Отруйна чарочка: чим страшні незаконні "наливайки" та як з ними боротися

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), українець на рік випиває 8,49 л алкоголю. Якщо порівнювати з сусідами, це небагато: у Білорусії вживають 17,3 л, у Росії – 11,05 л алкоголю на рік. Але це офіційні дані. Аналітики навряд чи враховували випите у підпільних кафе, які у народі називають "наливайками" чи "генделиками".

"Козацька Чарочка", "Улыбка", "Вишенька", просто "Кафе" чи взагалі без вивіски – "наливайки" працюють у спальних районах, базарах, на зупинках і біля метро. Чим відрізняються такі заклади від інших установ громадського харчування? І чому з ними потрібно боротися?

Вбивчий фальсифікат

За стійкою на полицях у ряд стоять пляшки з горілкою, коньяком, вином. В асортименті наливайок алкоголь є на будь-який смак. За 100 грамів горілки візьмуть 8-10 грн. На вибір "запивашки" та закуски: цукерки і печиво по 50 копійок за штуку, половинки крашанок за півтори грн, бутерброди за 5 грн. 

Красиві пляшки відомих брендів – лише ширма. Наливають алкоголь з пластикових тар чи пакетів з краниками. Походження таких напоїв оповите таємницею. Але можна казати впевнено: все це сурогати та підробки.

Якщо сумніваєтесь, давайте рахувати. Сьогодні півлітрова пляшка найдешевшої горілки повинна коштувати близько 70-80 грн. 40 грн з цієї суми – акцизний податок, що сплачують виробники. Такі розрахунки Кабміну. Якщо вам продають дешевше, варто замислитись. Адже вживання сурогатної горілки може призвести до отруєння та навіть смерті. У минулому році в Україні отруїлось алкоголем близько 200 людей, з них 42 померли.

"У сурогатну горілку додають технічний спирт, що значно дешевший за харчовий, – розповідає Дмитро Дерев’янко, головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві. – У людини, яка отруїлась сурогатом, вражається нервова система, печінка і нирки. Як тільки з’являються перші ознаки враження зору, потрібно викликати швидку допомогу. Та краще не ризикувати й взагалі не пити такий алкоголь. Усе, що наливають не з фірмових пляшок – точно підробка. У минулому році вилучали картонні коробки горілки "Єльцин" з написом "Зроблено у Франції", що рекламували як товар з duty free".

Продаж без касового апарату – ознака нелегальності

Наливають будь-що з асортименту у пластиковий стаканчик. Про вік не питають. Відпускають напої без товарного чеку. На стіні висить "Куток споживача" з ксерокопією ліцензії на продаж алкоголю та книгою скарг з єдиним відгуком "Всем спасибо!".

"Ліцензія на продаж алкоголю прив’язана до касового апарату, зареєстрованого на певну адресу. Якщо продають без чеку – приховують податки та ви як клієнт не зможете відстояти свої права, якщо отруєтесь, – зазначає юрист Олена з адвокатської компанії ЮСТКОМ. – Вартість ліцензії – 8000 грн на рік, та є певні вимоги до закладів. Приміщення повинно бути не менше 20 квадратних метрів, продавати можна тільки алкоголь з акцизними марками. Порушення цих правил – привід для податкової перевірки".

Фото: наливайка (Днепр Час)

Розмір штрафу за продаж алкоголю без ліцензії – від 850 до 3400 грн з конфіскацією алкоголю та виручки від його продажу. За повторне порушення протягом року сума збільшується до 4250 грн. Це невеликі суми для закладів типу наливайок. Та й перевірки приходять не щодня, максимум два рази на рік. Приводом для позапланової перевірки можуть бути скарги від громадян.

Специфічні клієнти

Наливайки приваблюють людей з низьким рівнем доходу. Мешканці Чоколівки описують типових клієнтів місцевої "Козацької чарочки", що розташувалась на першому поверсі 5-поверхової "сталінки", як "алкашів та бухарів" та жаліються на їх аморальну поведінку. Гості "закладу" до пізнього вечора вештаються під вікнами, ведуть голосні "бесіди" з використанням лайки та зеківського жаргону, окупують тролейбусну зупинку біля будинку, тягають пакети з якимось смердючим мотлохом. 

Не надто приємне сусідство, чи не так? Але ні від п’яних відвідувачів "Чарочки", ні від володарів  закладу, ні від представників влади та поліції мешканці так і не дочекалися визволення. У відповідь на першу скаргу на 1551 прийшла типова відписка: інформація про те, що "Чарочка" працює на підставі ліцензії, та пропозиція звертатися до поліції у випадку порушення порядку. Але якщо це порушення – постійне, що робити? 

Фото: скріншот відповіді на скаргу з 1551

"На базарі шість наливайок. Там збирається різний непотріб, п’яниці, злодії та бомжі, - розповідає Валерій Олександрович, пенсіонер та сусід наливайки на Воскресенці. - Там можна купити горілку і за 3 гривні. Усім байдуже на якість, аби наливали. Звичайно, ніхто не хоче, щоб біля будинку був такий притон".

Як закрити "наливайку"?

Легко та з першого разу закрити такий заклад майже неможливо. Та міська влада радить скористатись наступним алгоритмом:

1. Зробити "контрольну" закупку та зафіксувати процес на відео та фото.

2. Залишити скаргу на сайті "Контактного центра м. Києва 1551", додавши лінк на відео.

3. Проконтролювати виконання звернення на сайті 1551.

"У таких закладах купа порушень. Наприклад, незадовільний санітарний стан приміщення та продаж алкоголю без акцизу і чеків, – розповідає Дмитро Дерев’янко, головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві. – По скарзі від громадян можемо організувати позапланову перевірку. Усі узгодження можуть тривати як тиждень, так і місяць. Та заздалегідь про візит не попереджаємо".

Фото: kiev.segodnya.ua

Тільки за перший тиждень липня на сайт 1551 надійшло 152 звернення щодо діяльності МАФів, перевірки документів на діяльність, демонтажу таких будівель. Статистики вирішення звернень на даному ресурсі не знайшли.

Активісти радять об’єднуватись у територіальні громади та закидати міські органи влади скаргами.

"Окремі громадяни не завжди матимуть час обдзвонювати державні установи. А об’єднання громадян – це вже сила, що важко ігнорувати. Також можна розподілити обов’язки між собою, – розповідає Євген Шепелянський, голова суспільного проекту "Синдикат". – Ми з активістами ходили з перевірками з конфіскацією алкоголю, викликали поліцію та з чотирьох закритих наливайок, три відкрились через рік-півтора".

Поки єдиними варіантами боротьби є громадський контроль та терпіння. Адже навіть декілька перевірок та штрафи не гарантують демонтаж чи закриття наливайки поряд з вашим будинком.

Читайте також: "Гра з законом: хто відкриває в Києві підпільні казино і що з цим робити".