"Наші захисники мають бачити нас гарними". Що не так із новим сексистським флешмобом Лесі Нікітюк
Колаж: Дарія Давиденко

Ведуча та блогерка Леся Нікітюк у соцмережах ініціювала флешмоб #красадляЗСУ на підтримку українських чоловіків на фронті. Однак проактивна спільнота його засудила, назвавши ідею "печерним сексизмом". Ми поговорили з засновницею організації "Марш жінок" Оленою Шевченко, стендап-комікесою Настею Дєрскою та військовою щодо того, з яких причин в Україні сексистські висловлювання досі популярні, та чому доглянутість жінок жодним чином не впливає на стан військових на фронті.

Що сталося

Менш ніж тиждень тому ведуча Леся Нікітюк опублікувала в Instagram допис, в якому хотіла заохотити жінок стежити за своєю красою, бо це нібито підтримує чоловіків на фронті. Вона назвала цю акцію "флешмобом" та закликала інших постити фото, в яких ті виглядають доглянутими та красивими.

З огляду на заклики фарбувати волосся, для Нікітюк красивим є стереотипний образ дівчини, який в освічених колах давно вважається проявом невихованості, якщо не сказати гірше. Можна припустити, що ідея допису зводилася до актуальної сьогодні теми — дозволу людям жити звичним життям, зокрема жінкам піклуватися про себе. Однак сексистські формулювання у тексті нівелювали цю ідею, якщо вона взагалі була, та викликали збурення серед активістів та дівчат, які прагнуть зруйнувати кліше щодо ролі жінки у суспільстві. Водночас публічні особистості чомусь цей "флешмоб" підтримали.

Ось декілька цитат з допису:

Я бачу, як за час війни ми з вами трохи, як це правильно сказати… так шоб себе і вас не образити.. Ну не постаріли, а так би мовити потьмяніли, втратили колір. Ми не маємо на це право
Час страху пройшов, ми високо підняли голову. А якщо ми її підняли - значить вона має виглядати розкішно!
Наші чоловіки, наші захисники мають бачити нас гарними. Щоб вони ще краще нас захищали, ми маємо підняти їм моральний дух ну і чоловічий.

Чому ці висловлювання — сексизм

Олена Шевченко, засновниця “Маршу жінок” вказує: Нікітюк такими формулюваннями звела жінку до об’єкта, який має одну функцію — радувати чоловіків. Це є об’єктивацію, і саме проти неї, зокрема, сьогодні виступають активісти.

"Так жінка стає річчю, яка має збуджувати чоловіків на фронті. Саме це [в уявленні Нікітюк] потрібно в часи війни", — коментує Олена.

Однак в об’єктивації є один не очевидний для більшості нюанс — вона призводить до зґвалтувань та сексуальних злочинів. "Тому я шокована [цими висловлюваннями]", пояснює Олена.

У допису є й інша проблема. Нікітюк акцентувала на підтримці чоловіків на фронті, чим фактично знецінила роботу жінок, які сьогодні також боронять Україну.

"Українські жінки зі зброєю в руках, у медицині, волонтерстві, дипломатії, правових ініціативах, військовій журналістиці й скрізь, де змогли дотягнутися, — коментує вислови Нікітюк стендап-комікеса та феміністка Настя Дєрская. — Навіть гламурні діви чистять картоплю і не скаржаться".

Настя вказує на ще одне сексистське питання, яке логічно витікає з допису Нікітюк. Якщо дівчата мають своєю красою заохочувати чоловіків, то хіба ті не мають робити те саме у відповідь?

"Якщо розкішний вигляд так сприяє перемозі, то де заклики Лесі хорошитися до українських чоловіків? В українській армії щонайменше 22,8% жінок, і це без урахування Тероборони. Як же будуть воювати українські бійчині, якщо раптом українські мужчини в треніках і без преса?", — іронічно каже комікеса.

Стереотипне бачення ролі жінок та чоловіків шкодить й тим людям, які йому не відповідають. Завдяки “стандартам краси”, що пропагують, зокрема, в Інстаграмі, тисячі людей можуть почувати себе пригніченими.

“Це неприпустимий випад, адже він змусить відчувати провину тисячі, якщо не мільйони українських жінок, які не мають навіть базової безпеки. Не те що сил чи натхнення робити красу і прикрашати собою всю необхідну **йню”, — підсумовує Настя.

У чому проблема сексистських дописів

За словами Олени Шевченко, подібні висловлювання забирають суб’єктність у жінки. Тоді на неї "навішують" роль — наприклад, надихати та збуджувати. Однак жінка — це не товар і точно не збуджуючий засіб.

Вона — суб’єкт, вона — особистість. Вона не є тілом, яке просто потрібно хотіти. Жінку потрібно поважати,

Ще більше обурення у спільноти викликало те, що подібні висловлювання озвучує саме публічна людина, а інші публічні люди це підтримують. У коментарях до допису зі словами захвату виступили, зокрема, фотографиня Соня Плакидюк, спортсменка Лілія Підкопаєва, співачки Jerry Heil та Саша Заріцька, лідерка гурту KAZKA.

"Українські лідери думок абсолютно не розуміють, що у них є відповідальність публічності, — каже Настя Дєрская. — Вони несуть величезну відповідальність за ті наративи, які вони насаджують аудиторії. Через це публічні люди мають бути в авангарді [змін], бути свідомішими за інших. Однак так не відбувається".

Настя каже, що проблема у відсутності інституту репутації в Україні, який тільки формується. Реалії такі, що блогери не хочуть нести відповідальності за сказане, проте хочуть брати переваги від своєї популярності. Коли стається якийсь “факап”, блогер починає наполягати, що це виключного його особиста думка, і він має на це право. З цим можна було б погодитися, якби блогер не мав би мільйонної аудиторії та преференцій від цього.

Для мене найбільша проблема цього посту навіть не в тому, що Леся Нікітюк транслювала “флешмоб” на свою аудиторію. Вона закликала інших лідерів думок долучитися до нього. Невідомо, чи вони його підтримали фізично, але схвалення у коментарях залишили. Тобто вони підтвердили вже своїй аудиторії, що “печерний сексизм” — це класно,

Таким чином "невинний", на перший погляд, допис спричинює реальну шкоду, у якій масова аудиторія отримує дозвіл на сексистські упередження, а блогери не несуть за це жодної колективної відповідальності.

Олена Шевченко робить вирок цьому процесові на загальносуспільному рівні. "Те, що, на жаль, досі багато тих, хто підтримує подібні дописи, свідчить, що суспільство не усвідомлює, що таке гендерна рівність і чому сьогодні за неї борються. Гендерна рівність — це не про “зрівнялівку”. Це про повагу до людей, зокрема до жінок", — додає очільниця "Маршу жінок".

Як на висловлювання Нікітюк реагують військові

Жінок на фронті допис Нікітюк обурив не менш ніж активістів. Катя, українська військова, переконана, що чоловікам на фронті немає жодного діла до того, як виглядають їхні кохані.

"Уявімо: 70 з лишніх днів чоловік барахтається у болоті, спить невідомо де, і це якщо пощастить... А Нікітюк думає, що йому є діло до того, чи нафарбована його жінка?! Він що, на гульках, що йому є час розглядати фотки? Йому є діло тільки до того, аби його жінка була жива і в безпеці. А почати взагалі варто було б з того, що чоловіки мають любити своїх жінок нефарбованими та без манікюру", — обурюється Катя.

Військова теж підтверджує, що найгіршим у дописі є зневага до жінок, які на рівні з чоловіками зараз виборюють свободу України на фронті.

"Добре, що Нікітюк не знає і не відчуває важкості від броні й зброї. Коли ти, зростом 1,65 метра та вагою 50 кг, біжиш з автоматом, який сам важить 3,5 кг, та бронежилетом вагою в 5 кг... Це як? Чи коли жінка сидить в танку, де після наводки є осад від пороху і мастило в легенях, що краще було б курити? Хіба цим дівчатам не потрібна підтримка?", — емоційно перепитує військова.

На момент виходу статті Нікітюк жодним чином не прокоментувала свій допис. Текст досі є в її Instagram. Залишається лише сподіватися, що вона усвідомить скоєне та попросить вибачення у жінок, які на це заслуговують. А ще краще — ніколи більше не писатиме про те, що їх принижує.