Статьи 02.10.2019

Кличко позивається до Богдана й Гончарука щодо свого звільнення. На що це може вплинути

Та які може мати наслідки.

Віталій Кличко
Кличко позивається до Богдана й Гончарука щодо свого звільнення.

Віталій Кличко оскаржив в суді подання на своє звільнення, яке майже місяць назад узгодив Кабмін, але ще не підписав президент. Кличко вважає, що не повинен йти у відставку і привів суду доводи, які, на його думку, юридично це підтверджують. Що це за доводи, на що може вплинути позов Кличка та яку роль у всій цій історії грає суд, до якого звернувся Кличко ― у нашому матеріалі.

Що було до цього

Голова офісу президента Андрій Богдан ще 24 липня направив до Кабміну подання, в якому просив ініціювати звільнення Віталія Кличка з посади голови КМДА. Своє прохання Богдан обґрунтував ст. 118 Конституції України, згідно якої президент за поданням Кабміну призначає і звільняє голів місцевих держадміністрацій.

Руслан Рябошапка, який на той момент був заступником Богдана, коментуючи звернення до Кабміну, заявив, що, відповідно до закону, керівників місцевих держадміністрацій призначає президент за поданням прем'єр-міністра на термін своїх повноважень.

«Президент призначив Кличка головою КМДА в червні 2014 року. Відповідно, прем'єр-міністр повинен виконати вимоги закону і внести подання про його звільнення», ― сказав ще в липні Рябошапка.

Фото: Орест Сохар

Володимир Гройсман, тодішній прем’єр-міністр, заявив, що діючий Кабінет Міністрів не буде погоджувати відставку Кличка. Після чого в Офісі президента вирішили звертатись з проханням про відставку Кличка до нового уряду.

І вже 4 вересня новий склад Кабміну погодив звільнення Кличка з посади голови КМДА. Але остаточне рішення щодо звільнення має ухвалити президент Зеленський. Правда, за місяць цього так і не сталося.

Чому Кличко подав позов

В понеділок, 30 вересня, мер столиці Віталій Кличко оскаржив подання на своє звільнення з посади голови КМДА в Окружному адміністративному суді Києва. Серед відповідачів — голова Офісу президента Андрій Богдан і прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

Щодо Богдана, Кличко вважає, що той перевищив свої повноваження, звернувшись до уряду з поданням на його звільнення.

«Положенням № 436/2019 чітко визначені повноваження керівника Офісу Президента України, серед яких відсутні повноваження щодо ініціювання питань про звільнення глав державних адміністрацій, оскільки такі повноваження дискреційні і належать виключно до повноважень президента України та Кабінету міністрів України», — говориться в тексті позову Кличка.

Андрій Богдан. Фото: прес-служба Президента України

У позові проти Гончарука Кличко вимагає скасувати подання через порушення процедури свого звільнення з посади голови КМДА. Свою позицію Кличко аргументує тим, що його повноваження як глави КМДА «закінчуються не раніше 16 листопада 2020 року» і що ніхто, крім Київського міського голови «не може бути призначений головою КМДА».

Що каже закон

В 2003 році Конституційний суд постановив, що головою КМДА може бути призначений лише Київський міський голова ― людина, яка обирається на посаду киянами. Але з ініціативи Януковича в 2010 році до «Закону про столицю» були внесені зміни, які розмежували посади голови КМДА й Київського міського голови, залишивши основні контролюючі функції, зокрема, й над фінансами саме голові КМДА.

Команда Зеленського, тільки прийшовши до влади, одразу почала говорити про чергові зміни до «Закону про столицю». В тому числі, і про зміни в повноваженнях голови КМДА и Київського міського голови.

Декілька місяців обговорень «вилились» у чотири законопроекти. Один з них ― авторства нардепа Олександра Ткаченка зі «Слуги народу» ― Комітет ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку на своєму засіданні 1 жовтня рекомендував парламенту ухвалити за основу.

Олександр Ткаченко. Фото: telekritika.ua

Згідно тексту цього документу, посади мера Києва й голови КМДА розділені. Голова КМДА має контролюючі функції і має змогу блокувати через суд будь-які рішення Київради та районних рад.

На що може вплинути позов Кличка

На думку юриста Андрія Доманського, позов Кличка до суду може заблокувати процес його звільнення з посади голови КМДА.

«Поки важко сказати, які наслідки можуть бути в цього позову. Але його подача може слугувати для заборони чи призупинення процесу звільнення Кличка з посади голови КМДА», — пояснює Доманський.

Водночас, за його словами, суд може просто не встигнути прийняти якесь рішення, що матиме наслідки.

«Зазвичай, розгляд подібний справ дуже тривалий. І передбачити коли буде якесь рішення — не можливо. До того часу може бути вже прийнятий новий закон про столицю, можуть відбутися вибори і прийняте рішення просто не матиме наслідків. І це рішення може нести більш політичний характер, а не юридичний», — вважає юрист.

Віталій Кличко. Фото: 112 Украина

Суд має значення

Віталій Кличко оскаржив подання на своє звільнення в Окружному адміністративному суді Києва. Цей суд уповноважений розглядати публічно-правові спори ― ті, в яких хоча б однією зі сторін є органи державної влади, місцевого самоврядування або посадова чи службова особа.

І періодично Окружний суд знаходиться в центрі скандалів. Наприклад, в листопаді минулого року він скасував рішення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА про заборону будівництва готелю на Андріївському узвозі. І дозволив забудовнику ПП «Маркон» зводити на Андріївському узвозі восьмиповерховий готель з ресторанами і паркінгом.

А 18 квітня цей суд визнав незаконною націоналізацію «Приватбанку». В рішенні говориться, що виведення банку з ринку відбулось з порушенням чинного законодавства. «Підставами для ухвалення такого рішення були, в тому числі, недоведеність відповідачами наявності визначених законом підстав для віднесення ПАТ «КБ «Приватбанк» до категорії неплатоспроможних, внаслідок чого в подальшому було ініційовано процедуру його націоналізації, та власне порушення процедури націоналізації банку, порядок якої регламентований на законодавчому рівні», — заявила прес-служба суду.

В червні цього року суд скасував перейменування Київською міською радою проспектів Шухевича й Бандери. Це рішення пояснювалось тим, що були порушення процедури при перейменуванні і відсутністю належного обґрунтування прийняття даних рішень. Також суд врахував значний суспільний інтерес, який був відображений в петиціях проти перейменування, чого не було враховано Київрадою.

Протест під Окружним адмінсудом Києва. Фото: Владислав Мусиенко

В липні цього року в будівлі суду пройшли обшуки НАБУ й ГПУ. Вони стосувались справи про винесення завідомо неправосудних судових рішень і втручання у діяльність судових органів з метою створення штучних перешкод у роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

В управлінні спецрозслідувань Генеральної Прокуратури заявили про факт впливу керівництва Окружного адміністративного суду на окремих суддів Конституційного суду з метою скасування закону про незаконне збагачення і визнання незаконною люстрації.

У вересні цього року Окружний адміністративний суд дозволив будівництво в Протасовому Яру і скасував заборону Державної архітектурно-будівельної інспекції на будівництво там житлового комплексу Tourbillon.

Також, суд дозволив вдвічі збільшити поверховість житлового комплексу «Покрова», який будують на вулиці Січових Стрільців, 59. Таке рішення йде в протиріччя з рішенням Верховного суду про неправомірність будівництва 72 метрового комплексу.

І це лише короткий перелік самих гучних рішень Окружного адміністративного суду Києва.

У практиці цього суду вже були прецеденти, коли ті чи інші рішення були скасовані через порушення процедури прийняття. Тому єдине, в чому наразі можна бути впевненими ― Віталій Кличко не має наміру так просто позбутись своїх повноважень і використовує всі можливості для їх збереження.

Читайте також: «Що зміниться для киян у жовтні»

Такий email не зареєстровано у системі
Введите свой электронный адрес, на который мы отправим вам новый пароль.
Поле не должно быть пустым и содержать кириллицу
Спасибо!

Ваше сообщение принято.

Сожалеем :(

Во время обработки что-то пошло не так.

Bы можете отправить сообщение на электронный адрес betatest@nashkiev.com