В Києві гуртуються власники зброї – кажуть, що не впевнені в правоохоронних органах під час кризи

Вже понад місяць Україна перебуває в стані карантину. Зупинилися деякі підприємства, багато кого відправили у відпустки за власний рахунок або звільнили. У цій ситуації логічно очікувати сплеску безробіття та різкого зниження платоспроможності населення. Як результат ― зростання проявів криміналу, зокрема пограбувань. А якщо карантин затягнеться, вулична злочинність може набрати серйозних масштабів та вийти з-під контролю правоохоронних органів.

У відповідь на ймовірні загрози учасники Української асоціації власників зброї (УАВЗ) об’єднались в громадянську ініціативу «Наша справа». Першим містом, де почала працювати ініціатива, став Київ. Ми запитали в учасників «Нашої справи», навіщо і в якому форматі вони будуть діяти, хто може до них долучитися та чи вважають вони таку ініціативу законною. 

Що за ініціатива та хто може до неї долучитися

Ідея «Нашої Справи» не нова ― щось подібне Українська асоціація власників зброї вже створювала в 2014 році. Але якщо тоді опікувались підготовкою населення до війни, то цього разу напрямок об’єднання зовсім інший ― планують дбати про спокій і безпеку членів асоціації «в умовах цілком можливої бездіяльності та безпорадності правоохоронних органів».

«В 2014 році з’явилася програма УАВЗ «Київський легіон», яка з часом перетворилася в самостійну ГО «Український легіон». В той час ми докладали зусилля, щоб надавати хоча б початкову військову підготовку до війни широким верствам населення, і нам це вдалося. Зараз мова йде про принципово інший підхід та напрямок. Ми усвідомлюємо масштаби та наслідки кризової ситуації, тому наша мета ― це координація та взаємодопомога між членами УАВЗ перед ймовірною дестабілізацією ситуації в країні та сплеском злочинності», — розповідає голова Наглядової ради УАВЗ Георгій Учайкін.

Фото: uavz.org

У разі загрози життю та здоров’ю учасники «Нашої справи» планують надавати один одному всебічну допомогу та реагувати на прояви насилля по відношенню до членів УАВЗ. Тому й долучитись до ініціативи можуть не всі бажаючі, а лише члени Української асоціації власників зброї.

Свою координацію учасники «Нашої справи» розпочали в Києві. Щодо інших міст, осередки вже відкриваються у Харкові, Одесі, Запоріжжі, Львові, триває реєстрація у Дніпрі та Івано-Франківську.

Один з учасників ініціативи, киянин Веніамін Тимошенко, який є власником зброї та членом УАВЗ з 2014 року, долучився до «Нашої справи» з декількох причин. Каже, що його мотивує серйозна соціально-економічна криза, що насувається, та «інституціональна нездатність держави прогнозувати масштаби та адекватно реагувати на такі кризи та виклики».

«Ми занурюємось в тяжку і затяжну економічну і соціальну кризу на фоні абсолютно корумпованої та розваленої державної системи. І держава, яка завжди опікується лише інтересами невеликої купки тих, хто знаходиться на горі державної піраміди, та їх обслуги, прогнозовано самоусунеться від забезпечення базових потреб простих людей. Зокрема, безпеки життя, здоров’я та власності громадян. Тому ми вирішили створити такий ресурс, де власники зброї-члени УАВЗ матимуть комунікацію та координацію між собою. На той випадок, якщо виникнуть реальні загрози і буде потрібна термінова допомога, а держави знову не буде поруч. Як і в 2014 році, як і в усі попередні роки», — розповідає він.

Фото: uavz.org

Чи планують патрулювати вулиці та захищати киян

Георгій Учайкін каже, що учасники ініціативи не мають наміру брати під охорону будь-які об’єкти чи патрулювати вулиці українських міст ― хочуть лише підстрахуватися на випадок невчасного реагування правоохоронців на загрози, які можуть виникнути по відношенню до членів УАВЗ. Але припускає, що така потреба може виникнути.

«Можливо, нам доведеться брати під охорону певні об’єкти. Кожен район, селище чи місто буде самостійно визначати їх перелік. Цілком можливо, що це будуть аптеки, продуктові магазини, інтернет-провайдери тощо. Але це може трапитися лише в двох випадках. Перший ― виключно у разі офіційного звернення з боку правоохоронних органів до УАВЗ про надання допомоги у встановленому законом порядку. Другий ― коли ситуація стане критичною: уряд втратить контроль, на вулицях діятимуть мародери та злочинні угруповання. А поліція, армія та нацгвардія будуть не в змозі підтримувати правопорядок, вони відсутні або самі приєднуються до злочинної активності», — розповідає Учайкін.

Веніамін Тимошенко також стверджує, що учасники «Нашої справи» не мають наміру створювати конкуренцію правоохоронним органам.

«На даному етапі жодних об’єктів брати під охорону ми не збираємось. Це мають робити відповідні органи ― за це ми платимо їм податки, які вони мають відпрацьовувати. Ми не боїмось конфліктів з правоохоронними органами, бо не вбачаємо підстав для таких конфліктів, ми нічого не порушуємо. Але при цьому кожного дня бачимо чергові підтвердження порушень прав громадян, неспроможності влади реагувати на простіші виклики. Тому не маємо ілюзій щодо їх реакції на катастрофічні явища», — підкреслює він.

Фото: uavz.org

Чи законна така ініціатива

На думку адвоката Андрія Доманського, така діяльність власників зброї може бути протрактована неоднозначно, оскільки наразі в українському законодавстві не врегульоване питання щодо володіння та користування зброєю. Фактично, з дозволу МВС громадяни можуть придбати собі лише мисливську зброю, а для деяких категорій населення, наприклад, журналістів дозволена травматична. Через цю неврегульованість така ініціатива УАВЗ в подальшому може бути кваліфікована правоохоронцями як кримінальний злочин.

«В разі настання небезпечної ситуації для громадян питання захисту населення буде нагальним. Нагадаю, що найбільшою цінністю в Україні є життя та здоров’я людини. Однак, посилання на захист від мародерства на період критичної ситуації ― це вже питання щодо конкретної ситуації та умов. Також незрозуміло, чи буде здатною держава гарантувати безпеку у такій ситуації», — розповідає адвокат.

На думку Георгія Учайкіна, ініціатива «Наша Справа» знаходиться повністю в рамках закону. Каже, що її учасники законослухняні власники зареєстрованої зброї, які не мали жодних проблем із законодавством. І додає, що члени ініціативи не планують узгоджувати діяльність «Нашої справи» ані з правоохоронцями, ані з представниками влади.

«Створення тієї чи іншої програми в рамках діяльності офіційно зареєстрованої громадської організації не потребує ані звернень, ані узгоджень з правоохоронними органами та місцевою владою. Ми ж не зобов’язані інформувати їх про те, який Закон ми готуємо чи яку Петицію подаватимемо. Ми здійснюємо свою діяльність на законних підставах, вона ретельно контролюється нашими адвокатами і висвітлюється на офіційному сайті УАВЗ. Всі учасники програми володіють зареєстрованою зброєю, а також дотримуються існуючих правил поводження з нею. Ми окремо висвітлюємо для них юридичні аспекти, пов'язані з можливими діями в стані необхідної оборони, крайньої необхідності та при затриманні злочинця», — додає Учайкін.

Фото: uavz.org

На його думку, якби в Україні був прийнятий закон про обіг зброї та боєприпасів, це мало б позитивний результат, адже могло б вплинути на зменшення рівня злочинності, суттєво підвищити рівень громадської безпеки та обороноздатності країни.

«Ми неодноразово наголошували на тому, що в українських реаліях Закон «Про зброю» — є наріжним. Фактично, відсутність закону унеможливило створення системи територіальної оборони, створило зайве навантаження на платників податків через надмірне фінансування МВС і поставило під загрозу безпеку громадян та країни в цілому», — вважає Учайкін.

Веніамін Тимошенко каже, що у випадку зустрічі з мародерами чи злочинцями, які будуть загрожувати життю, здоров’ю чи майну учасників «Нашої справи», вони будуть діяти в межах конституційного права на життя та його захисту, «з урахуванням гуманізму і необхідності здійснення подальшого правосуддя». І знову підкреслює: власники зброї не мають наміру створювати конкуренцію правоохоронним органам.

«Ми маємо певну вмотивовану недовіру щодо спроможності правоохоронців втримати ситуацію під контролем та забезпечити нашу безпеку. Саме тому наша безпека завжди була нашою справою і відповідальністю. При цьому наша діяльність може навіть дещо допомогти правоохоронцям, бо лише наявність інформації про згуртованих та озброєних громадян на певній території матиме превентивний характер для криміналу щодо бажання скоєння злочинів», — підкреслює він.

Читайте також: «Очевидець пожеж у Чорнобильській зоні: "Інформація з офіційних джерел відрізнялася від реальної ситуації"»