Десять кращих фільмів про козаків

Як існування козаків оповите легендами та міфами, так і багато фільмів про них мають чимало домислів. Та це тільки посилює й без того цікаві історії наших пращурів.

Ми зібрали для вас добірку з 10 українських стрічок про козацьку добу. Тут вам і драми, і фентезі, і казки, й історичні детективи.

"Максим Оса та золото Песиголовця" (2022)

Події нового історичного детективу за мотивами коміксу Ігоря Баранька "Максим Оса" відбуваються у 1636 році.

Хорунжий Корсунського полку Максим Оса чекає в шинку на данину від польського короля. Та замість побратимів, які везли золото з Польщі, до корчми повертається ледь живий козак з пустими руками. Оса вирушає на пошуки братчиків, яких знаходить вбитими у лісі. Січовика звинувачують у злочині, але згодом виправдовують, доручаючи розгадати таємницю смерті побратимів і віднайти втрачене золото. На шляху Оси буде чимало перешкод, зокрема, і містичних.

"Легенди чарівнолісся" (2021)

Фентезі про десятирічного сироту Марека. З його народженням пов'язана похмура й містична таємниця, через що малому доведеться протистояти злим та підступним міфічним створінням. Пройти через всі карколомні пригоди хлопцю допоможуть загадковий Воїн, велетень Бродник, мольфар Базіка і войовнича Олеся, із якою Марека зв’яже не тільки дружба, а й перше кохання.

"Гетьман" (2015)

Історико-драматичний фільм розповідає про трагічну любов великого українського гетьмана Богдана Хмельницького до польки Гелени Чаплинської.

Історія бере початок у 1647 році й охоплює події повстання козацтва проти польської шляхти. Та головна лінія сюжету все ж крутиться не навколо цього повстання, а навколо трагічного кохання представників ворожих сторін.

"Чорний козак" (2018)

Історична стрічка з елементами фентезі знята за мотивами казки Сашка Лірника "Про вдову Ганну Шулячку, Чорного Козака і страшне закляття".

Події фільму розгортаються у ХVII столітті. Красуня Ганна проводжає на війну чоловіка, від якого залишився лише перстень, шабля та донька. Жінка сама порається по господарству, виховує дитину й чути нічого не хоче про залицяльників, які набиваються їй в наречені.

Раптом починають відбуватися дивні речі — вночі невідомий приходить до обійстя і виконує найтяжчу роботу. Ганна звертається до ворожки, яка дає їй зачароване яйце, здатне зробити людину невидимою. Так жінка побачила Чорного Козака, проклятого не бачити сонячного світла.

"Пекельна хоругва або Різдво Козацьке" (2019)

Ще один фільм, заснований на казці Сашка Лірника "Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід", розповідає про Диявола, який заманює козака до пекла. 

Чорт б’ється об заклад з апостолом Петром, що зможе зловити та утримати до Різдва найкращого козака Семена. Та тільки ні диявольські чари, ні хитрощі, ні залякування не діють на хороброго і чесного парубка.

"Толока" (2020)

Екранізація Шевченкової балади "У тієї Катерини хата на помості…"  розповідає про дівчину, в яку закохані три козаки. Щоб завоювати прихильність Катерини вони вирушають до Криму звільняти її брата. Тому, хто це зробить, Катерина обіцяє стати жінкою. От тільки правда в тому, що звільняти вони їдуть зовсім не брата, а коханого Катерини.

За таку брехню з дівчиною могли б жорстоко поквитатися, та історія набирає неочікуваних обертів і глядач стає свідком Козаччини, Голодомору, Чорнобиля, війни та революції — тих подій, які зробили наш народ таким, яким він є зараз.

"Чорна рада" (2002)

У центрі сюжету цієї історичної драми — тяжкі часи для України, коли після смерті Хмельницького загострюється протистояння за гетьманську булаву між Якимом Сомком й Іваном Брюховецьким. Кульмінація цієї боротьби — Чорна рада 1663 року. При цьому поміж політичних інтриг, зрад та несподіваних союзів є місце й для справжнього кохання.

"Богдан-Зиновій Хмельницький" (2006)

Цей фільм про історичні події Хмельниччини створювали 7 років.

В центрі сюжету — визвольна війна українців проти польської знаті 1648-1657 років. Глядачів чекають битви не тільки під небом з шаблями в руках, але й у кулуарах з дипломатичною зброєю.

Хмельницький змін об'єднати військо навколо себе, здобути разом з ним безліч перемог. Проте зрада кримського хана у відповідальний момент поставила гетьмана перед складним вибором і розбила надію на бажаний результат цієї війни.

"Молитва за гетьмана Мазепу" (2001)

Це перша повнометражна й великобюджетна стрічка незалежної України.

За визначенням режисера фільму Юрія Іллєнка, основа сюжету — фантасмагоричні сни історії про кривавий бенкет трьох великих примар європейської культури Петра I, Карла ХІІ та Гетьмана Мазепи на полі полтавської битви 1709 року. До 2010 року фільм не був доступний масовому глядачу, потім же вийшла оновлена версія стрічки зі скороченим хронометражем, покращеним звуком та авторськими коментарями режисера. В них Іллєнко розповідає про історичне тло зображених подій та сам фільм.

"Мамай" (2003)

Маловідома українська стрічка, в основу якої покладено давній український і кримськотатарський фольклор — "Дума про братів азовських" та "Пісня дервіша".

Автори по-новому осмислюють появу легенди про козака Мамая. Водночас це також така собі українська версія славнозвісних Ромео і Джульєтти.

За сюжетом, козак-утікач закохується в неймовірної краси татарську жінку. Вона ж своєю чергою рятує чоловіка від неминучої смерті.