День Української Державності: що це за свято та чому воно важливе

Хоча цьогоріч Україна святкуватиме 32 річницю Незалежності, День Української Державності — дуже молоде свято. Сьогодні ми відзначаємо його лише вдруге. Розповідаємо детальніше про цей день.

Історія запровадження Дня Української Державності

Уперше про впровадження Дня Української Державності заговорили у 2018-му. Тоді президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко звернулися до нації та парламенту з ініціативою започаткування свята, проте відбулося це аж через чотири роки. 

Коли відзначають День Української Державності

День Державності відзначається того ж дня, коли українські християнські церкви вшановують памʼять Київського князя Володимира Великого та День Хрещення Русі–України.

На День Незалежності 2021 року президент Володимир Зеленський підписав закон про запровадження Дня Української Державності 28 липня. Проте наступного року, у 2024, ця дата зміниться на 15 липня, яка після перемоги стане вихідним днем. Це пов’язано з переходом Православної церкви України і Української Греко-Католицької церкви на новоюліанський календар.

Чому День Української Державності переносять на 15 липня

Перехід церков на новий стиль спровокував перенесення не лише деяких релігійних свят, а й Дня Української Державності. Причина цьому — прямий зв'язок свята із днем вшанування пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира. Саме він у 988 році хрестив Русь, з якої й веде свій початок Україна й звідки ми запозичили культуру та традиції. Тоді християнство стало офіційною державною релігією на землях українців-русинів.

Причини запровадження Дня Української Державності

Запровадження Дня Української Державності мало на меті закріпити зв'язок між українцями, які виборюють своє право на державність та свободу зараз, та предками, які століттями будували нашу державу.

Чому відзначення Дня Української Державності важливе

Свято покликане донести до громадян багатовіковий досвід державотворення, культури та самобутності українського народу. Крім того, важливою метою є й донесення вищесказаного до світу, який після початку повномасштабної війни все рідше, але й досі інколи сприймає російські наративи щодо України за правду.

День Української Державності — ще один спосіб боротьби з пропагандою сусіда-агресора, який транслює брехню на кшталт тієї нісенітниці про Леніна, який "створив" Україну.

"Знання історії нашого державотворення в усій тяглості є потужною силою проти маніпуляцій історичними фактами в умовах інформаційної війни рф проти України. Реальна історія спростовує фейки російської пропаганди, буцімто українці та росіяни – єдиний народ чи Україна — штучна нежиттєздатна держава", — наголошують в Українському інституті національної памʼяті.

День Конституції України: історія свята та цікаві факти