Словник благодійності
Колаж: Дарія Давиденко

З початком повномасштабного вторгнення всі ми стали у дечому благодійниками. Хтось формує нові фонди, інші фандрейзять гроші в Instagram для закупівлі бронежилетів. Однак чи знаємо ми терміни, якими офіційно називають всі ті процеси, в які зараз втягнулися українці?

Разом з Pan Fund подаємо невеликий словник слів, який допоможе базово познайомитися з лексикою благодійності.

Благодійність, або харитативність — добровільна та безплатна діяльність приватних осіб або організацій, які надають допомогу іншим. У широкому розумінні — безкорисливе надання допомоги тим, хто цього потребує. Важливим тут є слово "безкорисливе", тобто благодійник не має отримувати вигоду від своєї діяльності, на відміну від інвесторів або спонсорів.

Благодійник — та сама приватна особа або організація, яка надає безкорисливу допомогу іншим.

Бенефіціар — отримувач благодійної допомоги. Це може бути фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада, що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників.

Благодійна організація — некомерційна організація, яку створили для благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб. Організації існують у різних формах: як фонди, установи, спілки, об’єднання тощо.

Благодійний фонд — благодійна організація, яка має статут, учасників, керівництво та діє у цілях благодійної діяльності. Важливою відмінністю від інших форматів організацій є те, що учасники фонду не мають передавати йому власні активи для досягнення благодійних цілей.

В Україні це, зокрема, БФ "Таблеточки", "Повернись живим", ZAGORIY FOUNDATION, Життєлюб, Pan Fund, Карітас, "Твоя опора" та ін.

Волонтер — людина, яка добровільно та безкорисливо займається діяльністю на благо суспільства. Волонтерство не передбачає отримання прибутку за виконану роботу.

Грант — кошти, що надаються безоплатно на реалізацію благодійних ініціатив. Переважно для отримання гранту проводять конкурс серед потенційних отримувачів, або грантерів. Бувають різні форми грантів, як і різні сфери їхнього застосування (наприклад, медицина, освіта, спорт та ін.)

Грантодавець — благодійна організація або інша організація, яка оголошує/роздає гранти. Грантодавець сам встановлює, як саме або на що можна реалізовувати їхній грант.

Донат — пожертва грошей у фонд або на благодійну ініціативу.

Донор — особа або організація, яка надає матеріальну або технічну допомогу іншим; той, хто здійснює пожертву.

Краудфандинг — це співпраця людей, які добровільно об'єднують власні гроші чи ресурси для підтримки благодійних ініціатив, організацій або інших людей. В Інтернеті існують окремі краудфандинг-платформи, які працюють для залучення коштів на реалізацію проєктів у різних сферах.

КСВ (Корпоративна Соціальна Відповідальність) — активна позиція компаній або організацій, які мають за мету не тільки заробити, але й допомогти суспільству. Вони підтримують соціально значущі ідеї, проєкти, часто співпрацюють з фондами або благодійними організаціями. Деякі організації навіть мають окремі відділи КСВ.

Меценатська діяльність — благодійна діяльність у сферах освіти, фізичної культури й спорту, культури та мистецтва, охорони культурної спадщини, науки й наукових досліджень. Важливо: вона має відбуватися згідно з нормами закону про благодійну діяльність та інших українських законів. Людину, яка здійснює таку діяльність, називають меценатом.

Некомерційний сектор / "третій сектор" — некомерційні громадські об’єднання та організації, які займаються благодійною або соціальною діяльністю. Вони не залежать від держав або інших комерційних структур.

Пожертва — внесок благодійника, який не передбачає отримання ним вигоди. Це можуть бути речі, гроші, майно тощо.

Спонсорство - фінансування ініціатив для їхньої підтримки, але також як реклами власної діяльності. Передбачає отримання вигоди, серед якої може бути й фінансова.

Фандрейзинг — пошук і збір коштів або ресурсів для реалізації проєктів, що направлені на користь суспільству.

Філантроп — людина, яка чинить благодійну діяльність, тому її часто плутають з благодійником. Однак філантроп може не жертвувати гроші, а допомагати суспільству ресурсами — виділеним часом, отриманими знаннями чи навичками.