Статьи 18.07.2019

Українська стратегія зниження тарифів

Дві новини, які підтверджують, що українська політика виборами 21 липня не завершується.

Володимир Гройсман

Перша. НАК «Нафтогаз України», відповідно до доручення прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, зобов’язана у липні знизити ціну природного газу для населення ще на 650 грн за тисячу кубічних метрів. Раніше Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 293 і зобов’язав «Нафтогаз» з червня продавати для населення газ дешевше. Це рішення унеможливлює спекуляції «Нафтогазу» з цінами на газ.

Друга. За даними редакторки Ukraine Alert Atlantic Council Мелінди Харінг серед потенційних претендентів на посаду нового голови уряду є голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. Той самий, що нарахував собі сотні мільйонів гривень премії за рішення суду, яке продовжують оскаржувати. І який переказав гроші матері, що проживає у США, оскільки в Україні їх зберігати небезпечно. Кримінальних справ на Коболєва відкрито багато.

А тепер інтерпретуємо ці факти у політичній площині.

Уряд Володимира Гройсмана часто критикували за підвищення комунальних тарифів. Тема, дійсно, болюча, і стосується кожної людини, яка проживає на території України.

Однак сказати, що з власної ініціативи нинішнє керівництво Кабміну просто так взяло і підписало розпорядження про зростання ціни на комунальні послуги — не можна. Ключовою державною структурою у сферах енергетики та комунальних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), створення якої місяць тому було визнано неконституційним. Саме вона погоджувала зростання тарифів для населення та підприємств.

Місцеві постачальники дані вказівки часто використовували для необґрунтованого підняття цін за надані населенню послуги. Що, у свою чергу, викликало опір Кабміну. Так, наприкінці минулого року Володимир Гройсман заявив: «Звертаюся до громадян: платіть тільки за фактично спожитий газ за ціною 8,55 гривні за кубометр. Все інше — шахрайство з боку постачальників... Треба штрафувати облгази. Облгази виходять за межі своїх повноважень, а люди страждають».

«Нафтогаз», однак, така тарифна політика влаштовувала повністю. Той же Коболєв неодноразово звертався до уряду з пропозиціями про регулювання ціни на газ для населення у контексті її подальшого підвищення. Причому аргументував це необхідністю продовження співпраці з МВФ, яке, начебто, наполягає на зростанні комунальних тарифів.

А це не зовсім так. МВФ, кредитні кошти якого необхідні для утримання стабільності української фінансової системи, наполягає на ринкових цінах на «блакитне паливо», відповідно до європейських.

І якщо ціни на енергоносії знижуються у країнах Євросоюзу, український уряд також має можливість знизити їх всередині країни.

Що Володимир Гройсман і зробив, як тільки сталася відповідна нагода.

«Лібералізація» ціни відповідно до схеми Коболєва, коли у «Нафтогаза» буде забрана можливість контролю за місцевими постачальниками, що мають здійснювати забезпечення населення та підприємств теплокомуненерго газом за регульованими пільговими цінами, — відкритий шлях до того, що тарифи зростуть ще більше. Адже після скасування обмеження у 8,55 гривень за кубометр, ніхто не заважатиме постачальникам продавати паливо як дешевше, так і дорожче цього показника — по 10 чи 11 гривень.

Висновок з цієї історії наступний.

Уряд Володимира Гройсмана поступово будує соціальну модель суспільства, у якій люди відчуватимуть себе захищеними. Такі ж програмні цілі має і його партія «Українська стратегія».

Анонсоване представниками «Слуги народу» впровадження ідеології «лібертаріанства» передбачає самоусунення держави від впливу на постачальників комунальних послуг, які можуть просто зробити їх космічними.

Пропозиції Коболєва у таку ідеологію вписуються ідеально. Тому й поширюються чутки про його можливе призначення керівником нового уряду. Тільки не всі українці ще зрозуміли, що «лібералізація» тарифів на практиці призведе до «дикого капіталізму».

Тому основне ідеологічне протистояння — між соціальною моделлю Володимира Гройсмана і «лібертаріанством» Коболєва та йому подібних — почнеться після 21 липня. І вибори до Верховної Ради — це перший етап вибору довготривалої стратегії розвитку держави.

Такий email не зареєстровано у системі
Введите свой электронный адрес, на который мы отправим вам новый пароль.
Поле не должно быть пустым и содержать кириллицу
Спасибо!

Ваше сообщение принято.

Сожалеем :(

Во время обработки что-то пошло не так.

Bы можете отправить сообщение на электронный адрес betatest@nashkiev.com