Китайський Новий рік 2023: звичаї та традиції

Китайський Новий рік нині не просто культурне надбання Піднебесної, а й свято, яке відзначають у всьому світі.

Для нас це свято дещо екзотичне завдяки його зовсім не схожим на наші традиціям. Але є інша ще суттєвіша відмінність — китайці святкують не 2023-й, а 4720 рік.

Коли Китайський Новий рік у 2023 році

Цьогоріч святкування Китайського Нового року припадає на неділю, 22 січня. Відзначають його ледь не тиждень — до 27-го числа. 

Водночас для українців Китайський Новий рік настане раніше, ніж для жителів Піднебесної через різні часові пояси. Так, за Києвом починати святкувати можна вже в суботу, 21 січня, о 18:00.

2023 рік за китайським гороскопом

Східний гороскоп, як відомо, налічує 12 тварин та п’ять стихій, які символізують різні роки.

Східний гороскоп

Цьогоріч на зміну Синьому Водяному Тигру приходить Чорний Водяний Кролик.

До цього роками Кролика були 1963, 1975, 1987, 1999 і 2011 роки, наступним буде — 2035-й.

Кожна з тварин і стихій, якій вона належить, має ряд характеристик, які нібито будуть ключовими в прийдешньому році. Так, Водяний Кролик — делікатна, доброзичлива та тактовна тваринка, яка з повагою ставиться до особистих кордонів (своїх та чужих). Кролик швидко адаптується до змін, але йому бракує впевненості та чітких життєвих принципів. Найбільше він цінує комфорт і родину. Кролик буде опікуватися людьми до 9 лютого 2024-го.

Чорний Водяний Кролик

Китайці вірять, що ті, хто народився під знаком цьогорічного покровителя, відчують прихильність долі у 2023 році. Водночас попереджають, що прихильність ще потрібно буде заслужити. 

Китайський новий рік 2023: звичаї і традиції

Новий рік у Китаї — надзвичайно яскравий період з вогнями, феєрверками, танцями й маскарадами просто вулиці. Китайці звикли до масштабних та видовищних святкувань.

З одного боку, прихід Нового року для них — справжній відпочинок, коли ні магазини, ні банки, ні решта установ у країні можуть не працювати. З іншого — це ще й щорічні обов’язкові ритуали. Так, нариклад, напередодні свята китайці масово займаються генприбиранням, а під час святкування — збираються всією сім’єю. Відмовки на кшталт "я в іншій країні й не можу приїхати" не приймаються. Кожен з родини зобов'язаний бути.

Фото: Unsplash

Також серед обов’язкових традицій — підношення до померлих предків після всіх урочистостей з нагоди Нового року.

Основний атрибут будь-якого Китайського Нового року — червоні прикраси та феєрверки.

Фото: Unsplash

За легендою, тисячі років тому до Китаю навідувалося чудовисько Нянь, яке вбивало людей та худобу, а також грабувало будинки. Саме червоний колір, вірять китайці, відлякує це чудовисько. Тому під час святкування мешканці одягаються у червоне, запалюють червоні ліхтарі та роблять велетенські фігури з пап'є-маше. Так вони відлякують від своєї країни злих духів.

Щодо страв — обов’язково на святковому столі має бути риба, яка є символом достатку. Також важливими під час Нового року є китайські пельмені, тофу та округлі фрукти. Останні притягують удачу.

Що дарувати на Китайський Новий рік 2023

Якщо говорити про звичаї Китаю, то там заведено дарувати фрукти та квіти на Новий рік. Букет стане чудовим подарунком для колег або бізнес-партнерів. Рідним та близьким можна вручити кошик фруктів з двома мандаринами. Вони символізують найкращі побажання в прийдешньому році.

Також для поціновувачів китайської культури доречним подарунком можуть стати різні атрибути, пов’язані з Піднебесною — кімоно, червоні ліхтарики, фігури кішок, китайські вази тощо.

Що дарувати на Китайський Новий рік 2023

Важливим нюансом є те, що навідміну від українців, жителі Китаю полюбляють парні числа. Саме тому подарунок обов’язково має бути парним. Так, якщо ви, наприклад, звикли дарувати алкоголь, то прихопіть дві пляшки.