Кого почитати: топ-8 сучасних українських письменників
Колаж: Дар'я Давиденко

Якщо звернути увагу на топи онлайн-бібліотек, то можна помітити, що з початком війни зріс попит на сучасну українську літературу. Погано, що так пізно і добре, що все ж таки зріс. НК зробив підбірку українських авторів, яких обов’язково варто почитати. Тут є різні, тож ви точно знайдете когось, хто вам сподобається. Вперед!

Сергій Жадан

Фото: Катерина Лащикова

Навряд чи хтось про нього не чув - Жадана все-таки номінували на Нобелівську премію. Його книги встигли стати класикою на якій дорослішало мінімум два покоління українців. Forbes включало “Гімн демократичної молоді” Жадана у топ-100 книг усіх часів, які необхідно прочитати. Сергій пише вірші, оповідання, романи і все, що тільки можливо, навіть музику. У нього навіть є своя група - “Жадан і собаки”.

Що читати: "Ворошиловоград", “Гімн демократичної молоді”, “Депеш Мод”, “Інтернат”, "Anarchy in the UKR", "Життя Марії", "Вогнепальні й ножові", "Ефіопія".

Любко Дереш

Фото: ukrlib.com.ua

Здебільшого Дереш пише про підлітків, їх життя й активно використовує сучасний сленг (хто йому про нього розповів?). Письменник змушує читачів думати й усвідомлювати себе, світ, та себе у світі. Це, до речі, корисно не тільки для підлітків. Книги Дереша настільки суперечливі, наскільки це типово для подібної літератури. Комусь подобається, а хтось говорить про моральне падіння. Але якщо не страждати ханжеством, то його твори достойні уваги.

Що читати: “Миротворець", "Остання любов Асури Махараджа", "Пісні про любов та вічність", "Культ", "Поклоніння ящірці","Голова Якова".

Макс Кідрук

Фото: blog.lavkababuin.com

Сучасний український письменник та мандрівник (тревел-письменник?). Два його романи: "Зазирни у мої сни" і "Де немає Бога" увійшли до короткого списку премії "Книга року ВВС". Книги Кідрука перекладені польською, німецькою та чеською мовами. Пише Макс не тільки про мандрівки. І його твори не такі провокативні та специфічні, як у більшості авторів з нашого списку. Можливо для когось це буде перевагою.

Що прочитати: "Жорстоке небо", "Твердиня", "Зазирни у мої сни", "Де немає Бога", "Мексиканські хроніки. Історія однієї Мрії".

Юрій Андрухович

Фото: Катерина Лащикова

Ще один класик сучасної української літератури. Його навіть називають найкращим письменником-постмодерністом в країні. У Андруховича є свій стиль, який точно ні з чим не сплутаєш. Можливо його твори сподобаються не кожному, бо вони специфічні. Але яка сучасна література не специфічна?

Що читати: "Перверзія", "Лексикон інтимних міст", "Таємниця. Найпотаємніше життя", "Листи в Україну. Вибране".

Сергій Мартинюк

Фото: ukrainianpeople.us

Це лідер легендарного гурту “Фіолет”. Цього вже має бути достатньо для респекту. Окрім музики він займається громадською діяльністю, письменництвом і поезією.

Що читати: “Капітан Смуток”, “Реп’яхи”.

Ірена Карпа

Фото: ukrinform.ua

Окрім письменництва Ірена займається музикою, журналістикою та частенько з’являється на телебаченні. Також вона була секретарем з питань культури посольства України у Франції. Пише достатньо провокативно. Співає також (перевірено на концерті, він був класним).

Що читати: "Волонтери. Мобілізація добра", "День усіх білок", "Добрі новини з Аральського моря", "Як виходити заміж стільки разів, скільки захочете".

Андрій Любка

Фото: ukrainianpeople.us

Романіст, поет, перекладач та есеїст. Якийсь час тому був дуже мейнстрімним у молоді. Зараз він вже не настільки популярний, але не менш талановитий.

Що читати: "Кілер. Збірка історій", "Спати з жінками", "Саудаде", "Карбід", "У пошуках варварів".

Софія Андрухович

Фото: wikipedia.org

Письменниця, перекладачка, публіцистка. Її бестселер "Фелікс Австрія" отримав літературну премію Східного партнерства Visegrad Eastern Partnership Literary Award 2016 року. Роман перекладений та виданий ледь не у половині європейських країн. Плюс, отримав премію "Книга року BBC". Як ви вже могли зрозуміти, Софія достатньо визнана письменниця. Тому, якщо ви ще не ознайомились із її творчістю, то саме час це зробити.

Що читати: “Фелікс Австрія”, “Сьомга”, “Амадока”.