Статьи 03.09.2019

Чим депутати від Києва займатимуться в новій Раді

Розказуємо, в які комітети ВРУ попали київські мажоритарники.

Верховна Рада
В які комітети ВРУ попали київські мажоритарники. Фото: glavcom.ua

Перше засідання новообраної Верховної Ради ІХ скликання відбулося 29 серпня. Народні обранці засідали до другої години ночі, поки не розглянули всі питання порядку денного. За перший день своєї роботи парламент обрав нового прем’єр-міністра, склад уряду, нового генпрокурора та голову СБУ. Також депутати в першому читанні проголосували за позбавлення нардепів недоторканності.

Крім того, народні обранці ухвалили перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради. Розказуємо, в яких профільних комітетах нового парламенту будуть працювати депутати-мажоритарники, які були обрані в Києві.

Фото: www.dw.com

Що таке комітети Верховної Ради

Комітет Верховної Ради ― це орган парламенту, який складається з народних депутатів. Комітети розробляють законопроекти, попередньо їх розглядають та доопрацьовують. Депутати можуть ухвалити проект закону на подальший розгляд в сесійній залі, внести поправки або взагалі заблокувати. Кожен комітет займається своєю профільною діяльністю, тобто комітет з питань освіти і науки не може працювати із законопроектом з медичної чи аграрної галузі.

У кожному комітеті може бути від 5 до 34 депутатів. Фракції пропонують своїх представників до того чи іншого комітету. Потім Рада простою більшістю голосує, хто із них в який комітет увійде. До речі, усі народні обранці, крім голови Верховної Ради та його заступників, зобов’язані бути членами якогось комітету.

Керують комітетом його голова, заступники та секретар. Їх також простою більшістю обирає парламент. 

Фото: politeka.net

Назви, кількість та функції комітетів кожен склад парламенту визначає «під себе». Наприклад, в минулому VIII скликанні Ради діяло 27 профільних комітетів, новообраному ІХ скликанні ― 23. Серед скорочених, зокрема, ― комітет зі справ ветеранів та осіб з інвалідністю. Замість нього створено тимчасову спеціальну комісію з питань ветеранів, яку очолила представниця «Європейської солідарності» Яна Зінкевич. Які повноваження будуть в цієї комісії, наразі невідомо.

В які комітети пішли працювати депутати від Києва

На дострокових парламентських виборах 21 липня кандидати від «Слуги Народу» перемогли на всіх 13 мажоритарних округах Києва. Один з них ― Богдан Яременко, обраний на 215 окрузі столиці ― очолив комітет з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва. Яременко ― колишній голова Київської міської організації партії «УКРОП», засновник та голова правління благодійного фонду «Майдан закордонних справ» та співзасновник ГО «Кримський експертний центр».

Ще двоє мажоритарників стали заступниками голів комітетів. Це Мар’яна Безугла ― депутат від 217 округу Києва, представниця офісу реформ Міноборони, керівниця програми «Реформа системи медичного забезпечення Збройних сил України». Вона стала заступником голови комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Заступником голови комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування депутати обрали Артема Дубнова від 213 округу. Раніше він працював головним лікарем в ТОВ «Клініка Дубнової «СтоматологіЯ».

Фото: radiosvoboda.org

Мажоритарник від 214 округу Києва ― ведучий каналу «1+1» Сергій Швець ― став секретарем в комітеті з питань свободи слова. До речі, це самий малочисельний комітет Ради. Після того, як його очолив представник «Опозиційної платформи – За життя» Нестор Шуфрич, фракції «Батьківщина» та «Європейська солідарність» відкликали своїх депутатів з цього комітету.

Решта мажоритарників будуть просто членами комітетів. Двоє депутатів, а саме голова правління ГО «Діджитал освіта» Анна Пуртова (221 округ) та доктор економічних наук Забуранна Леся (216 округ) пішли працювати в комітет з питань бюджету.

Депутат від 223 округу столиці, член наглядової ради металургійного заводу «Дунаферр» (Угорщина) Людмила Буймістер вирішила займатись економікою в комітеті з питань економічного розвитку.

Підприємець, урбан–активіст Дмитро Гурін (218 округ) та генеральний директор директорату технічного регулювання у будівництві Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово–комунального господарства України Ганна Бондар, що була обрана на 220 окрузі,будуть працювати в комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Фото: glavcom.ua

Колишній голова Голосіївської районної організації партії «УКРОП» Олександр Юрченко (211 округ) вирішив працювати над проблемами в енергетичній галузі й пішов до комітету з питань енергетики та житлово–комунальних послуг.

Бізнесмен, власник групи компаній мережі ресторанів «Наша карта» Тищенко Микола (219 округ) буде працювати в комітеті з питань транспорту та інфраструктури.

В комітеті з питань освіти, науки та інновацій буде працювати депутат від 222 округу художній керівник студії «Мамахохотала» Роман Грищук.

Завідуючий відділенням анестезіології та інтенсивної терапії медичного центру «Борис» Максим Перебийніс (212 округ) пішов у комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Не завжди депутати потрапляють до профільних комітетів через власний досвід у відповідній сфері ― іноді це відбувається через політичну доцільність. Новий склад парламенту ― не виключення, і перебування деяких депутатів в тому чи іншому комітеті виглядає як мінімум незрозумілим.

Що говорять про розподіл комітетів експерти

Після розподілу депутатами парламентських комітетів, 19 з 23-х очолили представники фракції «Слуга народу». Народний депутат VIII скликання Ігор Мосійчук вбачає в такому розподілі ознаки узурпації влади.

«Розподіл комітетів не справедливий з двох причин. Перша ― у відсотковому розумінні, адже «Слуга народу» навіть апріорі не могла розраховувати на більше, ніж близько 55% комітетів, адже саме стільки місць в парламенті вони отримали на виборах. А друге ― у країнах розвинутої демократії, комітети з Регламенту і бюджету передаються опозиції для збільшення контролю влади», ― заявляє Мосійчук.

Фото: val.ua

І справді, комітети з питань бюджету і з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи ВРУ в парламенті IX скликання очолюють представники «Слуги народу» ― Юрій Арістов та Сергій Кальченко відповідно.

Мосійчук також додає, що в парламенті, де існує монопартійна більшість, засідання профільних комітетів можуть проводити лише для збереження формальної процедури. В той час, як рішення можуть прийматись заздалегідь.

«Президент Зеленський на останній нараді разом з керівництвом Ради, уряду та силових структур, прямо роздавав вказівки законодавчій та судовій гілкам влади. Визначав, які закони, до якого числа має ухвалити парламент і хто за це відповідальний, що не в його повноваженнях», ― наголошує Мосійчук.

Фото: rbc.ua

Політолог Сергій Годний також вважає, що для дотримання демократичних стандартів, комітети з питань бюджету і регламенту мали би бути передані опозиції.

«Ми бачимо, що президент, який не є жодною гілкою влади, намагається протягнути під гарними гаслами через Раду ті ініціативи, які йому потрібні. А у разі будь-яких невдач, винними будуть саме депутати. І недосвідченість нових народних депутатів ― це основний плюс для більш досвідченого Офісу президента», ― каже Годний.

На його думку, при такій високій кількості депутатів від «Слуги народу» на керуючих посадах в комітетах, робота цих самих профільних комітетів може стати формальною.

«Робота в комітетах ― це одна з форм роботи народного обранця. Щоб профільний комітет вислухав всі «за» і «проти», провів аналіз і пропрацював позицію для залу парламенту. Але в тій ситуації, коли комітети майже повністю контролюються однією фракцією, я маю сумнів, що буде відбуватись предметна дискусія», ― додає політолог.

Депутати від «Слуги народу» ставлять перед собою амбітні плани й обіцяють в найкоротший термін провести низку реформ. Чи сприятиме цьому майже монопольна влада в парламентських комітетах чи вона лише буде ознакою посилення президентської влади, покаже час.

Такий email не зареєстровано у системі
Введите свой электронный адрес, на который мы отправим вам новый пароль.
Поле не должно быть пустым и содержать кириллицу
Спасибо!

Ваше сообщение принято.

Сожалеем :(

Во время обработки что-то пошло не так.

Bы можете отправить сообщение на электронный адрес betatest@nashkiev.com