31 липня — день народження Гаррі Поттера: історія публікації та екранізації серії книг “Гаррі Поттер” та скільки грошей заробила авторка франшизи Джоан Роулінг
"Гаррі Поттер і філософський камінь" / IMDb

31 липня особливий день для всіх фанатів “поттеріани” — у цей день народився головний герой книги — Гаррі Поттер. Сьогодні йому виповнюється 44 роки.

У день народження “хлопчика, що вижив” розповідаємо історію публікації та екранізації романів, як “Гаррі Поттер” став найпродаванішою книжковою серію в історії та скільки “ґалеонів” заробила авторка франшизи.Гаррі Поттеру — 44! У день народження “хлопчика, що вижив” розповідаємо, скільки “ґалеонів” заробила франшиза

Публікація першої книги про Гаррі Поттера, тираж та перші гонорари

Перший роман серії, “Гаррі Поттер і філософський камінь”, Джоан Роулінг закінчила писати ще у 1995 році та звернулася до 20 видавництв — жодне не погодилося опублікувати книгу. Зрештою, у червні 1997-го видавництво Bloomsbury згодилося випустити “Філософський камінь” — початковий тираж книги у твердій обкладинці склав усього 500 примірників (5650 примірників в цілому). 

Наступного року книгу опублікували в США — гонорар Джоан Роулінг склав $105 тисяч. А вже у серпні 1999-го роман очолив список бестселерів художньої літератури за версією New York Times.Публікація першої книги про Гаррі Поттера та перші гонорариЗ моменту публікації продано понад 120 мільйонів примірників — "Гаррі Поттер і філософський камінь” є четвертим у списку найпродаваніших за всю історію. Також “Гаррі Поттер” є найпродаванішою серією книг — за весь час вдалося реалізувати понад 500 млн примірників, роботу переклали більш як 80 іноземними мовами. Книга "Гаррі Поттер і філософський камінь"

Екранізація Гаррі Поттера: скільки фільмів зняли та які касові збори

Великі кінематографічні студії не могли оминути помітний успіх фентезі: у 1998 році компанія Warner Bros. за семизначну суму придбала у Джоан Роулінг права на екранізацію. За деякими свідченнями, авторці заплатили $1,65 млн.

Це була “угода століття” для студії — з виробничим бюджетом у $125 млн стрічка заробила понад $1,024 млрд.  Скільки заробили екранізації Гаррі ПоттераДжоан Ролінг мала специфічні умови до екранізації: усі актори повинні були бути британцями — через це правило у фільмі не зміг зіграти американський комедіант Робін Вільямс, що був великим фанатом книг “поттеріани”. Він намагався отримати роль Геґріда, і навіть був готовий зіграти у фільмі безкоштовно. Скільки заробили екранізації Гаррі ПоттераСкільки заробили екранізації Гаррі ПоттераСамій Роулінг також запропонували долучитись до акторського складу — зіграти роль Лілі Поттер, матері Гаррі, втім письменниця відмовилась, оскільки “не створена, щоб бути актрисою”. 

Ще однією умовою до студії було те, що Роулінг мала можливість затверджувати фінальну версію сценарію. 

Кінематографічна франшиза складається з 8 фільмів про Гаррі Поттера, а також трьох фільмів-приквелів “Фантастичні звірі” — прибуток всіх картин сягає понад $9,5 млрд.Скільки заробили екранізації Гаррі Поттера

Продажі сувенірів та статки Джоан Роулінг

Втім, заробити можна не лише з книг та квитків у кіно.

Так, з продажу мерча (сувенірних і колекційних товарів по всесвіту Поттера) правовласники отримали понад $7,3 млрд. Перші примірники книги, опублікованої в Великобританії, вважаються справжньою знахідною колекціонера, вартість таких "скарбів" може складати від $40,000 до $120,000. Продажі сувенірів та статки Джоан РоулінгЦіни на "американський принт" трохи нижче — до $15,000.Продажі сувенірів та статки Джоан РоулінгУ 2021 році у “Списку багатіїв” від Sunday Times статки Джоан Роулінг оцінили у 820 мільйонів фунтів стерлінгів (понад $1,02 млрд) — 196 місце серед найбагатших людей Великобританії. 

У всесвіті Гаррі Поттера також є свої гроші, наприклад “ґалеон” — найбільша монета грошової системи чарівників, яку карбують із золота. За сьогонішнім курсом 1 ґалеон коштує 4,93 фунтів стерлінгів, відповідно, у магічному всесвіті статки Роулінг сягали б понад 166 млн ґалеонів.Продажі сувенірів та статки Джоан Роулінг

Це 15 нових серіалів серпня
Як мультсеріал “Сімпсони” (не) передбачає майбутнє