Статьи 26.07.2019

Можливе звільнення Кличка з посади голови КМДА ― пояснюємо, що до чого

Що говорить закон та що думають експерти.

Віталій Кличко
Віталія Кличка збираються звільнити з посади голови КМДА. Фото: Joinfo.ua

Нещодавно Андрій Богдан, голова Офісу президента, звернувся до Кабміну з проханням звільнити Віталія Кличка з посади голови КМДА. Це рішення в команді Зеленського називають законно обґрунтованим та просять «не політизувати ситуацію». Але, як повідомляють ЗМІ, у президента вже є дві кандидатури на заміну, і обидві ― від партії «Слуга народу». Розбираємося, що стоїть за такою ініціативою Офісу президента ― закон чи політика.

Що сталося

В середу, 24 липня, в Офісі президента України заявили про намір звільнити Віталія Кличка з посади голови КМДА. Відповідне звернення до Кабінету Міністрів направив Андрій Богдан, голова Офісу. Своє прохання він обґрунтував ст. 118 Конституції України, згідно якої президент за поданням Кабміну призначає і звільняє голів місцевих держадміністрацій.

Руслан Рябошапка, заступник Богдана, коментуючи це звернення до Кабміну, зазначив, що прем'єр-міністр Гройсман вніс подання про звільнення всіх глав місцевих адміністрацій, крім голови КМДА. Тому, на думку Рябошапки, це питання знаходиться виключно в юридичній площині, і політизувати його не слід.

«Відповідно до закону України "Про місцеві державні адміністрації", керівники місцевих держадміністрацій призначаються президентом за поданням прем'єр-міністра на термін повноважень президента. Президент призначив Кличка головою КМДА в червні 2014 року. Відповідно, прем'єр-міністр повинен виконати вимоги закону і внести подання про його звільнення», ― заявив Рябошапка.

Що кажуть у Кличка

Прес-секретар мера Оксана Зінов'єва 24 липня заявила, що ніяких офіційних документів щодо звільнення Кличка в апараті мера не отримували.

 «Все, що бачили ― скріншот листа Богдана в інтернет-ЗМІ. В принципі, нічого несподіваного. Вони заявляли про подібні наміри», ― відмітила Зінов'єва.

Намір команди президента дійсно не став для Віталія Кличко несподіванкою, адже ще 10 липня він обговорював це питання на зустрічі із Зеленським. На наступний день, 11 липня, коментуючи ініціативу свого звільнення, Кличко закликав президента не йти шляхом Януковича.

 «Я наголосив, що позбавлення мера виконавчих повноважень ― це повернення методів Януковича. Позбавлення Києва самоврядування, коли мер виконує декоративну функцію, а містом керує призначена зверху людина, яку кияни не обирають, яка перед громадою не несе жодних зобов’язань, ― такого немає в жодній європейській столиці. Якщо потрібно мати у столиці свого мера, нехай відбудуться дострокові вибори», ― прокоментував Кличко.

Що говорить закон

Наразі Віталій Кличко обіймає дві посади: міського голови (мер ― ред.) і голови КМДА. Перша — виборна, друга — за призначенням.

До 2010 року згідно з «Законом про столицю України ― місто-герой Київ», головою КМДА ставав обраний міський голова. Конституційний суд підтвердив цю норму ще в 2003 році.

Але з ініціативи Януковича в 2010 році до «Закону про столицю» були внесені зміни, які забирали виконавчі повноваження в обраного мера. Відповідно до них, мер Києва має очолювати Київраду, а голова КМДА ― керувати всіма комунальними підприємствами, а також департаментами, які відповідають за місто.

По суті, з 2010 року голова КМДА керує основними фінансовими потоками столиці. І саме з головою КМДА мер зобов’язаний узгоджувати більшість своїх рішень. Самостійно мер і депутати можуть лише освоювати кошти, виділені на їхню діяльність, і голосувати на сесіях, на що їх витратити. До речі, Київ ― єдине місто в Україні, де законодавча норма дозволяє двовладдя.

На момент 2010 року обраним мером Києва був Леонід Черновецький. Головою КМДА Янукович призначив Олександра Попова, який і отримав виконавчі повноваження.

Колишній міський голова Києва Олександр Омельченко, коментуючи ініціативу Офісу Зеленського, наголосив, що згідно чинного законодавства, Віталій Кличко не мав права обіймати посаду голови КМДА.

 «Коли президент Порошенко призначив Віталія Кличка головою адміністрації, він порушив закон про місто Київ, коли на дві посади призначається одна людина», ― розповів Омельченко.

Що прогнозують експерти

Олексій Якубін, політолог, кандидат політичних наук, називає ініціативу Офісу президента спробою використати успіх на парламентських виборах і скористатись стратегією «переможець отримує все».

«Після сенсаційної перемоги кандидатів від "Слуги народу" на всіх мажоритарних округах Києва в команді Зеленського вирішили, що це хороший привід для проведення позачергових виборів мера і розділення посади голови КМДА і мера. Це дозволить взяти під контроль столицю. Наскільки я розумію, тут не обійшлося без бізнес-інтересів оточення голови Офісу президента Андрія Богдана, бо з ним дуже часто пов’язують забудовника Андрія Вавриша», ― коментує політолог.

Олексій Якубін вважає, що у можливого розділення влади в Києві є як мінуси, так і плюси. Серед останніх, на думку політолога, ― часте перезавантаження влади, яке не дасть чиновникам діяти неефективно.

«Серед мінусів ― те, що Офіс президента хоче скористатись виборчою електоральною кон’юнктурою, яка склалась після передчасних парламентських виборів, щоб отримати все у місті Києві. Хоча прикривається це тим, що ніби робиться заради киян», ― підкреслив Якубін.

Водночас, політичний консультант Петро Охотін каже, що чутки про можливе розділення посади голови КМДА та мера ходять у політичній тусовці вже довгий час. І така ініціатива Володимира Зеленського, вважає експерт, показує рішучі дії стосовно перезавантаження влади.

«Віталій Кличко наразі не може говорити з позицій сили. Ситуація навколо пішохідного мосту, який руйнується, вказує на масштаби ймовірної корупції, а обрання Вадима Столара, який фактично був господарником у Кличка, у списку екс-регіоналів (ОПЗЖ ― ред.) також нищить імідж мера столиці як прогресивного та європейського», ― заявив експерт.

Охотін також додав, що коли сценарій із розділенням посад буде супроводжуватися активним висвітленням пори перебування Кличка при владі в негативному контексті, то таке рішення, швидше за все, буде радо вітатися киянами.

«Знову-таки, цей крок лягає у контекст можливих виборів до органів місцевого самоврядування. На них призначений Зеленським голова КМДА зможе показати себе як альтернативу лідеру партії «УДАР». У такому випадку можливий такий сценарій: суд визнає, що розділення посад є неправильним, проте голова КМДА від Зеленського спокійно виграє вибори і очолює місто», ― резюмував Петро Охотін.

Хто може стати головою КМДА

Згідно інформації «Української Правди», у Володимира Зеленського вже є дві кандидатури на посаду голови КМДА. Перший претендент ― гендиректор холдингу «1+1 media» Олександр Ткаченко. Другим можливим кандидатом видання називає бізнесмена Андрія Холодова. Обоє пройшли до Верховної Ради IX скликання за списками «Слуги Народу».

В статті використані фото Depositphotos.

Читайте також: «За 50: две истории о том, что учиться никогда не поздно»

Такий email не зареєстровано у системі
Введите свой электронный адрес, на который мы отправим вам новый пароль.
Поле не должно быть пустым и содержать кириллицу
Спасибо!

Ваше сообщение принято.

Сожалеем :(

Во время обработки что-то пошло не так.

Bы можете отправить сообщение на электронный адрес betatest@nashkiev.com