A Development — молода київська компанія-девелопер, яка останнім часом фокусується на редевелопменті та вже успішно реалізувала проєкт A-Station на Арсенальній, тим самим доєднавши нашу столицю до переліку найкращих європейських міст, що роблять ставку на ревіталізацію міських просторів.
Що таке редевелопмент
Перш за все, редевелопмент передбачає реставрацію промзон з їхніми об’єктами нежитлового призначення та будівництво нових будівель на прилеглих територіях. При цьому не пошкоджуються зелені насадження, як було б потрібно для забудови «з нуля». Таким чином редевелопмент повертає місту функціональні території, розвиває інфраструктуру — не захоплюючи нові території, а перебудовуючи старі. Така практика розповсюджена у Берліні, Лондоні, Відні, Копенгагені, Осло, Нью-Йорку, Пекіні тощо — міста економлять на демонтажі та реставрації, бо найчастіше інвестують у такі проєкти приватні стейкхолдери.
Як все починалось
Наприкінці 2020 року A Development розпочала розробку та втілення проєкту ревіталізації заводу Ріхерта, що знаходиться в історичній промзоні Києва на Подолі, під схилами гори Юрковиці. Відомо, що з 18 ст. тут був цегляний завод при монастирі, у 19 ст. його викупив підприємець Ріхерт, замовивши архітектору Ніколаєву добудувати корпус пивоварні, пізніше оновив фасад інший архітектор, М. Казанський. І підприємство в тому чи іншому вигляді функціонувало до 90-х років 20 ст., однак відтоді пустує та розвалюється, ризикуючи взагалі обвалитись.
Етапи реалізації
Проєкт редевелопменту від A Development матиме 2 етапи реалізації. З першим пройдуть реставраційні роботи над фасадами заводу Ріхерта, а другий передбачає будівництво житлового комплексу на прилеглих до нього територіях.
Думка експертів
Аби дізнатися більше про амбітний проєкт, оцінити, зрада це чи перемога для Києва, ми поспілкувалися з головними людьми, які працюють над проєктом — архітектором Андрієм Пашеньком та реставратором Юрієм Лосицьким.
Юрій Лосицький стверджує, що всі роботи будуть максимально делікатними, проведеними за історичними кресленнями: «Ми реставруємо фасад пивоварні та укріпимо пошкоджену основну конструкцію зсередини. Звісно, зміниться призначення цієї будівлі — сьогодні місто не потрібує ще одного пивзаводу»
Про нове в архітектурі історичної пам’ятки говорить А. Пашенько: «Ми залишимо фасад повністю таким, як він був. Проте постраждалі внутрішні перекриття доведеться повністю замінити — це міжнародна практика, що в принципі дозволяє зберігати старовинні пам’ятки для нащадків».
Простір навколо заводу буде відкритим громадським місцем, тут побудують амфітеатр зі сценою, місця для відвідувачів, біля відреставрованої труби заводу облаштують сухий фонтан (той, який в рівень із землею).
Що станеться з екосистемою гори Юрковиці
Як запевняють автори проєкту, місцевість тільки виграє. Так, гору планують очистити від сміття, зробити на ній алею для прогулянок із велодоріжкою. Промислове озеро на території заводу очистять і також інтегрують в оновлений простір — це буде місце для прогулянок.
Що стосується небезпеки підтоплення ґрунтовими водами, то перед початком проєкту було проведено масштабне геологічне дослідження, що дозволило врахувати рівень горизонту, який заборонено перетинати під час будівельних робіт. Для цього навіть паркінг піднято, він буде поєднаний із першим поверхом, а систему дощового водовідведення продумано до дрібниць.
«Тут завжди навколо заводу був пустир, а ми зробимо його зеленим оазисом. Продуманий ландшафтний дизайн дозволить зробити це місце привабливим у будь-яку пору року» — говорить Андрій Пашенько.
Яким буде новий житловий комплекс на Подолі
Монструозних хмарочосів під Юрковицею не виросте — про це в один голос говорять і архітектор, і реставратор проєкту. Вежа броварні Ріхерта має п’ять поверхів, а максимальна висота першої черги житлового комплексу дорівнюватиме семи. Головний візуальний акцент буде на збереженій колоритній цегляній трубі заводу — вона буде вища за будинки.
«Стилістично наш житловий комплекс буде максимально наближений до архітектури ХІХ ст., ми навіть цеглу підібрали подібну, а також схожі арки, які будуть красиво підсвічені у темний час доби. Це створить гарний краєвид», — переконаний Андрій Пашенько.
Проєкт A Development вселяє надію на те, що наші міста будуть поступово оновлюватись, відкриваючи нам історію в геть іншому образі, а покинуті райони — оживати попри всі труднощі, як того і вимагають нові часи.