Марія Тучка

Це інтерв’ю з музиканткою та влогеркою, яка робить просвітницький контент. Вона почала цим займатися під час повномасштабної війни. Ми випадково дізналися про її канал, подивилися, і вирішили, що поспілкуватися з нею буде цікаво. НК запитав про "перевзутих" артистів, жіночу сцену, хороших музикантів та інші цікаві речі. Читайте, вам має сподобатися.

Марія Тучка ака ТУЧА

Знайомство

Мене звати Марія Тучка ака ТУЧА. Я музикантка, продюсерка, співачка, сонграйтерка й влогерка. Також веду Telegram-канал, який називається “Раса Шевченка” й працюю на “Суспільному”.

Маріч Тучка

Чому почала знімати

Раніше я займалася лише музикою. У мене завжди було бажання роботи щось для Youtube, але не доходили руки. А після початку повномасштабної війни я побачила обстріляний пам’ятник Тарасові Шевченку в Бородянці й мене торкнуло. Через цей символізм я сприйняла інформацію значно вразливіше. В моїй голові все перевернулося і я така: "Твою мать, скільки ж можна". Приходить розуміння, що в усіх цих подіях частково винні самі українці. Точніше малороси. Всі ці причинно-наслідкові речі. Я вирішила робити контент, аби більше не допустити такої ситуації. Це мій спосіб впливати та зрощувати в українців бажання вивчати себе, копати глибше, розбирати нашу спадщину.

Тоді контент про росію заполонив увесь Youtube. У мене виникало питання — нащо він мені? Коли ти проявляєш негативну реакцію — це все одно реакція. А мені навіть чути про них нічого не хочеться. Я розумію, що під час війни це неможливо. Але в перспективі мені б хотілося, щоб ми взагалі цим не парилися. Нас же не парить, що відбувається на умовному румунському Youtube. Так, там є щось цікаве, але тим не менш. Мене цей контент дістав, я хотіла більше бачити про Україну. Оскільки щось подібне робить надто мало людей, то я вирішила цим зайнятися. Плюс, я дуже люблю базарити про музику. Дві речі, які я люблю найбільше у світі: музика й патякати.

Просвітництво

Деякі нюанси я дізнавалася лише під час підготовки й сама була в шоку. Але, в принципі, я завжди цікавилася історією української музики. Почала читати, ще до 24 лютого, книгу Миколи Грінченка. Він описував, як наша музика еволюціонувала від народної до релігійної, пізніше до козацької. Потім я подумала, типу, чому я знаю класиків російської академічної музики й не знаю українських? Чим більше ти цікавишся цими питаннями — тим сильніше заглиблюєшся у предмет. Щоб, знову ж таки, краще розуміти причинно-наслідкові речі. От чому в дев’яностих була "Територія А" та інші проєкти, а в нульових це зникло. Потрібно розуміти біди минулого, щоб не допустити однакових помилок і мати успішне майбутнє.

Проблеми української сцени

Є багато топ-аристів, які з початком війни "перевзулися", позиціюють себе українцями й навіть збирають гроші на ЗСУ. Будемо чесними, ці люди паразитують на тому, що в них є український паспорт. Особисто я не знаю, до чого призведе таке "перевзування".

У нас достатньо мало великих артистів, які б не боялися говорити про ті чи інші речі, які викликають суспільний резонанс, зокрема про фемінізм. Про радикалізм зараз згадувати тупо, бо всі стали українцями й огорнулися прапорами. А от до 24 лютого було важко знайти трушний націоналізм.

Якщо дивитися вглиб, то у нас майже відсутня підтримка молодих музикантів та середньої сцени. А остання дозволяє розвивати як поп-виконавців, так і андерграундних. Це той прошарок артистів, які не бояться експериментувати, бо не надто залежать від своїх слухачів. Але вони все ж мають певну підтримку просто для того, щоб жити. Головна мета — це розвиток музики, а не виробництво якомога більшої кількості хітів. Адже зараз у нас знайшли "золоту жилу" й смокчуть її. Надто мало експериментаторів, які б не боялися "ламати" звук.

Марія Тучка

"Перевзуті" артисти

Їх можна кенселити, але навіщо? Щоб не паразитували в Україні? Так вони паразитуватимуть за кордоном. На мою думку, тут має бути взірцева історія про артистів, які усвідомили проблематику, зокрема свою, зробили аналіз і оголосили про це на широкий загал. Це класний кейс, який працював би зокрема й на майбутнє, щоб інші не допускали таких помилок. Щоб зник цей меншовартісний комплекс. Так, помилки бувають, окей, 24 лютого все оновило. Але я не бачила іменитих артистів, які б так зробили й не розумію їхнього страху. Мені здається, що це навпаки було б класно. Можу згадати хіба що Бадоєва.

Марія Тучка

Жіноча сцена

Жіноча сцена наразі в меншості. В Україні — це 23% від загалу. Світова статистика приблизно така ж сама. Більш того, таких продюсерок як я, які повністю роблять музику — лише 3% у світі. Але більшість людей не бачать у цьому проблеми. Через те, що всі стали "супертолерантними", у багатьох одразу виникає аргумент: "А хто вам заважає? Всі вільні. Робіть, що хочете". Але вони не бачать глибинної проблеми. Вони звертають увагу лише на наслідок і говорять: "Так робіть щось із цим”. Окей, а які були причини? Як мінімум, патріархат і сексизм. Коли мене виховували, то запитували не ким я хочу стати, а за кого хочу вийти заміж. Але це неправильно — я можу бути ким захочу. Я працювала на заводі, за станком. Так що зі мною не працює аргумент: "Жінки, п******е на завод". Жінкам завжди потрібно доводити всьому світу, що вони можуть. У чоловіків таке питання стоїть точно не на першому місці. Тому я говорю про те, що музикантів потрібно сприймати як особистостей, а не як людей певної статі.

Що послухати з українського

Мій топ-3 з минулого це: молодий Скрябін, Катя Chilly з альбомом Rusalki in da House та гурт Димна Суміш. А з сучасних мені подобається, що робить Badwor7h — у нього специфічний саунд, який здається мені перспективним. Також усі говорять про Паліндрома, але мені все одно, я теж скажу. Його останній альбом "придумано в черзі" — це геніально, він у мене на репіті. Ще мені подобається Люсі. Зараз у неї нічого нового не виходить, але її альбом Enigma дуже офігенський. Я в кайфах від того, що в нас є такі артисти.

Що нового чекати

Я написала хіт. Чекайте, скоро заб’ю його на всі платформи. Називається "ЩЕКavitsya (!$LAY! version)". Скажу чесно, я придумала цю пісню за 20 хвилин. Це не схоже на ту музику, яку я роблю зазвичай — якась зовсім нова енергія. Може з цього вийде щось нормальне. А якщо не вийде — ця демка є у моєму Telegram-каналі, в прикріплених повідомленнях. Тому, якщо комусь не терпиться — можете вже послухати.

Марія Тучка

Від себе

Слава Україні й слава ЗСУ! Не забуваймо, що війна триває і вона не закінчиться, доки росія, яка є державою-терористом, існує по сусідству. Не тіште себе марними надіями. Просто відрубайте все коріння звідти, якщо воно у вас є. Навіть якщо ви втиху слухаєте російську музику й про це ніхто не знає. Забийте на неї болт. Розслабтесь, чільте, слухайте українське й любіть Україну.