окупованому місті. Його розшукує проросійський комендант Іловайська, військовий офіцер Валерій Рунков, для якого ця війна стала особистою трагедією, а зброя — засобом помсти. 

Кіборги

Режисер: Ахтем Сеїтаблаєв.

У ролях: Макар Тихомиров, Андрій Ісаєнко, Віктор Жданов, Роман Ясіновський, В'ячеслав Довженко, Олександр Піскунов, Костянтин Темляк, Роман Семисал, Олександр Загородний, Владислав Журенко, Олег Драч, Олександр Мельник, Всеволод Шекіта, Ігор Салімонов, Андрій Шараскін та Євген Нищук.

Фільм заснований на реальній історії оборони Донецького аеропорту у вересні 2014 року – січні 2015 року. Ці бої стали одними із найзапекліших у першій фазі війни на сході України, а захисники терміналів аеропорту отримали прізвисько “кіборги” за свою незламність та бойовий дух. 

У центрі історії — доброволець “Мажор”, який потайки від заможних батьків втік на війну, командир групи “Серпень” та солдат “Субота”. Разом вони захищають Донецький аеропорт від російських бойовиків. Одного разу бійці дізнаються, що противник готує потужний нічний наступ. У такому нерівному бою усі можуть загинути, але українські військові готові битися до останнього.

Східняк

Режисер: Енді Ів.

У ролях: Богдан Бенюк, Анатолій Максим’юк, Катерина Степанкова, Максим Донець,  та Сергій Солопай.

У центрі сюжету — командир українського підрозділу з позивним “Борода” та молодий боєць із заходу України “Режисер”. Разом вони вирушають у небезпечну подорож через блокпости, прифронтові села та міста, аби отримати від штабу необхідне забезпечення для своєї команди. На шляху “Борода” та “Режисер” потрапляють у різні халепи, сперечаються один з одним та діляться власними роздумами про війну та майбутнє України. 

Режисером фільму та прототипом одного із головних героїв став сам “Режисер” — Андрій Іванюк. У цій щемливій історії він спробував розкрити історію свого командира “Бороди” — чоловіка родом зі сходу України, який став на захист рідної землі. 

Наші котики

Режисер: Володимир Тихий.

У ролях: Дмитро Тубольцув, Станіслав Бжезинський, Петро Микитюк, Віра Климковецька, Дмитро Хом’як, Ярослав Федорчук, Сергій Солопай, Михайло Кукуюк, Дмитро Ярошенко, Ігор Портянко, Роман Халаїмов, Володимир Бєляєв, Євгенія Муц та Алла Соколова.  

Сатирична комедія режисера Володимира Тихого розповідає про пригоди українських захисників у 2014 році під час боїв з російськими загарбниками на сході України. У центрі сюжету — історії чотирьох добровольців та журналістки, яка виконує секретне редакційне завдання. Жоден з них не має бойових навичок, воєнного досвіду чи банального орієнтування на місцевості. Утім саме вони “дають жару” ворогові. 

Іній

Режисер: Шарунас Бартас.

У ролях: Ванесса Параді, Анджей Хира, Лія Макнавічюте, Мантас Янчаускас, Борис Абрамов та Вероніка Розаті.

Цю воєнну драму зняв литовський режисер Шарунас Бартас. І хоча фільм не зовсім про військових, він все ж заслуговує уваги, адже розповідає про тих, без кого ця війна була б іще складнішою — про волонтерів. 

У центрі сюжету — історія молодого литовця Рокаса, який відправляється в Україну, аби доставити гуманітарну допомогу. Хлопець уявляє війну як щось романтичне, але реальність виявляється зовсім іншою. Зруйновані окупантами міста, мрії та життя людей — з усім цим доводиться стикатися головному герою. Але він не відступає від своєї мети, адже знає, що має бути саме тут. 

Позивний Бандерас

Режисер: Заза Буадзе.

У ролях: Олег Шульга, Сергій Лефор, Антон Андрющенко, Володимир Романко, Олег Онещак, Олег Волощенко, Олег Власов, Юлія Чепурко, Михайло Озеров, Марта Папич, Микола Змієвський, Ігор Шульга та  Соломія Закордонець.

В основу фільма лягли щоденники нацгвардійця Сергія Башкова з позивним “Індіанець”, а також розповіді воїнів АТО. За сюжетом, восени 2014 року група українських розвідників на чолі з капітаном “Бандерас” намагаються запобігти диверсії та знешкодити російського підривника. Але є одне але — усі ці події відбуваються біля рідного села “Бандераса”. 

Черкаси

Режисер: Тимур Ященко.

У ролях: Євген Ламах, Дмитро Сова, Роман Семисал, Вадим Лялько, Руслан Коваль, Євген Авдєєнко, Олег Щербина, Михайло Воскобойник, Олесь Каціон, Максим Запісочний, Сергій Детюк, Дмитро Гаврилов, Тимур Асланов, Віталіна Біблів, Орест Гарда, Валерій Астахов, Олександр Лаптій, Роман Федосєєв, Денис Бородін, Александра Богна Родзік та Олег Карпенко.

Як і багато інших фільмів про українських героїв, ця воєнна драма також заснована на реальних подіях. У ній розповідається про старшого матроса українського морського тральщика “Черкаси” Мишка та його односельчанина Лева, який теж погоджується піти на службу. 

Утім життя двох моряків перевертається, коли росія нападає на Україну. Якщо раніше екіпаж “Черкас” товаришував з російськими морпіхами, то тепер ті ж солдати рф пропонують їм здатися або перейти на бік агресора. Утім капітан українського корабля, як і вся команда, готові чинити опір до останнього. 

Червоний

Режисер: Заза Буадзе.

У ролях: Микола Береза, Олег Шульга, Олександр Мавріц, Любов Тищенко, Ігор Колтовський, Олег Стефан, Володимир Шпудейко, Яків Ткаченко та Сергій Какалюка.

На жаль, боронити Україну від ворогів нам доводиться не вперше. Тож варто звернути увагу і на фільми про тих, хто захищав українську земля століття тому. Одними із таких героїв є бійці Української повстанської армії.

Фільм “Червоний” став екранізацією однойменного роману Андрія Кокотюхи про воїна УПА Данила Червоного, який у 1947 році потрапив до табору ГУЛАГу. Для начальства табору він є великою небезпекою, адже не раз тікав із ув’язнення. Тож Данила відправляють на важку працю в копальні, де він зустрічає свого знайомого та ще декількох українців. Разом з ними та кількома злодіями в законі “Червоний” намагається влаштувати бунт.

Крути 1918

Режисер: Олексій Шапарєв

У ролях: Євген Ламах, Олександр Піскунов, Максим Донець, Олександр Олексенко, Дмитро Олійник, Микола Перестюк, Максим Белоногов, Микита Чаєвський, Олексій Тритенко, Андрій Федінчик, Володимир Філатов, Роман Ясіновський, Віталій Салій, Богдан Юсипчук, Дмитро Ступка, Наталя Васько, Остап Ступка, Євген Нищук, Томаш Собчак, Олександр Абаєв, Надія Коверська, Поліна Василина, Аліна Коваленко, Сергій Дзялик, Юрій Коваленко, Влад Никитюк, Олексій Смолка та Марічка Шапарєва.

Бій під Крутами взимку 1918 року між російськими більшовиками і загоном київських курсантів-юнаків став справжнім прикладом успішної оборони української державності. Кількасот молодих українських воїнів вийшли проти 4-тисячного війська Червоної гвардії та завдали великих втрат російсько-більшовицьким нападникам. 

Сюжет історичного фільму розвивається навколо історії добровольців Григорія Піпського та Андрія Савицького, які опинилися у лавах Студентського Куреню Січових Стрільців. Юні гімназисти стають єдиною перепоною на шляху Муравйова до Києва — вони відчайдушно борються проти більшовиків, аби затримати ворога і не дати йому захопити місто. 

Чорний ворон

Режисер: Тарас Ткаченко. 

У ролях: Тарас Цимбалюк, Павло Москаль, Данило Мірешкін, Ксенія Данилова, Зоряна Марченко, Андрій Монстренко, Олексій Тритенко, Аліна Коваленко, Наталка Сумська, Олег Мосійчук, Віктор Жданов, Сергій Бабкін, Андрій Федінчик, Володимир Ращук, Остап Дзядек, Сергій Малюга, Євген Плиско-Купрін, Азізбек Абдурашидов, Сергій Щадрін, Олег Москаленко.

Історична драма Тараса Ткаченка стала екранізацією роману українського письменника Василя Шкляра “Чорний ворон”. Це історія про холодноярського отамана, який організував боротьбу проти окупаційної комуністичної влади у 1920-х роках. У той час, як більшовики запровадили в Україні свій радянський лад, вбивали патріотів та утискали українську культуру, повстанці не могли стояти осторонь — вони розпочали запеклу війну проти ворога за власну свободу і свою країну. 

Захар Беркут

Режисер: Джон Вінн та Ахтем Сеїтаблаєв.

У ролях: Роберт Патрік, Алекс Макніколл, Томмі Фленаган, Роккі Майєрс, Поппі Дрейтон, Андрій Ісаєнко, Олег Волощенко, Елісон Дуді, Аліна Коваленко, Цегмід Церенболд, Аян Отепберген, Віктор Жданов, Єржан Нуримбет, Даулет Абдігапаров, Олег Стефан, Олівер Тревена, Марина Кошкіна, Станіслав Лозовський та Вікторія Клещенко-Пилипчук. 

Фільм знятий за мотивами історичної повісті Івана Франка “Захар Беркут” про боротьбу захисників українських Карпат проти монгольської орди у 1241 році. У центрі сюжету — громада горців на Тухлянщині зі старійшиною Захаром Беркутом та його синами Максимом та Іваном. Аби дати відсіч монгольській орді, жителі громади об’єднуються з військом боярина Тугара Вовка. У цій битві перемішується все — друзі та вороги, вірність і зрада, любов і ненависть. 

Перша сотня

Режисер: Ярослав Пілунський, Юрій Грузінов, Юлія Шашкова.

Документальний фільм “Перша сотня” розповідає про українських захисників, сотню самооборони Євромайдану, які від початку російського вторгнення пішли захищати країну на фронт. Зйомки фільму відбувалися з жовтня 2013 року до грудня 2016 року. 

Це фільм про людські історії та характери, про виклики та рішення, які змінюють життя. А також про перші кроки до формування громадянського суспільства і пошук взаємодії у перші місяці війни на сході України. 

Зошит війни 

Режисер: Роман Любий. 

Цей документальний фільм створили із особистих відеозаписів із телефонів та камер українських бійців, які захищали нашу державу на сході від російських загарбників. Це подорож у світ, де панують зовсім інші закони, де у людей інша поведінка, стосунки, гумор. Де герої прокидаються та засинають, радіють та плачуть, але завжди відчувають, що їхній запис може закінчитися у будь-яку мить. 

Невидимий батальйон

Режисер: Світлана Ліщинська, Аліна Горлова та Ірина Цілик. 

Ця документальна стрічка розповідає про жінок в умовах бойових дій на сході України — як вони воюють і перемагають, як гинуть і калічаться, а також як змінюють гендерні стереотипи у суспільстві. У фільмі висвітлено шість історій жінок, які служили або продовжують нести службу у зоні бойових дій: Олени Білозерської, Оксани Якубової, Андріани Сусак, Дар’ї Зубенко, Юлії Паєвської та Юлії Матвієнко. Одна з них, Юлія Паєвська (“Тайра”), сьогодні перебуває у полоні російських окупантів. 

Родинна справа

Режисер: Валерій Балаян.

У документальному фільмі розповідаються історії трьох сімей: Смірнових із Сум, Козлових із Січеславщини та Фіміних — із Луганщини. Усі вони у 2014 році, коли росія напала на Україну, вирішили захищати рідну землю від агресора. І це стало дійсно родинною справою.